Nejnovější články

Jak bude vypadat letošní léto v Chorvatsku?

4. 4. 2021 - Chorvatsko-manie.cz

Už vyhlížíte léto a s ním i dovolenou? Nejste jediní. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović informoval, že od 1. 4. 2021 mohou do země přicestovat zahraniční turisté. Má to ale své ale.


Chorvatsko zahájilo novou kampaň pro digitální nomády - "Chorvatsko, vaše nová kancelář!"

11. 3. 2021 - Tisková zpráva

Chorvatská centrála cestovního ruchu zahájila novou propagační kampaň „Chorvatsko, vaše nová kancelář!“ s cílem představení Chorvatska jako atraktivní a dobře připravené destinace pro digitální nomády. Reklamní kampaň bude kromě...


Archiv článků

Fažana (Istrie, Chorvatsko)

Facebook   Google Plus  

Městečko Fažana

Městečko s 2 700 obyvateli se rozléhá při Fažanském průlivu, v jižní části Istrijského poloostrova, 8 kilometrů severozápadním směrem od Puly. Leží přímo proti Brijunským ostrovům, které jí poskytují ochranu před mořskými větry.

Velký vliv má na rozvoj Fažany i blízkost Puly, hospodářsky nejvýznamnějšího istrijského města. Zdejší lidé se kromě turistického ruchu živí i zemědělstvím, Fažana je totiž střediskem vinohradnictví, ovocnářství a pěstování olivovníků. Místní vody jsou bohaté na ryby, mořské houby a korály. Proto je v okolí významným odvětvím rybolov a nachází se zde také několik menších zpracovatelských závodů ryb. Někteří lidé se živí i stavbou malých rybářských lodí. Dobře vyvinuté je také zpracování skla.

Fažana

V poslední době Fažana získala na svém významu, protože je zde poměrně vytížený přístav, jenž je hlavním východiskem do národního parku Brijunské ostrovy. Z místního přístavu jezdí pravidelné lodní linky na Brijuni. Pluje se přes 2 kilometry široký průliv a trvá cca 20 minut. Před vstupem na loď také zaplatíte i vstupné do národního parku. Pokud byste si chtěli autem projet Brijuni, tak to není možné, motorová vozidla jsou v národním parku přísně zakázány. Své auto můžete zanechat na parkovišti pro návštěvníky ostrovů ve Fažaně.

V nejbližších letech má podle nových plánů dojít k výstavbě hotelů ve Fažaně, které budou nabízet nejrůznější služby a aktivity. Nový komplex má současně sloužit i jako hotelová základna i pro národní park Brijuni, kde výstavba hotelů není povolena. Mezi městečky Fažanou a Valbandonem byla nedávno vybudována pěší stezka. Součástí Fažany je i osada Pineta, kde je uprostřed borového háje kemp a dřevěné chatky.

Se svými plážemi, promenádami, hezkou přírodou a středomořským podnebím je Fažana ideálním místem pro rekreaci a odpočinek. Výborné restaurace se nachází přímo na pobřeží a hostům nabízí domácí speciality z masa a ryb, které uspokojí všechny gurmány.

Fažana - loďky

Historie a památky

Fažana má velmi dávnou minulost, již v římské době byla významným hospodářským centrem, zejména v keramické odvětví. Vyráběli se zde kvalitní amfory na víno a olej. Také tehdy byla oblíbeným místem k příjemnému odpočinku.

Městečko a její okolí je proslulé svou bohatou kulturně historickou minulostí, byly zde nalezeny památky z dob od 5. do 19. století a sama Fažana má několik cenných pamětihodností.

Na náměstí u přístavu stojí gotický kostel svatého Kosmy a Damiána, maloasijských mučedníků, z přelomu 3. a 4. století. I když se stavba jeví na první pohled skromně, má ve svém interiéru cenné plátno "Poslední večeře" od malíře Z. Ventury z konce 16. století a pozůstatky renesančních fresek. Součástí kostela je i mohutná a vysoká zvonice, která sloužila v případě nebezpečí i jako útočiště pro místní obyvatele (okna jsou až v nejvyšší, těžko přístupné části věže).

Ve Fažaně stojí ještě další gotický kostelík, tento je zasvěcený Panně Marii Karmelské ze 14. století, uvnitř něho se zachovaly gotické fresky z 15. století.

Severním směrem, jeden kilometr od Fažany stojí mezi olivovníky kostelík proroka, svatého Elíše. Kostelík byl v 6. století postaven na troskách pozdně antické vily. Má zajímavou polygonální apsidu, zvláštní okna s kamennými mřížemi a skromné zbytky fresek. Kolem něj je malý raně středověký hřbitov.

Dovolená ve Fažaně

Ve Fažaně slouží k ubytování především velký komplex Bi-Village, kde se nachází hotel, apartmány a kemp. Nachází se 3 kilometry jižně od města ve Valbandonu. Dále můžete přespát v dalším hotelu Marina, v soukromých apartmánech, chatkách a v kempu Pineta ležícím dva kilometry od centra Fažany.

Fažana - pláž

Nejlepší koupání ve Fažaně zažijete v zátoce Runci, kde se můžete schovat do stínu v borovém lesíku. V okolí zátoky se nacházejí i pozůstatky římského osídlení. Hezké koupání má i komplex Bi-Village ve Valbandonu, zdejší pláž je totiž přírodní (3 kilometry jižně od centra). U kempu Pineta je příjemná oblázková a kamenitá pláž. Pláž Bival a Dječje igralište v turistickém komplexu Bi-Village byly vyznamenány tzv. Modrou vlajkou. 

Kromě šnorchlování a plavání se můžete ve Fažaně věnovat i sportovnímu rybolovu nebo si můžete půjčit motorové nebo obyčejné čluny a vyjet si na moře. Dále jsou tu tenisové kurty a půjčovna kol, která je velmi využívaná, protože zde vede oblíbená cyklostezka "Od place do place" (Od náměstí k náměstí). Její trasa vede z Medulinu, přes Pomer, Pješčanu uvalu, Banjole, do Premantury. V okolí Fažany vede i cyklistická stezka pro horská kola z poloostrova Kamenjak přes vrch Volme (68 m. n. m.), dále se klikatí přes Premanturu k mysu Kamenjak kolem podmořské jeskyně Kolombarica.

Za zábavou vyrazte do centra města, kde jsou četné restaurace a bary, ale v komplexu Bi-Village je o zábavu postaráno. Typické jsou pro město dvě tradiční lidové veselice. První se jmenuje Slavnost sardelí a jde o rybářskou akci, probíhá v červenci a má svůj původ v nadmíru bohatých úlovcích sardelí místními rybáři právě v tomto měsíci. Druhou slavností je Fažanská noc, která se každoročně koná v srpnu.