Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Omiš

Omiš se nachází ve střední Dalmácii a zároveň je centrem Omišské riviéry. Město leží 25 kilometrů od druhého největšího chorvatského města Splitu a 37 kilomterů od Makarské. Počet stálých obyvatel je kolem šesti tisíc, ale tento počet se během letní turistické sezóny mnohonásobně zvýší.

Omiš leží v ústí řeky Cetiny a rozprostírá se do strmých vápencových skal. Právě tato řeka přináší nánosy písku na pobřeží, což je jedinečným úkazem v celém Chorvatsku. Zhruba v délce 5 kilometrů se táhnou písčité pláže, které jsou velmi vyhledávané a oblíbené rodinami s malými dětmi, protože poskytují pozvolný sestup do moře. Nejoblíbenější pláže se nachází jihovýchodním směrem od Omiše, k městečku Ruskamen. A dále také dva kilometry směrem na Split ve vesničce Duće, která přímo navazuje na město.

Omiš shora

Historie

Nejslavnější období Omiše spadá do období středověku, kdy bylo toto městečko baštou místních pirátů, kteří se stali postrachem okolí. Ty vedl rod Kačićů z panství kolem řeky Neretvy. Piráti se dokonce pod jejich velením vzepřeli Benátčanům a ti jim museli platit poplatky za volnou plavbu. Místní piráti se nebáli ani mocných papežů a napadali křižácké lodě. Tomu se vzpřel papež Honorius III. a v roce 1228 vyhlásil výpravu proti pirátům, která znamenala jejich konec. Od roku 1444 až do roku 1797 patřilo městečko k bohaté Benátské republice, a to se díky ní nedostalo pod Tureckou nadvládu jako skoro celý Balkánský poloostrov.

Památky

Díky pestré minulosti se v Omiši dochovalo poměrně dost historických památek. Nejstarší jsou ze slavného pirátského období dvě nyní již polorozbořené pevnosti nad městem. Cesta na výše položenou pevnost Fortica vede od přístavu a trvá cca hodinu a půl. Je hůře dostupná a vede náročnějším terénem než ta nižší, ale pokud se k ní dostanete, určitě bude vaší odměňou nádherný výhled na okolní ostrovy. Na níže položenou pevnost Mirabelu se dostanete po schůdné cestě od místního farního kostela. Je otevřená veřejnosti od června do září a těsně pod jejím vrcholem se vybírá vstupné, které je 15 kun. Určitě stojí za to ho zaplatit, protože se na vrcholu budete kochat výhledem na město a protější ostrov Brač.

Další památkou jsou staré hradby z první poloviny 15. století postavené vévodou Ivanišem Nelipićem, které sloužily jako ochrana města před nepřítelem jak pevniny, tak z moře.

Omiš - domy na pobřeží

V Omiši stojí za zmínku ještě Mořská brána, která pochází z benátského období. Spojuje říční přístav s centrem města. Také je zde dost hezkých měšťanských domů z různých historichých období od baroka až po současnost.

Určitě nejdou vynechat při procházce městem zdejší kostely. Nejstarším je malý předrománský chrám svatého Petra z 10. století, který je na tu dobu z architektonického hlediska velmi zajímavě vyřešen. Kostel svatého Michala stojí na hlavní třídě a byl dokončen v roce 1629. Má pěkný portál a honosí se dvěma malbami italského malíře Mattea Ingoliho z Ravenny. Další kostel svatého Rocha byl postaven v renesančním slohu v 16. století. Oltář vyzdobil benátský malíř Palma Giovani. Vedle něj se nachází městský orloj a kousek od něho poslední kostelík svatého Ducha.

Dovolená v Omiši

V Omiši se můžete ubytovat kromě hotelů i v soukromých apartmánech, tak v kempech. Na jeho předměstí Brzet ležícím dva kilometry jihovýchodně se nachází stejnojmenný hotel a kemp. Velká nabídka ubytování je i v blízkém okolí. Na Omišské riviéře jsou například oblíbená letoviska Stanići (4 km jihovýchodně od Omiše), Nemira (5 km jihovýchodně), Ruskamen (8 km jihovýchodně), malé letovisko Lokva-Rogoznica (kemp Sirena). Zápaním směrem od Omiše jsou kempy v obcích Duće a Dugi Rat (Ivo, More, Raj a další minikempů).

Pláž v Omiši

Krásné, zčásti písečné a zčásti oblázkové pláže se táhnou v úzkém pruhu od Dugi Ratu a Duće až k Omiši, kde se při ústí řeky Cetiny do moře nachází rozsáhlá pláž z jemného písku, kterou tvoří nánosy řeky. Pláž se svažuje do moře písečnou mělčinou, a proto je to ideální místo pro koupání malých dětí. Získala i vyznamenána pro upravené a příjemné pláže tzv. Modrou vlajkou. Díky tomu, že řeka Cetina ústí v tomto místě do moře, tak je zde voda chladnější než v jiných destinacích.

Vedle "tradičních" vodních sportů, které nabízí všechna letoviska na pobřeží, můžete v Omiši vyzkoušet rafting na řece Cetině. V posledních letech se tento sport stává mezi turisty oblíbeným adrenalinovým zpestřením. Trasa sjíždění řeky začíná šestnáct kilometrů proti proudu řeky v Penšići a obvykle končí u restaurace Radmanove Mlinice vzdálené od počátečního místa cca dest kilometrů. Během plavby se vás okouzlí kaňon sevřený skalisky s okolní krajinou. Součástí výletu také mnohdy bývá koupání v řece, pokud ovšem není rozbouřená. Kromě raftu můžete řeku také sjíždět na kajacích, kanoích či vorech. Nabídka místních turistických agentur je prostě široká. Ceny se obvykle pohybují kolem 200 – 250 kun za osobu.

Omiš - řeka Cetina

Kolem kaňonu řeky se táhnou vysoká pohoří Dinara, Mosor a Babnjaca, které jsou vhodné pro milovníky horolezectví a také nabízejí trasy pro pěší turistiku. Další sporty, které můžete v Omiši provozovat jsou fotbal, košíková, plážový volejbal, tenis nebo kuželky. Dále se můžete proletět na rogalech nebo vyzkoušet paragliding. I milovníci cyklistiky si zde přijdou na své, protože je zde celkem rozšířená síť cysklistických stezek. 

V Omiši se každoročně koná tradiční festival Klapa a Kulturní léto. První zmíněná akce probíhá v červenci ve Starém městě po dobu dvou až tří týdnů. Jde o přehlídku dalmatských pěveckých mužských souborů. Skroro v každé vesnici a městě existuje alespoň jeden soubor. Hlavními tématy písní jsou místní témata jako rybolov, moře či láska. Během července a srpna se koná Kulturní léto, kdy vystupují různé hudební skupiny. Turisté také nejsou ochuzeni o typisky omišské Pirátské večery, kdy se převlečení místní obyvatelé převlečeni za piráty prochází městem a předvádějí své šermířské umění.

V ulici Kačićeva 5 se nalézá Městské muzeum. Návštěvníci zde mohou vidět etnografické a archeologické artefakty. Také je zde expozice současného chorvatského výtvarného umění.