Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Postira

Zemědělské a rybářské městečko s 1 290 obyvateli se nachází na severním pobřeží ostrova Brač.  Leží 10 kilometrů východně od Supetaru, kde je trajektový přístav.

V posledních desetiletích se zde rozvinul cestovní ruch, a tudíž zde najdete několik hotelů a dobrou nabídkou ubytování v soukromí. V Postiře najdete oblázkové pláže jako: Prvija, Mala Lozna a Trstena. V okolí se nachází menší zátoky oblopené borovým hájem. Tři kilometry na východ se nachází velmi atraktivní písčitá pláž, Lovrečina. V blízkosti přístavu je supermarket Studenac, pekárna, banka, pošta a trh. Také je tu několik restaurací a turistické informační centrum.

Postira

Místní obyvatelé se živí hlavně rybolovem, zemědělstvím a cestovním ruchem. Nejčastější produkty, které se v Postiře vyrábí je olivový olej a domácí víno. Také zde sídlí závod na zpracování ryb, jenž vyrábí velice kvalitní jaderského sardinky.

V roce 2012 byla nově zavedená rychlá lodní linka se Splitem, která umožňuje v sezóně pravidelné spoje. Postira je spojena s okolními městečky Pučišća, Splitska, Bol a Supetar asfaltovou silnicí, kde jezdí místní autobusové linky.

V roce 1876 se v Postiře narodil Vladimir Nazor, jeden z největších moderních chorvatských spisovatelů.

Postira je ideálním místem pro všechny, kteří si chtějí vychutnat početné historické památky a přírodní krásy ostrova Brač. Také je zde mnoho oblázkových a skalnatých pláží obklopených borovými lesy.

Historie a památky

První zmínky o Postiře se v listinách objevují v roce 1347 pod jménem Postirna (z lat. pastura - pastvina). Mezi kamennými domy bračských velkostatkářů v přístavu vyniká tvrz Lazarić, s renesančním štítem. Ten je popsán humanistickými citáty s náboženským obsahem.

Místními slavnými rodáky jsou např. Pavao Gospodnetić, sochař, který pracoval na velkolepé katedrále v Šibeniku 16. století. Nikola Lazanić, sochař v Římě, Dubrovníku a na Brači. Dále básníci Ivan Ivanišević a především Vladimir Nazor, moderní chorvatský spisovatel.

V Postiře stojí kostel svatého Jana Křtitele, jenž byl postaven v polovině 16. století v barokním stylu s masivní apsidou se střílnami a přestavby se dočkal roku 1873. Kousek pod úrovní jeho podlahy byly nedávno nalezeny zdi raně křesťanského kostela s hrobnicí ve tvaru kříže pod oltářem, křtitelnicí a dvěma cisternami.

Postira - kostel

Nad Postirou se nachází lokalita Mirje, kde byl objeven raně křesťanský klášterní komplex s klausurou, původně zasvěcený svatému Štěpánovi, s podloubím. Další významnou památkou jsou zříceniny velké raně křesťanské baziliky z 5. - 6. století v zátoce Lovrečina, která se nachází východně od městečka.

Dovolená v Postiře

Nabídka ubytování je v Postiře poměrně široká. Nachází se zde několik hotelů (Pastura, Vrilo a Lipa). Také se můžete ubytovat v soukromých penzionech a apartmánech, které jsou určené především pro klidnou rodinnou dovolenou.

Vedle přístavu jsou oblázkové pláže Prvija a Zastivanje. Na východě Postiry je pláž Mala Lozna a ještě více na východ se nachází malebná písečná pláž, Lovrečina. Turistům je zde k dispozici plážový bar, sportoviště a velké parkoviště. V širším okolí městečka se nachází více menších zátok s oblázkovými a skalnatými plážemi obklopenými borovým lesem.

Postira má dobré podmínky pro vodní sporty jako je: potápění, šnorchlování nebo vyndsurfing. Pro milovníky aktivní dovolené je tu hřiště na košíkovou, tenisové kurty a hřiště na petanque. Na ostrově Brač je několik cyklistických stezek.

Postira - koupání

Večer se můžete jít pobavit do místních barů, kaváren a restaurací, kde vám nabídnou místní speciality. V průběhu prázdnin zde probíhá Postirské léto, které zahrnuje celou řadu kulturních a zábavních akcí, např. koncerty vážné hudby v místním kostele, rybářské slavnosti, zábavní hry, folklorní večery a další pořady k pobavení turistů i místních. Součástí Postirského léta jsou i hlavní církevní svátky: 24. června je svatý Jan Křtitel, patron obce, 16. července Panny Marie Karmelské a Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna i tyto církevní slavnosti jsou doprovázené lidovými slavnostmi.

Tip na výlet

Devět kilomterů východně na severním pobřeží Brače leží obec Pučišta, která je hlavním střediskem těžby kamene a jeho zpracování na celém ostrově. V její bezprostřední blízkosti jsou tři velké kamenolomy: Punta, Veselje a Kupinova (v provozu). V obci si můžete koupit suvenýry ze zdejšího mramoru (vázy, misky, popelníky, šachy ap.). V místě se starou kamenickou tradicí je jediná kamenická škola v Chorvatsku. V 15. století tu místní šlechtic C. Žavetić vybudoval na obranu před tureckými nájezdy dobře opevněný palác, kaštel. Později přibylo dalších dvanáct, z nichž se ale dochovaly jen dva. Jeden z nich byl před nedávnem obnoven rodinou Deškovićů a nyní je zde luxusní rodinný hotel (Palača Dešković). V tomto paláci se v roce 1883 narodil významný chorvatský sochař Branko Dešković, jehož jménem je nazvaná galerie v Bolu.