Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Župa Dubrovačka

Župa Dubrovačka je oblast ležící jižně, šest  kilometrů jihovýchodně od historického města Dubrovníku a ze spodu ji ohraničuje oblast Konavle s městem Cavtatem. Zahrnuje široké úrodné údolí, které je od severu chráněno horami, a přímořskou část kolem rozlehlého Župského zálivu. Jedná se magickou část chorvatského pobřeží, které svou kulturou, životním prostředím, mořem a bujnou subtropickou vegetací okouzlí každého návštěvníka. 

Od samého počátku Dubrovnické republiky byla Župa Dubrovačka její nedílnou součástí, která město zásobovala svými výpěstky. Přírodních vodních zdrojů tu bylo vždycky dost (potoky, prameny), které zásobovaly vodou údolí Župy Dubrovačky. Zdejší krajina má proto úrodná pole s ovocnými sady a zeleninovými zahradami. Na místních loukách se pasou ovce po celý rok a nedílnou součástí hospodářství je i rybolov. V současnosti tradiční způsoby obživy pomalu vytlačuje rozrůstající se turistický ruch.

Župa Dubrovačka - pobřeží

Historie Župy Dubrovačky

Nejstarší stopy lidského osídlení Župy Dubrovačky vedou do doby kamenné 6000 - 4600 let př. Kr. Do této doby se datuje do vyrytý nápis do kamene. V oblasti existuje několik prehistorických hrobek, které jsou pravidelně umístěny na okolních kopcích kolem vesnic. Od 4. století př. Kr. zde žili Ilyrové, kteří vedli války s Římany a byli jimi poraženi. Po Ilyrech zůstaly názvy některých osad např. Brenum a Subrenum. Také se ponich dochovala svatyně bohyně plodnosti, lesů a vegetace, Diane Laux, která se nachází na místě dnešního kostela svaté Máří Magdalény. Pozdější historie Župy Dubrovačky je úzce spojena s dějinami starého Epidaurumu a později s Dubrovnickou republikou

Válka v letech 1991 a 1992 přerušila příznivý vývoj cestovního ruchu a vnesla zkázu do těchto míst. V současnosti je ale většina škod odstraněna a letoviska po obnově slouží opět turistům. Výjimku tvoří zničené letovisko Kupari, kde nejsou dosud vyřešeny otázky privatizace a majetkových vztahů.

Pobřeží - Mlini

Letoviska v Župě Dubrovačce

Na březích zálivu se rozkládají menší letoviska Kupari, Srebreno, Mlini a Plat. Bývala to vždycky malá přímořská místa, velmi oblíbená a navštěvovaná, pro něž je typická bohatá vegetace, především nádherné cypřiše a přímořské borovice, krásné romantické pláže (oblázky a hrubý písek) mezi rozervanými skalisky. 

Asi 10 km od Dubrovníku narazíte na vesničku Srebreno, která je velmi oblíbená zejména u českých turistů. Nabízí zde skvělé možnosti koupání a ideální podmínky pro provozování vodních sportů. Se sousedním letoviskem Mlini je spojeno pěknou pobřežní promenádou lemovanou příjemným borovým lesem. Obě letoviska jsou dobrou volbou pro všechny, kdo si chtějí užít pohodovou odpočinkovou dovolenou v klidné prostředí.

Nedaleko obou městečkem leží obec Plat, která se proslavila dobrými podmínkami pro provozování vodních sportů. Oblíbené je zde zejména potápění, které má i potápěčské centrum Solaris. O něco dále na pobřeží narazíte na vesničku Močići, jejíž největší atrakcí je jeskyně, která v antických dobách sloužila jako svatyně boha Mithry.