Nejnovější články

Jak bude vypadat letošní léto v Chorvatsku?

4. 4. 2021 - Chorvatsko-manie.cz

Už vyhlížíte léto a s ním i dovolenou? Nejste jediní. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović informoval, že od 1. 4. 2021 mohou do země přicestovat zahraniční turisté. Má to ale své ale.


Chorvatsko zahájilo novou kampaň pro digitální nomády - "Chorvatsko, vaše nová kancelář!"

11. 3. 2021 - Tisková zpráva

Chorvatská centrála cestovního ruchu zahájila novou propagační kampaň „Chorvatsko, vaše nová kancelář!“ s cílem představení Chorvatska jako atraktivní a dobře připravené destinace pro digitální nomády. Reklamní kampaň bude kromě...


Archiv článků

Pakoštane (severní Dalmácie, Chorvatsko)

Facebook   Google Plus  

Městečko Pakoštane

Menší zemědělské městečko s 2 200 obyvateli ležící na převlace (nízké, ploché a místy neurčité rozvodí), odděluje Vranské jezero od pevniny. Nachází se 8 kilometrů jihovýchodně od Biogradu na moru. Skládá se ze staré části při moři a nové při magistrále. Přístav je chráněn ostrůvky Babuljaš, Veli školj a Sveta Justina.

Pakoštane patří ke skromnějším a méně známým letoviskům, má však ideální polohu pro skvělou dovolenou. Najdeme zde vše, co patří k příjemnému strávení času jako jsou restaurace, kavárny i obchody. Zároveň je tu kouzlo středomořské přírody a příjemná atmosféra klidnějšího letoviska, které bývá v létě narušeno nočním životem.

Pakoštane zaujímá strategickou polohu k podnikání výletů, pokud se rádi podíváte do okolí města a ne jen na pláž. V okolí se nachází známé chorvatské národní parky severní Dalmácie, jako jsou Kornati, Krka, Paklenica, Severní Velebit i Plitvická jezera. Za návštěvu a procházku stojí také dalmatská města Zadar a Šibenik, plná historických památek a středomořské nálady.

Pakoštane

Pro milovníky rybaření je velkým lákadlem Vranské jezero s baskitskou vodou a množstvím ryb. K Vranskému jezeru směřují také cyklisté, kteří si užijí nově vybudované stezky s naučnými tabulemi. Populární je také blízký ostrov Vrgáda a množstvím písčitých pláží, kde najdete klid pro příjemný odpočinek.

Historie a památky

Oblast Pakoštane byla osídlena již v době kamenné. Většího významu získala osada ve starověku. Návštěvníci mohou stále obdivovat zbytky vil bohatých patricijů a v moři pozůstatky římských vlnolamů. Počátky dnešního městečka spadají do prvních desetiletí 15. století. Za chorvatsko-uherských králů se místo nazývalo Pakosene.

Pakoštane má velký historický význam stejně jako ostrov Vrgáda, které ve svém díle popisuje byzantský císař Konstantin Porphyrogenitus. Také nedaleká Vrana má klíčovou roli v chorvatské historii, nalézá se tam pevnost a klášter templářských rytířů.

Hlavní městský kostel Nanebevstoupení Páně se nachází v centru Pakoštane a byl postavený v roce 1906 dle plánů plánů architekta Cyrila Ivekovića. Současný trojlodní kostel skrývá v sobě části starého kostela. V jeho interiéru je šest oltářů a na hlavním je nádherný obraz Nanebevstoupení Páně. Dalším významným je mramorový postranní oltář pojmenovaný podle Panny Marie Růžencové se sochami svatého Antonína Paduánského a svatého Rocha. V kostele je dále kamenná kazatelna, křtitelnice, dvě mísy a sakristie.

Pakoštane

Zajímavostí Pakoštane je dům, ve kterém žil Ante Gotovina, bývalý generál plukovník chorvatské armády účastnící se jugoslávského konfliktu v letech 1991 až 1995. Ante Gotovina byl Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii obviněn za válečné zločiny (pronásledování, nucený odsun, drancování, zlovolné ničení, vraždění a kruté zacházení), kterých se dopustil během operace Bouře. Za ně byl pak 15. dubna 2011 byl odsouzen k 24 letům odnětí svobody. Pro většinu Chorvatů je však Ante Gotovina hrdinou a ne válečným zločincem.

Dovolená v Pakoštane

Pakoštane je menší letovisko, které nabízí především ubytování soukromého charakteru. V městečku se nenechází žádný hotel. Ubytovat se můžete ve větším komplexu Pine beach club Pakoštane. Jedná se o bývalé letovisko francouzského Clubu Méditerranée, které je nyní volně k dispozici pro širokou veřejnost, turistům nabízí jednoduché slaměné domky v polynézském stylu s kapacitou 1100 lůžek. V Pakoštane jsou četná pohostinská zařízení, ale nejčastěji narazíte na soukromé apartmány. Také se zde nachází turistický komplex Kozarica, jenž zahrnuje hotelové apartmány a kemp. Soukromé ubytování je možné i nedaleké osadě Drage, kde je kemp Oaza mira a hotel Galeb.

V Pakoštane najdete pěkně upravené pláže z oblázků, kde je místy i písek. Příjemné koupání zažijete i v okolních zátokách. Pláž Punta je písečná, místy má vybetonovaná plata na slunění. Je vhodná pro rodiny s malými dětmi, protože má pozvolný vstup do moře. Pobřeží obklopují poměrně rozsáhlé borovicové porosty, jenž zaručují stín i v parném počasí. Pěkné koupání je i na ostrůvcích před obcí.

Pakoštane

Pakoštane má dobré podmínky pro vodní sporty jako potápění, windsurfing, jachting, vodní skútry, podmořský rybolov i rybaření na sladkovodním Vranském jezeře. Vyznavači aktivní dovolené mohou v městečku využít i hřiště pro plážový volejbal a jiné míčové hry nebo si můžou zahrát tenis či stolní tenis. Také je zde střelnice a Vranského jezera je i jezdecké středisko (MK Ranch).

Výborné podmínky nabízí Pakoštane pro milovníky cyklistiky, protože kolem nedalekého Vranského jezera byly vybudované cyklistické stezky. Rekreační stezka vede z Pakoštane do Biogradu na moru po tzv. Makadamově cestě. Druhá stezka je 38 kilomterů dlouhá a vede okolo jezera. Na několika odbočkách můžete zajet k jeho břehu. Na tuto stezku navazuje další, která vede i odlehlejšími a vyvýšenými místy v okolí Vranského jezera. Z ní cyklisté uvidí krásné výhledy na jezero i moře a skupiny blízkých ostrovů. Za zastavení stojí nejhezčí vyhlídka Kamenjak, z níž budete určitě nadšení. Celková délka této trasy je 43 kilometrů.

O zábavní akce je v Pakoštane postaráno, v sezóně je pro turisty připravena řada kulturních programů. Koncem června probíhá festival vokálních dalmatských skupin (Festival klapa "Školjka"), dále se o prázdninách pořádá tradiční gastronomická slavnost Materine užance, letní karneval. Velkou událostí Pakoštane je slavnost ke Dni obce 31. července doprovázená bohatým programem, jako jsou mažoretky, koncerty a celá událost končí velkým ohňostrojem. Na konci srpna probíhají Dny vranských rytířů ve Vraně (3 kilometry od Pakoštane).