Nejnovější články

Jak bude vypadat letošní léto v Chorvatsku?

4. 4. 2021 - Chorvatsko-manie.cz

Už vyhlížíte léto a s ním i dovolenou? Nejste jediní. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović informoval, že od 1. 4. 2021 mohou do země přicestovat zahraniční turisté. Má to ale své ale.


Chorvatsko zahájilo novou kampaň pro digitální nomády - "Chorvatsko, vaše nová kancelář!"

11. 3. 2021 - Tisková zpráva

Chorvatská centrála cestovního ruchu zahájila novou propagační kampaň „Chorvatsko, vaše nová kancelář!“ s cílem představení Chorvatska jako atraktivní a dobře připravené destinace pro digitální nomády. Reklamní kampaň bude kromě...


Archiv článků

Senj (Chorvatské přímoří, Chorvatsko)

Facebook   Google Plus  

Město Senj

Historické přímořské město s přístavem má 6 000 obyvatel, většinu tvoří Chorvati. Senj leží u Velebitského průlivu v zátoce Senjska draga. Města kolem Velebitského průlivu nejvíc trpí silným větrem jadranského přímoří, bórou (burou), která vane od pohoří Velebit a v Senji je znát až 200 dní v roce. Přitom někdy v zimě má sílu orkánu. V tomto ročním období je proto město nejchladnějším místem na Jadranu, ale v létě je zde naopak velmi příjemně. I proto patří k významným chorvatským turistickým střediskům.

Ze Senje vede významná cesta z pobřeží přes průsmyk Vratnik (698 metrů nad mořem) do vnitrozemí, tzv. Jozefínská cesta, která je nejrychlejší spojnicí z této části Chorvatského přímoří do Karlovce. Z města také vychází silnice přes Otočac do Gospiće, jenž je i dobrým spojením z toho regionu k oblíbeným Plitvickým jezerům.

Senj

Místní obyvatelé se věnují kromě turismu i zemědělství, pastevectví nebo rybářství. Cestovní ruch v Senji není zatím masovně rozšířen jako v jiných letoviskách, ale postupně se zde rozvíjí dobré podmínky pro letní dovolené. JIž mnoho let patří město k zajímavým výletním cílům turistů.

Historie a památky

Na místě dnešního města dříve existovala římská osada Senia, která již od 4. století před Kristem byla významným střediskem a opěrným bodem strategického významu. V raném středověku se Senj stala sídlem biskupa. Roku 1184 daroval chorvatský král Béla III. město Templářům, od roku 1271 patřilo Frankopanům a od 16. století Habsburkům.

Rakušané tu na obranu před Turky začali usazovat utečence z tureckého obsazeného vnitrozemí, tzv. uskoky (uskok = utečenec). Ti pak spolu s místním obyvateli vedli dlouholeté boje s Turky i s Benátčany. Ti proto naléhali na Rakousko, aby proti uskokům zakročilo. Situace nakonec dospěla až k válce mezi Rakouskem a Benátskou republikou, kterou Habsburkové prohráli a museli uskoky přestěhovat do vnitrozemí a spálit jejich lodě. Vystěhování uskoků přineslo Senji úpadek, vzkříšení pro město znamelo až vybudování tzv. Jozefínské silnice.

Uskocká tradice a památky na slavnou minulostí žijí v Senji i dnes. Městské centrum má podobu z doby největší uskocké slávy, ze 16. století. Bohužel ale není v takovém stavu, jaký je v historicky cenných městech. Město utrpělo obrovské škody za druhé světové války, jenž se odčiňují až v posledních letech. Za hradbami, za Velkou branou, je renesanční hrad Nehaj (v překladu: Neboj se), jenž nechal postavit uskocký kapitán Lenković ve druhé polovině 16. století na obranu města před Turky.

Senj - hrad

V Senji se zachovalo městské opevnění ze 13. - 17. století s obrannými věžemi a branami (především Velká brána), dále krásné náměstí Cilnica v barokním stylu s frankopanským zámkem. Na náměstí Cimiter stojí nejstarší městská stavba, románská mariánská katedrála. V bývalém biskupském paláci je velmi cenná sbírka sakrálních předmětů (stálá výstava). V Senji se nachází také řada krásných paláců, např. Vukasovićů (dnes v něm sídlí Městské muzeum s mořeplaveckými, etnografickými aj. exponáty ), Ferajna, Posedarićů, Daničićů a další.

V 15. století byl Senj významným střediskem hlaholského písemnictví a byla zde také založena důležitá tiskárna hlaholských knih, ze které je v současné době muzeum.

Dovolená v Senji

Turistickou částí Senje je část Kalić ležící na jižní straně, kde je soustředěno soukromé ubytování a veškeré místní hotely (Art, Nehaj, Kalić). V blízkosti se nachází dva kempy, jeden Škvar a druhý Rača je v 9 kilometrů vzdálené obci Sveti Juraj jižním směrem.

Městské pláže jsou kamenité se skalnatými a oblázkovými úseky a jsou doplněny schůdky do vody. V posledních letech byla upravena pro možnosti koupání část přilehlého pobřeží v Kaliči.

V Senji si můžete i dobře zasportovat, vedle vodních aktivit, jako je jachting, windsurfing, potápění či šnorchlování, se můžete věnovat i sportům na souši, tenisu, ping-pongu, volejbalu nebo cyklistice.

Senj - přístav

Velkou atrakcí města je Mezinárodní senjský karneval, který probíhal původně v období masopustu, ale díky jeho velké oblíbenosti byl přeložen na léto, na druhý srpnový týden. Karnevalu se účastní velký počet skupin z celé Evropy. Pro výbornou organizaci a atmosféru byl Senj přijat do Sdružení karnevalových měst.

V roce 2008 uplynulo 450 let od vybudování monumentálního uskockého hradu Nehaj. Toto výročí se oslavilo uspořádáním tzv. Uskockých dnů, které byly velmi úspěšné, a proto se akce každoročně opakuje. Návštěvníci v tyto dny uvidí ukázky bojových střetnutí uskoků, souboje, rytířské turnaje a hlavní bitvu - noční dobývání hradu Nehaj. Kromě Senjských uskoků se zúčastní i uskoci z Klisu, Žumberaku a další historické skupiny z celého Chorvatska. Zajímavým doplňkem akce jsou středověké trhy s ukázkami starých řemesel, výstupy pouličních umělců, artistů, žonglérů, kejklířů, komediantů aj. Atmosféru trhů doplní stánky řemeslníků a výrobců středověkých pochoutek. Slavnost dotvářejí hudební soubory, jenž  hrají renesanční muziku. Velmi atraktivní podívanou jsou slavnostní průvody uskockých a rytířských skupin k hradu Nehaj na začátku a na konec slavností.

Tip na výlet

Čtrnáct kilometrů od Senje leží průsmyk Vratnik (698 m), kterým prochází velmi důležitá spojnice mezi pobřežím a vnitrozemskou oblastí zv. Lika. Je to nejnižší a nejvýznamnější průsmyk přes dinarské pohoří. Často se touto silnicí pokračuje dále do města Otočac a odtud k oblíbeným Plitvickým jezerům. Z průsmyku je krásný výhled na okolní hory i na moře. Při silnici u osady Marjorija stojí klasicistní kaple svatého Michala a studně z roku 1839, pod stěnou této kaple je hrob stavitele této a dalších silnic ve zdejší horské oblasti, J. K. Kneževiće.