Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Supetar

Město s 2 570 obyvateli leží naseverní straně ostrově Brač, v zátoce svatého Petra podle které dostal i jméno. Supetar je administrativním, hospodářským, kulturním a turistickým centrem ostrova. Je považována za vstupní bránu na Brač.

Supetar je největší a nejoblíbenější letní destinace na ostrově, přesto působí ospalým dojmem. Další neobvyklostí tohoto města je fakt, že se sem vloudila masová turistika, která místní atmosféru vůbec neovlivnila. Proto je Supetar vhodnou letní destinací pro klidnou rodinnou dovolenou.

Supetar - nábřeží

Město má také trajektový přístav, ze kterého vyplouvají lodě pravidelnou linkou do Splitu. Supetar leží u hlavní silnice a přes něj prochází většina osobní přepravy do zbytku Brače. 

Na jeho okraji se nachází místní nejrozsáhlejší hotelový komplex, který je zajímavě architektonicky ztvárněn. Je obklopen bohatou zelení a krásnými plážemi, stejně jako celé město.

V okolí Supetaru, nejčastěji v olivových hájích a vinohradech, uvidíte početné polní kamenné domky kruhového půdorysu s kupolovou střechou. Předpokládá se, že právě tak vypadala první obydlí prehistorického člověka, který zde žil.

Historie a památky

Pozůstatky po prvních lidech pochází již z období neolitu, ale velký rozvoj osídlení nastal až v antické době. U hřbitovního kostela se dochovaly starokřesťanské sarkofágy. Největší supetarský kostel Panny Marie se zvonicí, širokým schodištěm a Církevním muzeem (sbírka sakrálních artefaktů) se nachází uprostřed městečka. Postavený byl během 18. a 19. století na místě původní raně křesťanské baziliky zasvěcené svatému Petru z 5. století. Před ním se nachází torzo mozaiky z původního kostela. 

Dnešní Supetar je plný malebných vilek zasazených v udržovaných zahradách, přesto se zde dochovalo staré centrum ve tvaru podkovy ležící u přístavu. Zajímavé je spletí svých úzkých uliček, v nichž jsou netypické, ale výrazné rezavohnědé kamenné domy.

Supetar - promenáda

Za plážemi, na malém poloostrově zarostlém cypřiši, se nachází místní hřbitov, který slouží i jako miniaturní sochařské muzeum. Svá díla zde umístil sochař Ivan Rendić, jenž žil na přelomu 19. a 20. století. Ve své době byl nejvýznamnějším chorvatským sochařem a místní bohatí občané si u něj objednávali své náhrobky. Díky nim získal hřbitov neobvyklou podobu, protože jeho práce je inspirovaná egyptskými, antickými a byzantskými prvky. Zajímavá je hned první hrobka Čulićů, která vypadá jako by ji tvořili Aztékové. Další významnou hrobkou je Petrinovićovo mauzoleum, které si nechal postavil chilský loďařský magnát Francisco Petrinović ale od Toma Rosandićoviče. Stavba má krásnou novobyzantskou kopuli s klečícím andělem. Čtyři vnější sloupy jsou ozdobené reliéfy truchlících s květinami a postavami hrajícími na různé hudební nástroje.

Dovolená v Supetaru

Ve městě se můžete ubytovat v soukromých apartmánech, pokojích nebo v kempu (Autocamp Supetar). Na západním pobřeží se nachází hotelový podnik „Waterman Supetrus Resort“, který zahrnuje několik hotelů dohromady (Kaktus, Adria Club, Villa Diana a Villa Marija).

V Supetaru se nalézají hezké pláže, které mají pozvolný vstup do vody s borovicovými stromy. Můžete zde narazit na oblázkové, skalnaté nebo písečné pláže. Kolem hotelového komplexu „Waterman Supetrus Resort“ se nachází dobře vybavená oblázková pláž „Tri mosta“, která získala vyznamenání, tzv. Modrou vlajku. Je dlouhá 800 metrů a disponuje betonovými plošinami na slunění. V okolí města se nalézají další hezké oblázkové pláže, západním směrem na vesnici Mirca a na východě v osadě Splitska.

Nabídka sportovního vyžití je v Supetaru opravdu rozmanitá. Mezi vodními sporty je nejoblíbenější potápění (středisko Kaktus), rybolov (klub Arbun), jachting a windsurfing. Také si zde můžete zahrát suchozemské sporty jako je: tenis (středisko Supetar), plážový volejbal, minigolf a bowling. K dispozici jsou i hřiště na fotbal, volejbal a basketbal. Ostrov Brač je v posledních letech i oblíbeným cílem cyklistů, protože je zde poměrně dost různě náročných tras.
Supertar je i centrem závodních sportovních akcí, v květnu se zde totiž koná regata sportovních jachet, v červnu mezinárodní novinářská regata plachetnic Dalmatia Cup a v srpnu ženský tenisový turnaj Eta.

Supetar - přístav

Den města Supetaru a zároveň lidová slavnost se koná na svátek svatého Petra a Pavla 29. června. Místní opékají domácí jehňata, na náměstí je pořádán kulturní a zábavní program. Dalším velkým svátkem probíhajícím 2. srpna je tradiční pouť a lidová slavnost na počest Panny Marie Mircké. Během letních prázdniny probíhá ve městě Supetarské kulturní léto, kdy se divákům představují různé divadelní a folklórní soubory, ale konají se i hudební koncerty.

Tip na výlet

Šestnáct kilometrů východním směrem leží od Supetaru obec Pučišća, kde se těží a zpracovává mramor. Blízko vesnice jsou tři velké kamenolomy Punta, Veselje a Kupinova. V Pučišće si můžete koupit suvenýry z místního mramoru jako jsou: misky, vázy, šachy nebo popelníky. Je zde i jediná kamenická škola v celém Chorvatsku s mnoha set letou tradicí.

Místní šlechtic C. Žavetić tu nechal v 15. století postavit na obranu před Turky opevněný palác zvaný kaštel. V pozdějších letech k němu přibylo dalších dvanáct, do dnešních dnů se ale zachovaly pouze dva. Před několika lety nechala jeden z nich renovovat rodina Deškovićů, z něhož je v současnosti luxusní rodinný hotel (Palača Dešković). V paláci se v roce 1883 narodil jeden z nejvýznamnějších chorvatských sochařů, Brano Dešković. Jeho jméno nese i galerie v městě Bolu na ostrově Brač.