Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Baška na Krku

Městečko leží na jihovýchodním pobřeží ostrova Krku a má 800 obyvatel. Baška se rokládá v úrodné dolině Baška draga, proto se ve zdejším okolí pěstuje především vinná réva. Obyvatelé se ještě živí rybolovem a hlavně turistickým ruchem, protože Baška patří několik desetiletí mezi nejoblíbenější chorvatské destinace.

Přestože má Baška přístav, byl zde zrušen trajektový spoj s ostrovem Rab a nahradila ho celoroční linka z vesnice Valbiska do Loparu.

Baška na Krku

Památky

V Bašce se nachází farní kostel svaté Trojice postavený v barokním slohu v 18. století, uvnitř jsou cenné sakrální předměty. V okolí městečka stojí několik kostelíků, ty jsou však vysoko v horách, pokud byste chtěli některý z nich vidět, vydejte se na procházku do zdejších kopců. Kostelíky budou vašimi odpočinkovými místy.

Dovolená v Bašce

Ubytovat se můžete v Bašce v několika místních hotelech (Corinthia Baška, Atrium Residence, Zvonimir a Tamarisa). Další možností jsou penziony a soukormé apartmány nebo pokoje. Nabídku ubytování doplňují dva kempy, z nichž je jeden nudistický (Bunculuka) a druhý se jmenuje Zablače.

Baška na Krku

V široké zátoce (cca 2 km) podél celé Bašky se táhne krásná a zároveň nejvyhlášenější pláž, Vela Plaža. Převážně je složena z drobných kamínků, které doplňuje hrubý písek. Pláž byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou. Pro pobavení jsou zde sportoviště a tobogan. Také je z ní hezký výhled na Velebitské pohoří na protější pevnině a na majestátný ostrov Prvić. Mimo Bašku, na samotném konci zátoky, je naturistická pláž a kemp Bunculuka. Dalšími místy, kde se můžete vykoupat, jsou okolní zátoky na jih a východ od vesnice nebo nedaleký ostrov Prvić, kam se musíte ale dopravit na vlastní náklady člunem místních obyvatel.

V Bašce se můžete hlavně věnovat vodním sportům jako jsou: jachting, windsurfing, potápětní, podmořský rybolov. Dále se zde můžete bavit tenisem, bowlingem, minigolfem, stolním tenisem nebo fotbalem.

V průběhu letních prázdnich zde probíhá Bašské kulturní léto, v jehož rámci se pořádají kulturní a zábavní akce. Mezi nejoblíbenější patří Den obce Baška, který připadá na 25. června, dále lidová slavnost Rybářský den (na začátku srpna), kdy místní nabízí zdejší gastronomické speciality a vše doprovází zábavní program a Folklórní přehlídka (v září), během které vystupují taneční a pěvecké soubory z ostrova Krku ale i ze vzdáleněších koutů země.

Baška na Krku

Zajímavostí Bašky je skutečnost, že zde má kořeny chorvatské písemnictví, proto tu místní nechali postavit „Bašskou stezku hlaholice“. Jedná se o několik kilometrů dlouhou stezku, kterou lemují kamenná písmena hlaholské abecedy od „A“ až po „omegu“.

Tip na výlet

Dva a půl kilometru od Bašky leží obec Jurandvor, v níž stojí na pozůstatcích římské vily benediktinský klášter z 11. století, který se dočkal v nedávné době rekonstrukce. V jeho románském kostele je součástí oltářní přepážky tzv. Bašská deska vytesaná do kamene, jenž patří mezi jedny z nejstarších dokumentů v chorvatské hlaholici. V současnosti se v kostele nachází kopie, protože se jedná o velmi vzácnou a cennou kulturní památku. Pokud byste chtěli vidět originál, musíte zavítat do Záhřebu.