Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Ruskamen

Ruskamen je malé turistické městečko ležící přesně v půli cesty mezi Splitem a Makarskou, 6 kilometrů jihovýchodně od Omiše. Městečko je součásti obce Lokva Rogoznica, která administrativně spadá pod Omiš, centra tzv. Omišské riviéry. Ruskamen se rozkládá od Jadranské magistrály až na pobřeží. Nazývá se tak podle stejnojmenného mysu.

V Ruskamenu najdete prostorné oblázkové pláže a borové háje, jenž přitáhly již na počátku minulého století šlechtickou rodinu Dešković. Ta si zde vybudovala vilu, vedle níž koncem šedesátých let dvacátého století vyrostl hotel Ruskamen.

Ruskamen se rychle rozvíjí jako příjemné skromnější letovisko s velmi pěknými plážemi, které každoročně přitahují turisty.

Ruskamen - shora

Historie a památky

Na počátku dvacátého století si v Ruskamenu postavila rodina Deškovićů vilu ve stylu opevněných kaštelů.

V obci Lokva Rogoznica, která se rozkládá ve svahu nad magistrálou, je k vidění několik kostelů. Hezký výhled se otevírá od kostelíku svatého Víta ve výšce 639 m v kopcích nad městečkem, k němuž vede pěší stezka.

Dovolená v Ruskamenu

Chcete-li se ubytovat v Ruskamenu, tak máte na výběr hotelový komplex Holiday Village Sagitta (dříve Ruskamen) skládající se z hotelové budovy, apartmánů a bungalovů. Celkově má k dispozici 450 lůžek a nachází se na 40 hektarech, které jsou pokrytém převážně borovým lesem. Areál hotelu je vzdálen třicet metrů od moře, a tak představuje vskutku ideální místo pro dovolenou a odpočinek. Dále se v Ruskamenu můžete ubytovat v soukromých penzionech, vilách a kempech. Je zde několik hezkých menších kempů a nejznámější je Autokamp Danijel. Dva kilometry východně, v obci Lokva Rogoznica, se nachází kemp Sirena a další menší kempy. Další ubytovací kapacity jsou v nedalekém Omiši.

Ruskamen - pláž

V Ruskamenu jsou příjemné oblázkové, místy kamenité pláže tvořící téměř souvislý pás. Pláže jsou porostlé borovicemi sahajícími až k mořskému břehu. Ruskamen je také známé místo nudistů s jednou z nejstarších nudistických pláží na Jadranu. Mnoho krásných pláží je také v okolí (Stanići a Lokva Rogoznica). 

Ruskamen je také proslulý sportovním zázemím, především vodním sportům se zde daří. Městečko je jednou z nejpopulárnějších dalmatských destinací pro windsurfing, dále se tu můžete pronajmout loďku, jet-ski, šnorchlovat si nebo potápět se. Místní potápěčský klub organizuje návštěvu naleziště amfor v Malé Luce, které pochází z doby 100 let před Kristem a samozřejmě neopomenutelné Vruje, kterou mnozí potápěči považují za číslo jedna mezi lokalitami v Evropě. V Ruskamenu se můžete věnovat také tenisu, volejbalu, koulení a procházkám v přírodě. 

Večer můžete v Ruskamenu využít služeb příjemných restaurací, barů a kaváren, které mají otevřeno dlouho do noci. Větší zábavu zažijete v Lokvě Rogoznici, kde se konají tradiční "Rybářské večery". Další možnosti zábavy jsou v Omiši.