Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Drvenik

Menší městečko s 500 obyvateli leží 8 kilometrů jihovýchodně od Živogošće a 28 kilometrů od centra riviéry, Makarské. Rozprostírá se v široké zátoce pod Jadranskou magistrálou. Drvenik je rozdělen na dvě části, Gornja Vala (Horní zátoka), která je menší a klidnější, a Donja Vala (Dolní zátoka). Obě části jsou od sebe vzdálené několik minut chůze podél pobřeží.

V Drveniku je také významný trajektový přístav, odkud jezdí trajekty na ostrov Hvar (Sućuraj), na Korčulu (Korčula-Dominće) a Pelješac. Pro přepravu můžete kromě trajektů společnosti Jadrolinija využít i menší plavidla, na jezdí Hvar taxi, na Pelješac Mali Zoran, který brázdí i pobřeží. Všechny tzři uvedené ostrovy jsou z městečka na dohled. Vedle přepravních společností zde působí i malý námořní spolek Gornjovalski Gusari (Gornjovalští piráti).

V Donje Vale najdeme i malý supermarket, poštu a mnoho restaurací. V okolí Drveniku se pěstuje vinná réva a olivovníky.

Několik desítek metrů od nádherných oblázkových pláží letoviksa se až do výšky téměř 800 metrů prudce zdvihá hradba pohoří Rilić, které je pokračováním masivu Biokova. Tato kombinace dává krajině romantický a nezapomenutelný ráz.

Památky

Na návrší, severně od Drveniku je zřícenina opevněné protiturecké věže tzv. kula ze 17. století. V podhorské části městečka, Gornji Drvenik stojí gotický, později zbarokizovaný kostel svatého Jiřího s vezděnými náhrobními kameny.

V horách nad Drvenikem se zachovaly pozůstatky původní opčiny. Všechny zdejší stavby jsou trvale neobydlené, ale místním vinařům slouží jako sklepy. Pokud vás láká podívat se do opuštěné dalmatské vesnice, tak do hor vede značená turistická stezka, po které se zhruba za dvě hodiny dostanete do zaniklé obce.

Dovolená v Drveniku

V Drveniku se můžete ubytovat v několika hotelech (Quercus, Bella Vista, Hani) a dále v soukromých apartmánech. 

Nejpěknější koupání zažijete v zátokách Donja Vira a Gornja Vira, zdejší pláže jsou z drobných oblázků a písku a s borovicemi sahajícími až na břeh. Pokud byste se chtěli mít pláž pouze pro sebe, tak v okolí letoviska jsou další malé pláže, které vám zaručí pěkné koupání.

Skalnaté pobřeží Drveniku nabízí dobré možnosti k potápění. Na zdejším mořském dně najdete mnoho škeblí, krabů, a především mořských ježků. Chcete-li se zkusit vodní sporty, můžete využít místní půjčovnu, jež nabízí malé dřevěné čluny, kajaky a šlapadla (50 kn/hod.), dále i motorové čluny, vodní skútry, vodní lyže nebo jízdu na banánu (150 kn/5 osob/15 min.). K zapůjčení jsou i kola, také můžete vyzkoušet rybaření na moři, profesionální potápění nebo různé hromadné výlety lodí.

Každým rokem se v Drveniku koná 16. srpna slavnost „Fešta Svetog Roga“, která začíná dopolední mší v kostele, zasvěceném Svatému Rokovi. K večeru začíná hlavní program, hraje živá hudba, tančí se přímo v ulicích. Zábava často trvá až do ranních hodin. Během této slavnosti nabízejí místní vinaři ochutnávky ze své produkce, u pláže je občerstvení v podobě grilované makrely a sklenky vína zdarma, náročnější si mohou koupit i čerstvě grilované jehněčí maso a kolem půlnoci zakončí slavnost ohňostroj na pláži.