Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

O Kvarneru

Kvarner se nachází v hluboké a široké zátoce, která odděluje Istrijský poloostrov od Dalmácie. Kvarnerský záliv by se dal pomyslně rozdělit do tří částí. První z nich je Kvarnerská riviéra, která se rozkládá na východním pobřeží Istrie. Další částí je Chorvatské přímoří zahrnující pobřeží od Rijeky na severu až po Karlobag na jihu. Posledním dílem do skládanky zapadají Kvarnerské ostrovy, k nimž se přiřazuje i nejjižnější ostrov Pag, který administrativně patří k jinému regionu.

Veli Lošinj shora
Podobně krásné scenérie je možné nalézt mimo ostrov Lošinj (fotografie), také na dalších místech, kterými jsou například: ostrovy Pag, Rab, Cres. Pokud se chystáte Kvarner navštívit, doporučujeme také návštěvu národního parku Paklenica.

Charakteristika Kvarneru

V této severní části Chorvatska můžete vypozorovat mnoho z charakteristických rysů typických pro celý Jadran. Nejvíce patrná jsou prudká vápencová pohoří stoupající od pobřeží směrem do vnitrozemí. Pro horolezce jsou velmi lákavé, ale lézt po nich je velice nebezpečné kvůli častým drolícím se sutím. Dalším typicky chorvatským obrazem, který všechny turisty napadne, jsou větší i menší roztroušené ostrovy v azurovém moři. Pak následuje vzpomínka na starobylé rybářské vesnice s úzkými uličkami a s kamennými domy se zelenými okenicemi obklopenými nádherně barevnými zahradami plnými středomořských rostlin.

Kvarnerské ostrovy a města

Město Rijeka je správním, hospodářským a kulturním centrem tohoto regionu.Také je největším chorvatským přístavem a nejvýznamnějším dopravním uzlem této oblasti. Na druhou stranu je pro většinu zahraničních turistů přestupní stanicí v jejich další cestě. Většina z nich se zde zdrží pouze jeden den, podívají se po městě a pokračují ve své cestě na jih nebo na Kvarnerské ostrovy. Nejdostupnějším z nich je Krk, který je propojený s pevninou moderním silničním mostem. Cesta po něm je ale zpoplatněná, mýtné brány se nachází v obou směrech jízdy. Za ostrovem Krk leží další Lošinj, Rab a Cres, které nabízí klidnější dovolenou. Zvláště posledně zmíněný není přeplněný turisty a poskytne jim příjemně klidné prostředí. Na každém z ostrovů, ale i na pevnině se nachází několik významných historických měst, např. Baška na Krku nebo město Rab na stejnojmenném ostrově.

Pláž na ostrově Cres u Lubenice
Nejen ostrov Krk nabízí podobně opuštěné pláže, které přímo vyzývají ke koupání.

Příroda na Kvarnerké oblasti

Oblast Kvarnerského zálivu je oproti jihu Chorvatska odlišná. Již na první pohled jsou zde velmi patrné italské vlivy, kteří tuto oblast měli dlouhá léta pod svou správou. Mnozí Italové dodnes vlastní mnoho nemovitostí především na Istrii. Nejvyhlášenějšími prázdninovými destinacemi jsou ostrovy nalézající se v Kvarnerském zálivu. Na nich se nachází malebné zátoky se skalnatými plážemi. Je tu i několik míst s písečnými plážemi, kterými se pyšní v Bašce na Krku a v Loparu na Rabu. Ze západní strany jsou ostrovy svěží a zelené. Z pevniny ale působí šedivě, protože jdou vidět jen pustá skaliska. Proto se tímto pohledem nenechejte odradit a pokračujte ve své cestě a na ostrovech, najdete zde totiž mnoho krásných zákoutí. Ošklivý pohled na zdejší krajinu je výsledkem dlouholeté težby místních stromů Benátčany, kteří používali dřevo na stavbu svých proslulých lodí. Nejpatrnější stopy odlesňování jsou vidět na nejjižnějším ostrově Pag. Zdejší krajina je pustá a kamenitá.

Chorvatské přímoří

Chorvatské přímoří, které se nachází nad severní Dalmácií má celkově jiný ráz. Nejpatrněji to jde vidět na zdejších městech a vesnicích. Tato oblast ležela v bezprostřední blízkosti habsburské monarchie, a proto se tu již na konci 19. století začal rozvíjet cestovní ruch. Zvlášť v zimních měsících sloužila města jako Opatija, Crikvenica a Novi Vinodolski jako luxusní přímořské lázně. Dnes již to nejsou tak oblíbená rekreační místa, ale ponechala si své kouzlo a výstavní vzhled vídeňské smetánky ve stylu fin-de-sciécle. V současnosti se tato letoviska obracejí ke svému původnímu léčebnému využití, lázeňství. Jihu Chorvatského přímoří dominují Velebitské hory, které jsou téměř všude pusté, holé a vylidněné. Svoji příjemnou a hezkou tvář ukazují až na svém konci, v národním parku Paklenica.