Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Preko

Městečko leží na východě ostrova Ugljan a je zároveň největší sídlem na ostrově se svými 1 750 obyvateli, proto je také správním střediskem ostrova. Nachází se u Zadarského zálivu, přesně přímo naproti stejnojmenného města, Zadaru, se kterým má časté trajektové spojení. Plavba z města na ostrov trvá pouze 30 minut, proto se někdy Preko považuje za předměstí Zadaru.

Místní obyvatelé se převážně věnují rybolovu a zemědělství, z čehož se nejvíce pěstují olivovníky a vinná réva. V posledních letech je Preko také vyhledáváné turisty, kvůli klidnému prostředí.

Preko

Památky

Preko bylo již osídleno v římské době, kdy zde stála menší zemědělská obec. Do dnešních dnů se zde dochovalo několika historických budov, které však pocházejí z pozdějšího období, a to konkrétně z benátské republiky.

Nad městečkem na mírném vršku (265 m) stojí dominanta celého ostrova, strará benátská pevnost svatého Michala. Postavit ji nechali Benátčané na počátku 13. století ve vlastním kořistnickém zájmu, když křižáci čtvrté křížové výpravy vykradli a vypálili křesťanský Zadar. Benátská posádka pevnosti měla za úkol odbojné město Zadar kontrolovat. Od pevnosti je krásný výhled na ostrov i na protější pevninu.

V Preku se nachází dva kostely, první, nejstarší je malý románský kostel svatého Jana Křtitele. Hlavním kostelem je ale ten barokní z 18. století.

Nedaleko městeška, na ostrůvku Galovac stojí františkánský klášter mnichů-hlaholášů pocházející z 15. století.

Preko

Dovolená v Preku

Pokud budete chtít strávit vaši dovolenou v Preku, budete se muset spolehnout pouze na ubytování v soukromí, kterého je zde ale dostatek. Hotely zde zatím nejsou postaveny.

V městečku se nachází oblázková pláž Jaz, kterou stíní borovicový lesík. Dostala vyznamenání, tzv. Modrou vlajku, pro čisté a udržované pláže. Výborné podmínky pro koupání jsou také na blízkých ostrůvcích Galovac a Ošljak. Zdejší pláže jsou také oblázkové s bohatou flórou. Pokud byste rádi strávili jeden den na něktré z těchto pláží, tak si budete muset pronajmout místní člun k přepravě.

V Preku jsou výborné podmínky pro různé vodní sporty jako je windsurfing, potápění, podmořský rybolov, ale především pro jachting. Byl tu totiž v roce 2008 otevřen nový jachtařský přístav „Marina Preko“, který disponuje kapacitou 87 míst pro lodě do 20 metrů a 5 míst pro velké jachty s délkou až 60 metrů. Pokud byse stalo, že zdejší přístav by byl plný, lze využít dva kilometry vzdálený Olive Island Marinu v Sutomišćici.

Preko - přístav

Pokud máte radši suchozemské sporty, tak vám okolí Preka nabízí místní turistické trasy. Díky nim můžete poznat přírodní krásy ostrova Ugljan. Celkově zde najdete pět turistických stezek, které vedou i do vnitrozemí ostrova.

Během celé letní sezóny v Preku probíhají různé kulturní a zábavní akce, které jsou součástí Kulturního léta ostrova Ugljanu. Nejvyhlášenější místní slavností je Priješka legrica, která má mnoha letou tradici. Koná se vždy v polovině srpna a její součástí jsou hudební a folklórní vystoupení, zábavní programy, soutěže, sportortovní utkání a vrcholem celé slavnosti je večerní ohňostroj.