Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Podstrana

Menší městečko, jenž je složeno z několika menších osad. K Podstranské riviéře patří tyto obce: Strožanac, Grljevac, Sveti Martin a Mutogras. Ty mají dohromady 5 300 stálých obyvatel. Podstrana se nachází 10 kilometrů jihovýchodně od Splitu, při Jadranské magistrále.

Podstrana se v posledních letech stala velmi živým místem, protože se zde výrazně rozvíjí cestovní ruch. Díky blízkému Splitu, s nímž má městečko časté spojení veřejnou dopravou, je velmi oblíbeným výletním cílem obyvatel Splitu. Ti se sem v létě jezdí koupat, rekreovat a sportovat.

Turistům je městečko známé pro jeho přátelské místní obyvatele, dobrou kuchyni a krásné, devět kilometrů dlouhé pláže. Nejen k večernímu posezení slouží četné a hojně navštěvované restaurace a vinárny, téměř všechny mají zahradní posezení uprostřed bohaté zeleně a podávají se v nich místní speciality, zejména plody moře. Zároveň je v Postraně bohatá nabídka ubytování v soukromí, proto městečko představuje jednu z nejatraktivnějších turistických destinací ve střední Dalmácii.

Kraj kolem Podstrany proslul i pěstováním kvalitních broskví a třešní.

Historie a památky

Na místě dnešní Podstrany zřejmě v antice stálo římské Pituntium. Z raného středověku se zde dochovaly dva kostelíky. Jeden je z barokního období, farní kostel svatého Antonína. Také zde stojí barokní dům šlechtické rodiny Cindrů.

Dovolená v Podstraně

Ubytovat se můžete v Podstraně v několika hotelech (Eden, Neva, San Antonio, Sunce). Luxusní, pěti hvězdičkový hotel Le Meridien Lav je kompletně zrekonstruovaný. Také se zde můžete ubytovat v soukromých apartmánech, jejichž nabídka je nejširší.

Podstrana nabízí svým návštěvníkům pěkné, ale menší oblázkovo-písečné pláže, které bývají přes prázdniny přeplněné. Na plážích najdete borovice a další rostliny.

Sportovní nabídka v Podstraně je chudší, můžete se věnovat vodních sportům, jako je plavání, šnorchlování nebo potápění. Také na pláži si můžete zahrát volejbal, fotbal nebo si zapinkat. Velkouu nabídku sportovního vyžití vám poskytne nedaleký Split.

Večer se můžete zajít pobavit do zdejších restaurací, kaváren a barů, které jsou otevřené až do noci. Některé mají živou hudbu, některé dělají menší diskotéky pro své návštěvníky. Většina restaurací v Podstraně má příjemné terasy se zelení. Velmi rušný noční život s diskotékami a tanečními terasami najdete v nedalekém Splitu.