Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Lumbarda

Zemědělské a rybářské městečko s 1 200 obyvateli se nachází na východním mysu ostrova Korčula v Chorvatsku, 6 kilometrů jihovýchodně od města Korčuly. Lumbarda leží mezi písčitými zátokami Bili žal na východě a Prvi žal na západě. Na západní straně se ve svahu nad mořem rozkládá stará část města. Pojedete-li do Lumbardy autem, dostanete se do ní po pěkné asfaltové silnici, která prochází malebnou krajinou borových lesů a olivových hájů.

Lombarda - pobřeží

V okolí se na červených píscích Lumbardského polje pěstuje vinná réva, odsud pochází výborné bílé víno grk, které je vyrobeno z nativního hroznů stejného jména. Po staletí je městečko střediskem kameníků a sochařů.Také se v okolí městečka pěstují olivovníky a loví se ryby.

V posledních 40 letech se Lumbarda stala klidným a příjemným letoviskem. Mnoho místních obyvatel se živí turistickými službami (turistické exkurze na ostrovy Mljet a Lastovo, ubytování, potápění atd.) V jejím okolí jsou mimořádně pěkné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, vhodné především pro rodiny s dětmi, například jihovýchodně mělká písečná zátoka Pržine (též Pržina).

Lumbarda má starou kamenickou tradici, je rodištěm několika významných chorvatských moderních sochařů. V Lumbardě pracuje na svém hospodářství a tvoří známý naivistický sochař Ivan Jurjević-Knez.

Lumbarda - domy

Historie a památky

Lumbarda má bohatou historii, nejstarší písemné dokumenty se datují do doby před více než dvěma tisíci lety.

Na nedalekém pahorku Koludrt bylo vedle zbytků kostela svatého Jana nalezeno do kamene vytesané pséfizma ze 4. století př. Kr., které patří k nejstarším písemným památkám na chorvatském pobřeží. Pséfizma je zápis o rozdělení nově kolonizované půdy mezi přistěhovalce. Severovýchodně od pláže Bilin žal stojí zbytky římské vily, jenž byla venkovským sídlem římských patricijů.

V 16. století zkoupili půdu v okolí Lumbardy bohatí obyvatelé Korčuly a postavili si na nich letní pláce. Tyto letohrádky jsou půvabným příkladem goticko-renesanční architektury zdejší části Jadranu a patří k významným architektonickým památkám svého druhu. Místně se jim říká "kašteli" a stojí na nejhezčích místech kolem Lumbardy, některé z nich jsou stále dobře zachovalé a bydlí v nich lumbardské rodiny.

V městečku je středověký kostel svatého Petra a také rodné domy velkých chorvatských moderních sochařů, jako jsou: Ivo Lozica, Lujo Lozica, Stipe Nobilo a nejvýznamnější ze všech Fraňo Kršinić, který vytvořil bronzový památník na počest druhé světové války stojící v centru Lumbardy a bronzový reliéf Rybáři v blízkosti hotelu Lumbarda.

Lumbarda - socha

Dovolená v Lumbardě

V Lumbardě se můžete ubytovat ve dvou hotelech Borik a Lumbarda. Samozřejmostí je široká nabídka soukromých apartmánů a penzionů. Také je zde kemp.

Lumbarda má krásné koupání, na plážích je jemný písek, který je velmi vzácný pro Jadran. Nejoblíbenější z místních pláží je zátoka Pržine s pozvolným vstupem do moře. V blízkém okolí městečka jsou další krásné písčité zátoky Vela Pržina, Bilin žal a Tatinja. Příjemné osamocané koupání si můžete užít i na blízkých malých ostrůvcích, kam se ale musíte dopravit s pomocí místních neb si pronajmout člun.

Sportovní vyžití je v Lumbardě opravdu bohaté, především vodní sporty mají bohaté zastoupení, jedná se o jachting, windurfing, potápění, podmořský rybolov, šnorchlování. Nachází se zde také půjčovny vodních skútrů, šlapadel, loděk nebo se můžete projet na banánu. Na souši si můžete zahrát volejbal, fotbal nebo minigolf.

Lumbarda - pláž

V Lumbardě po letní sezónu bohatý kulturní program. Oblíbenou lidovou veselicí je "trganja naranči" při sklizni pomerančů, která je doprovázená písněmi, tanci a starými zvyky. Lumbarda je známá jako městečko s živou lidovou tradicí. Každoročně se 16. srpna koná velká lidová slavnost ke cti svatého Rocha. Různé zábavní programy se organizují i po celý rok. V městečku je několik restaurací, taveren a hospod, které nabízejí tradiční jídla. Zejména doporučujeme dát si čerstvé grilované ryby mebo plody moře ochucené olivovým olejem a skvělé místní bílé víno.

Tip na výlet

Ostrůvek Vrnik, který je správní součástí města Korčuly, leží ve východní části Pelješackého průlivu před východním pobřežím Korčuly. Západní část ostrůvku je od ní oddělena 5 metrů hlubokým průlivem Ježevica. Vrnik je během léta velmi oblíbený, jezdí sem totiž hodně člunů a motorových lodí z Korčuly (města) i Lumbardy zejména pro dobré možnosti vodních sportů. Na západě ostrůvku je krásná pláž. Jediná osada nazvaná rovněž Vrnik má pouze 40 obyvatel je administrativně součástí města Korčula. Ve vesničce se nachází malý přístav a můžete se zde i ubytovat v soukromí. Vrnik je stejně jako Lumbarda tradiční osadou kameníků. Na ostrůvku je známý kamenolom, kde se těží kvalitní mramor. Z něj bylo v průběhu staletí vybudováno v Evropě i mimo ni mnoho význačných staveb (mj. Hagia Sofia v Konstantinopoli), kámen se tu těží stále.