Nejnovější články

Jak bude vypadat letošní léto v Chorvatsku?

4. 4. 2021 - Chorvatsko-manie.cz

Už vyhlížíte léto a s ním i dovolenou? Nejste jediní. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović informoval, že od 1. 4. 2021 mohou do země přicestovat zahraniční turisté. Má to ale své ale.


Chorvatsko zahájilo novou kampaň pro digitální nomády - "Chorvatsko, vaše nová kancelář!"

11. 3. 2021 - Tisková zpráva

Chorvatská centrála cestovního ruchu zahájila novou propagační kampaň „Chorvatsko, vaše nová kancelář!“ s cílem představení Chorvatska jako atraktivní a dobře připravené destinace pro digitální nomády. Reklamní kampaň bude kromě...


Archiv článků

Primošten (severní Dalmácie, Chorvatsko)

Facebook   Google Plus  

Městečko Primošten

Městečko s 1 750 obyvateli se rozkládá v nejjižnější části severní Dalmácie, asi 26 kilometrů od Šibeniku. Centrum Primoštenu je na poloostrově, kolem něhož jsou zátoky Luka Primošten a Raduča. Někdejší ostrov Primošten je dnes spojen s pevninou mostem a hrází. Jméno Primošten znamená doslova „přiblížen mostem“. V zátoce Raduča jsou postaveny hotely a rekreační zařízení, a proto slouží pouze cestovnímu ruchu. Nejkrásnější pohled na městečko je z dálky, například z Jadranské magistrály.

Primošten, Chorvatsko

Za návštěvu určitě stojí promenáda Lungomare, kterou můžete obejít celý poloostrov a můžete se z místních kaváren kochat pohledem do okolí.

V okolí Primoštenu se pěstují olivovníky a vinná réva. Místní obyvatelé se vedle turistického ruchu také živí rybolovem.

Nachází se zde výjimečná marina, Kremik, která je přírozeně chráněná před silnými větry od moře. Větrolamy jsou v tomto případě vinohrady, jenž jsou vysazené do kamene na úpatí kopců. Podívaná na tyto parcely vinohradů druhu Babić na nedalekých svazích, je opravdovým zážitkem a svědectvím o tom, že lidská ruka může zušlechtit a oplodnit i surovou krajinu.

Historie a památky

Počátky Primoštenu (jeho jméno znamená přemostěný) najdeme již ve středověku, tehdy to byl ostrov, který byl propojen s pevninou lávkou. Až v pozdější době byla na nejužší místo navezena zemina, a tak vznikl poloostrov. Ze 17. století se zachovyly původní městské zdi, kterými byl Primošten obehnán. Domy jsou v městečku nové, byly vesměs postaveny až v minulém století. Pouze pár je tu původních se zajímavými kamennými střechami. Nepřehlédnutelnou památkou je místní kostel svatého Jiřího z 15. století, kde se nachází ikona Panny Marie se svatým Lukášem a svatým Jiřím. Od kostela je krásný výhled na Primošten, pobřeží a přilehlé moře.

Primošten, Chorvatsko

Dovolená v Primoštenu

V Primoštenu naleznete pestrou nabídku ubytování. Většina zdejších hotelů, z nichž největší je Zora, je situována na poloostrůvku Raduča. Jižně od městečka se nacházejí novější hotely. Primošten také poskytuje širokou nabídku ubytování v soukromí jako jsou apartmány nebo penziony. Severním směrem od centra Primoštenu jsou tři kempy.

Nejkrásnější pláže Primoštenu se nalézají v zátoce Raduča na její severní a jižní straně. Do moře se zde vstupuje pozvolně, proto jsou tato místa vhodná pro rodiny s malými dětmi. Břehy jsou skalnaté, ale upravené. Nachází se zde vybetonované plošiny, které umožňují slunění i snadný vstup do vody. Zdejší výhodou je, že poloostrůvek je zalesněn borovicemi a ty poskytují příjemný stín.

Primošten - pláž

V Primoštenu je také mnoho způsobů, jak aktivně strávit dovolenou. Jsou tu jachtařské a potápěčské školy, samozřejmostí jsou i další vodní sporty jako je windsurfing, vodní lyžování nebo vodní skútry. Dále se v Primoštenu provozuje bowling, kuželky nebo minigolf, který má osmnáct jamek a leží hned vedle pin-pongových stolů. Turistům jsou k dispozici volejbalové, fotbalové hřiště, stolní tenis nebo tenisové kurty, jenž je dobré si den předem rezervovat. 

Za zábavou a posezením se vydejte do centra Primoštenu a přilehlých uliček, jsou tu restaurace, kavárny a vinárny otervřené dlouho do noci. Pokud byste chtěli vyrazit na diskotéku, tak každý večer ožívá největší noční klub Aurora ležící kilometr za ubytovací částí Primoštenu, který nabízí zajímavý a velmi bohatý kulturní program. Během léta se tu pořádají různé kulturní akce, jednou z nich je Hudební škola Primo primores Primošten a Letní barokní hudební škola. Pro nejrůznější výtvarné umělce tu funguje sdružení Moře - lidé - pobřeží. Jeden z nejdůležitejších dnů městečka připadá na 10. května, kdy se slaví svátek Panny Marie Loretánské. V tento den prochází primoštenskými ulicemi starého centra tradiční procesí, po kterém následuje mše a vše je zakončeno všeobecným veselím. Další lidová slavnost (fešta) se koná 28. července k poctě Panny Marie (Gospa od Porta), procesí probíhá netradičně, a to na vodě, kde se ho účastní desítky lodí a člunů. V prvním týdnu v srpnu mohou turisté zažít Primoštenskou slavnost a zvyky (Primoštenska fešta i užance), kdy poznají místní folklórní tradice.