Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Pakoštane

Menší zemědělské městečko s 2 200 obyvateli ležící na převlace (nízké, ploché a místy neurčité rozvodí), odděluje Vranské jezero od pevniny. Nachází se 8 kilometrů jihovýchodně od Biogradu na moru. Skládá se ze staré části při moři a nové při magistrále. Přístav je chráněn ostrůvky Babuljaš, Veli školj a Sveta Justina.

Pakoštane patří ke skromnějším a méně známým letoviskům, má však ideální polohu pro skvělou dovolenou. Najdeme zde vše, co patří k příjemnému strávení času jako jsou restaurace, kavárny i obchody. Zároveň je tu kouzlo středomořské přírody a příjemná atmosféra klidnějšího letoviska, které bývá v létě narušeno nočním životem.

Pakoštane zaujímá strategickou polohu k podnikání výletů, pokud se rádi podíváte do okolí města a ne jen na pláž. V okolí se nachází známé chorvatské národní parky severní Dalmácie, jako jsou Kornati, Krka, Paklenica, Severní Velebit i Plitvická jezera. Za návštěvu a procházku stojí také dalmatská města Zadar a Šibenik, plná historických památek a středomořské nálady.

Pakoštane

Pro milovníky rybaření je velkým lákadlem Vranské jezero s baskitskou vodou a množstvím ryb. K Vranskému jezeru směřují také cyklisté, kteří si užijí nově vybudované stezky s naučnými tabulemi. Populární je také blízký ostrov Vrgáda a množstvím písčitých pláží, kde najdete klid pro příjemný odpočinek.

Historie a památky

Oblast Pakoštane byla osídlena již v době kamenné. Většího významu získala osada ve starověku. Návštěvníci mohou stále obdivovat zbytky vil bohatých patricijů a v moři pozůstatky římských vlnolamů. Počátky dnešního městečka spadají do prvních desetiletí 15. století. Za chorvatsko-uherských králů se místo nazývalo Pakosene.

Pakoštane má velký historický význam stejně jako ostrov Vrgáda, které ve svém díle popisuje byzantský císař Konstantin Porphyrogenitus. Také nedaleká Vrana má klíčovou roli v chorvatské historii, nalézá se tam pevnost a klášter templářských rytířů.

Hlavní městský kostel Nanebevstoupení Páně se nachází v centru Pakoštane a byl postavený v roce 1906 dle plánů plánů architekta Cyrila Ivekovića. Současný trojlodní kostel skrývá v sobě části starého kostela. V jeho interiéru je šest oltářů a na hlavním je nádherný obraz Nanebevstoupení Páně. Dalším významným je mramorový postranní oltář pojmenovaný podle Panny Marie Růžencové se sochami svatého Antonína Paduánského a svatého Rocha. V kostele je dále kamenná kazatelna, křtitelnice, dvě mísy a sakristie.

Pakoštane

Zajímavostí Pakoštane je dům, ve kterém žil Ante Gotovina, bývalý generál plukovník chorvatské armády účastnící se jugoslávského konfliktu v letech 1991 až 1995. Ante Gotovina byl Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii obviněn za válečné zločiny (pronásledování, nucený odsun, drancování, zlovolné ničení, vraždění a kruté zacházení), kterých se dopustil během operace Bouře. Za ně byl pak 15. dubna 2011 byl odsouzen k 24 letům odnětí svobody. Pro většinu Chorvatů je však Ante Gotovina hrdinou a ne válečným zločincem.

Dovolená v Pakoštane

Pakoštane je menší letovisko, které nabízí především ubytování soukromého charakteru. V městečku se nenechází žádný hotel. Ubytovat se můžete ve větším komplexu Pine beach club Pakoštane. Jedná se o bývalé letovisko francouzského Clubu Méditerranée, které je nyní volně k dispozici pro širokou veřejnost, turistům nabízí jednoduché slaměné domky v polynézském stylu s kapacitou 1100 lůžek. V Pakoštane jsou četná pohostinská zařízení, ale nejčastěji narazíte na soukromé apartmány. Také se zde nachází turistický komplex Kozarica, jenž zahrnuje hotelové apartmány a kemp. Soukromé ubytování je možné i nedaleké osadě Drage, kde je kemp Oaza mira a hotel Galeb.

V Pakoštane najdete pěkně upravené pláže z oblázků, kde je místy i písek. Příjemné koupání zažijete i v okolních zátokách. Pláž Punta je písečná, místy má vybetonovaná plata na slunění. Je vhodná pro rodiny s malými dětmi, protože má pozvolný vstup do moře. Pobřeží obklopují poměrně rozsáhlé borovicové porosty, jenž zaručují stín i v parném počasí. Pěkné koupání je i na ostrůvcích před obcí.

Pakoštane

Pakoštane má dobré podmínky pro vodní sporty jako potápění, windsurfing, jachting, vodní skútry, podmořský rybolov i rybaření na sladkovodním Vranském jezeře. Vyznavači aktivní dovolené mohou v městečku využít i hřiště pro plážový volejbal a jiné míčové hry nebo si můžou zahrát tenis či stolní tenis. Také je zde střelnice a Vranského jezera je i jezdecké středisko (MK Ranch).

Výborné podmínky nabízí Pakoštane pro milovníky cyklistiky, protože kolem nedalekého Vranského jezera byly vybudované cyklistické stezky. Rekreační stezka vede z Pakoštane do Biogradu na moru po tzv. Makadamově cestě. Druhá stezka je 38 kilomterů dlouhá a vede okolo jezera. Na několika odbočkách můžete zajet k jeho břehu. Na tuto stezku navazuje další, která vede i odlehlejšími a vyvýšenými místy v okolí Vranského jezera. Z ní cyklisté uvidí krásné výhledy na jezero i moře a skupiny blízkých ostrovů. Za zastavení stojí nejhezčí vyhlídka Kamenjak, z níž budete určitě nadšení. Celková délka této trasy je 43 kilometrů.

O zábavní akce je v Pakoštane postaráno, v sezóně je pro turisty připravena řada kulturních programů. Koncem června probíhá festival vokálních dalmatských skupin (Festival klapa "Školjka"), dále se o prázdninách pořádá tradiční gastronomická slavnost Materine užance, letní karneval. Velkou událostí Pakoštane je slavnost ke Dni obce 31. července doprovázená bohatým programem, jako jsou mažoretky, koncerty a celá událost končí velkým ohňostrojem. Na konci srpna probíhají Dny vranských rytířů ve Vraně (3 kilometry od Pakoštane).