Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Západoistrijské přímoří

Západní Istrie v Chorvatsku

Tento chorvatský region začíná na severu u slovinských hranic u mysu Savudrija a táhne se až na jih k mysu Kamenjak. Pobřeží západní Istrie je nejproslulejší a nejnavštěvovanější turistickou oblastí celého jadranského moře. Na tomto území žije 200 tisíc obyvatel. Jeho správním centrem je malé město Pazin, ale přirozeným hospodářským a kulturním střediskem Istrie je Pula.

Poreć

Dělení Istrie

Z geografického pohledu se Istrie dělí na tři oblasti. První je Bílá Istrie, která se rozprostírá od pohoří Učka směrem k pohoří Ćičarija u Slovinských hranic. Zdejší krajina je tvořena převážně vápencový krasem, proto se také nazývá bílá. Žije tu nejméně obyvatel v celém Chorvatsku, protože půda je málo úrodná, nehostinná a podnebí je nevlídné. Tuto oblast obývá početná komunita Rumunů, kteří sem utekli před Turky z Balkánu. Rumunštinou se zde domluvíte dodnes. Trojúhleník od města Labin k mysu Savudrija a k Terstu tvoří Šedou Istrii, protože půda má vysoký podíl šedé jílovité horniny (flyše). Poslední částí je Červená Istrie ležící od pomyslné přímky Labin - Savudrija na jih a na západ. V této části se nachází většina pobřeží a vnitrozemí. Název je také odvozen od půdy, tentokrát od terra rossy, která je velmi úrodná. Většina místních obyvatel, co žíjí ve vnitrozemí se živí zemědělstvím a svými vypěstovanými plodinami zásobují celý poloostrov. Na zdejších vinicích rostou proslulá istrijská vína, např. malvazija, merlot, cabernet, teran a další. Na oblibě získávají výlety na zemědělské statky, kdy jejich návštěvníci mohou ochutnat místní vína a tradiční chorvatské pokrmy.

Novigrad

Dovolená v západní Istrii

Na západním pobřeží Istrie vyrostlo nebo bylo zrekonstruováno během posledních desetiletí mnoho hotelových komplexů. Díky tomu se tato část Chorvatska stala co do ubytovacích kapacit nejobsazovanější. Nachází se zde hotely velmi luxusní, ale i tří nebo dvou hvězdičkové. K jejim standartům patří klimatizace, venkovní bazény a ty lepší mají i vnitřní bazén a nabízí wellness služby. Hotely doplnily své služby o zábavní a společenské programy a mnohé mají také animační programy pro děti i dospělé. Je tu i široká nabídka ubytování v soukromých apartmánech. Stačí si jen vybrat, který typ ubytování vám vyhovuje. V istrijském vnitrozemí na zemědělských statcích se rozvíjí agroturistika, která sem láká především západoevropské návštěvníky.

Pláže v západní části poloostrova jsou většinou betonové plošiny doplněné kamenitými úseky, místy i hrubým pískem. V posledních letech byly upraveny a rozšířeny o další místa k opalování. Zvýšil se i počet venkovních a krytých bazénů. Moře je na západním pobřeží Istrie čisté a nabízí širokou nabídku vodních sportů. Mnoho pláží získalo také mezinárodní ocenění, Modrá vlajka. V okolí pláží a hotelů se nachází mnoho borovicových hájů a středomořských rostlin.

Pula s amfiteátrem

Sportování na západním pobřeží Istrie

S oblíbenými letovisky jde ruku v ruce také pestrá nabídka sportovních aktivit. Vedou samozřejmě ty vodní, protože jsou zde pro ně vynikají podmínky. Oblíbený je jachting, windsurfing, potápění nebo vodní lyžování. Ve větších letoviscích sídlí i školy, které mají odborné instruktory, např. v Rovinji a Pule jsou školy jachtingu, windsurfing a vodního lyžování. Oblíbeným trávením volných chvil je také tenis, squash, volejbal nebo fotbal i pro tyto sporty je zde mnoho hřišť a kurtů. Některé prázdninové destinace na Istrii mají i jízdárny a jezdecké školy, sportovní letiště, na nichž se trénuje paragliding. Své tělo také můžete potrápit ve fitnesscentrech nebo na bowlingu. Pokud rádi jezdíte na kole, tak se můžete vydat i po místních cyklostezkách, které brázdí celou Istrii.

Zábava na Istrii

Jestliže máte rádi rušný společenský život, je správným místem k dovolené právě Istrie. Ve velkých střediscích se každý den koná nějaká zábavní akce. Na výběr jsou diskotéky, soutěže, plesy nebo hudební koncerty. Pokud si chcete zvednout adrenalin, můžete se vydat do kasína, kterých je zde také dostatek. Velkou zábavou a svátkem místních jsou lidové festivaly a slavnosti zvané fešty.