Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Fažana

Městečko s 2 700 obyvateli se rozléhá při Fažanském průlivu, v jižní části Istrijského poloostrova, 8 kilometrů severozápadním směrem od Puly. Leží přímo proti Brijunským ostrovům, které jí poskytují ochranu před mořskými větry.

Velký vliv má na rozvoj Fažany i blízkost Puly, hospodářsky nejvýznamnějšího istrijského města. Zdejší lidé se kromě turistického ruchu živí i zemědělstvím, Fažana je totiž střediskem vinohradnictví, ovocnářství a pěstování olivovníků. Místní vody jsou bohaté na ryby, mořské houby a korály. Proto je v okolí významným odvětvím rybolov a nachází se zde také několik menších zpracovatelských závodů ryb. Někteří lidé se živí i stavbou malých rybářských lodí. Dobře vyvinuté je také zpracování skla.

Fažana

V poslední době Fažana získala na svém významu, protože je zde poměrně vytížený přístav, jenž je hlavním východiskem do národního parku Brijunské ostrovy. Z místního přístavu jezdí pravidelné lodní linky na Brijuni. Pluje se přes 2 kilometry široký průliv a trvá cca 20 minut. Před vstupem na loď také zaplatíte i vstupné do národního parku. Pokud byste si chtěli autem projet Brijuni, tak to není možné, motorová vozidla jsou v národním parku přísně zakázány. Své auto můžete zanechat na parkovišti pro návštěvníky ostrovů ve Fažaně.

V nejbližších letech má podle nových plánů dojít k výstavbě hotelů ve Fažaně, které budou nabízet nejrůznější služby a aktivity. Nový komplex má současně sloužit i jako hotelová základna i pro národní park Brijuni, kde výstavba hotelů není povolena. Mezi městečky Fažanou a Valbandonem byla nedávno vybudována pěší stezka. Součástí Fažany je i osada Pineta, kde je uprostřed borového háje kemp a dřevěné chatky.

Se svými plážemi, promenádami, hezkou přírodou a středomořským podnebím je Fažana ideálním místem pro rekreaci a odpočinek. Výborné restaurace se nachází přímo na pobřeží a hostům nabízí domácí speciality z masa a ryb, které uspokojí všechny gurmány.

Fažana - loďky

Historie a památky

Fažana má velmi dávnou minulost, již v římské době byla významným hospodářským centrem, zejména v keramické odvětví. Vyráběli se zde kvalitní amfory na víno a olej. Také tehdy byla oblíbeným místem k příjemnému odpočinku.

Městečko a její okolí je proslulé svou bohatou kulturně historickou minulostí, byly zde nalezeny památky z dob od 5. do 19. století a sama Fažana má několik cenných pamětihodností.

Na náměstí u přístavu stojí gotický kostel svatého Kosmy a Damiána, maloasijských mučedníků, z přelomu 3. a 4. století. I když se stavba jeví na první pohled skromně, má ve svém interiéru cenné plátno "Poslední večeře" od malíře Z. Ventury z konce 16. století a pozůstatky renesančních fresek. Součástí kostela je i mohutná a vysoká zvonice, která sloužila v případě nebezpečí i jako útočiště pro místní obyvatele (okna jsou až v nejvyšší, těžko přístupné části věže).

Ve Fažaně stojí ještě další gotický kostelík, tento je zasvěcený Panně Marii Karmelské ze 14. století, uvnitř něho se zachovaly gotické fresky z 15. století.

Severním směrem, jeden kilometr od Fažany stojí mezi olivovníky kostelík proroka, svatého Elíše. Kostelík byl v 6. století postaven na troskách pozdně antické vily. Má zajímavou polygonální apsidu, zvláštní okna s kamennými mřížemi a skromné zbytky fresek. Kolem něj je malý raně středověký hřbitov.

Dovolená ve Fažaně

Ve Fažaně slouží k ubytování především velký komplex Bi-Village, kde se nachází hotel, apartmány a kemp. Nachází se 3 kilometry jižně od města ve Valbandonu. Dále můžete přespát v dalším hotelu Marina, v soukromých apartmánech, chatkách a v kempu Pineta ležícím dva kilometry od centra Fažany.

Fažana - pláž

Nejlepší koupání ve Fažaně zažijete v zátoce Runci, kde se můžete schovat do stínu v borovém lesíku. V okolí zátoky se nacházejí i pozůstatky římského osídlení. Hezké koupání má i komplex Bi-Village ve Valbandonu, zdejší pláž je totiž přírodní (3 kilometry jižně od centra). U kempu Pineta je příjemná oblázková a kamenitá pláž. Pláž Bival a Dječje igralište v turistickém komplexu Bi-Village byly vyznamenány tzv. Modrou vlajkou. 

Kromě šnorchlování a plavání se můžete ve Fažaně věnovat i sportovnímu rybolovu nebo si můžete půjčit motorové nebo obyčejné čluny a vyjet si na moře. Dále jsou tu tenisové kurty a půjčovna kol, která je velmi využívaná, protože zde vede oblíbená cyklostezka "Od place do place" (Od náměstí k náměstí). Její trasa vede z Medulinu, přes Pomer, Pješčanu uvalu, Banjole, do Premantury. V okolí Fažany vede i cyklistická stezka pro horská kola z poloostrova Kamenjak přes vrch Volme (68 m. n. m.), dále se klikatí přes Premanturu k mysu Kamenjak kolem podmořské jeskyně Kolombarica.

Za zábavou vyrazte do centra města, kde jsou četné restaurace a bary, ale v komplexu Bi-Village je o zábavu postaráno. Typické jsou pro město dvě tradiční lidové veselice. První se jmenuje Slavnost sardelí a jde o rybářskou akci, probíhá v červenci a má svůj původ v nadmíru bohatých úlovcích sardelí místními rybáři právě v tomto měsíci. Druhou slavností je Fažanská noc, která se každoročně koná v srpnu.