Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Lopar

Městečko leží ve stejnojmenné zátoce na severu ostrova Rabu a má 1 200 obyvatel. Lopar se nachází 14 kilometrů severním směrem od městečka Rabu. Své jméno, Lopar, dostal podle místního kostela Sancta Maria Neopari postaveného ve 14. století.

Okolí městečka je velmi úrodné, a proto se využívá k zemědělským účelům. Především se tu pěstuje ovoce, zelenina, olivovníky a vinná réva.

Od začátku roku 2008 bylo do Loparu zavedené pravidelné trajektové spojení s ostrovem Krkem do přístavu Valbiska. Tento spoj nahradil původní, Lopar - Baška.

Lopar

Historie a památky

Podle tradované pověsti pocházel z Loparu kameník Marin, zakladatel republiky San Marino. Z ostrova utekl na počátku 4. století při pronásledování křesťanů císařem Diokleciánem. Člunem přeplul moře a usadil se jako poustevník na skalním ostrohu Monte Titano. Na jeho počest pak bylo město, které zde vzniklo, pojmenováno podle něj. V lokalitě Punta Zidine nacházející se 1,5 kilometru od Loparu jsou trosky antických staveb.

Dovolená v Loparu

Lopar nabízí ubytování v jediném hotelovém komplexu San Marino, dále pak v soukromých apartmánech nebo v kempech.

Lopar - pláž

Hlavní pláž se nachází v zátoce Crnika na východě městečka. Jmenuje se Rajská pláž, je dlouhá kilometr a půl a celkem široká. Má pozvolný vstup do vody, protože moře je zde mělké, z části je pláž zalesněná borovicemi a k zabavení turistů jsou zde skluzavky a tobogány. I když je pláž veliká, v hlavní sezóně zde volná místa nebývají. V jejím okolí se nalézají ještě další, ale menší písečné a kamenité pláže, které mají mělký vstup do mořem.

Ti, co mají rádi soukromí, můžou vyhledat okolní malé zátoky nacházející se mezi skalisky poloostrova Lopar. Je to široký pás zátok a neobvyklé skalní útvary můžete vidět i kolem mysu Rt. Stojanj. Příjemné koupání je i na ostrůvcích na východní straně Loparu, před Rajskou pláží. Nudistům zde slouží dvě pláže, Sahara a Ciganka. První je v zátoce Samarić na severu poloostrova Lopar, severovýchodně od městečka. Druhá se nalézá v zátoce Ciganka severně od městečka Lopar.

Lopar

Dobré podmínky pro sportování jsou v nedalekém letovisku San Marino ležícím v severní části zátoky Crnika. Věnovat se zde můžete jachtingu, windsurfingu, vodním skútrům nebo potápění, které tu má i svoji školu. Dalšími „suchozemskými“ sporty, které zde můžete provozovat jsou tenis, paragliding, volejbal nebo cyklistika, při které poznáte ostrov Rab i okolní ostrovy.

Za večerní zábavou pak můžete vyrazit do místních restaurací, kaváren nebo vináren. V hotelu mají pro své klienty zábavní a hudební programy. Za discotékami pak vyražte do nedalekého Rabu.