Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Orebić

Oblíbená turistická destinace s 1 500 obyvateli leží na tzv. Kapitánské riviéře na jihozápadní straně poloostrova Pelješac a vede u ní Pelješacká transverzála. Také se nachází přímo proti městu Korčula na protilehlém ostrovu. Do města jezdí pravidelná trajektová linka.

Orebić má dobrou geografickou polohu, díky které se zde daří zeleni, ovocnářství a vinařství. Zvláště vyhlášené je místní červené víno Postup. Zdejší obyvatelé se kromě turistického ruchu a zemědělství živí také rybolovem.

Nad městem ční hora Sveti Ilja do výšky 961 m.n.m., která je záriveň symbolem Orebiće.

Město Orebić

Historie

Dříve byl Orebić vyhlášený mořeplavbou a zároveň to bylo nejdůležitějším pracovním odvětvím, které bylo velice výnosné pro zdejší obyvatele, což dokládá jeho slavná minulost. Ve městečku žijí podle tradice potomci Marka Pola, jež pocházejí z Korčuly. Velký úpadek místní mořeplavby nastal v době, když byly plachetnice nahrazeny parními loděmi.

Památky

Orebićské ulice lemují krásné domy lodních kapitánů, kteří se zde usazovali a tím dávají městu specifický ráz. V honosném domě Fiskovićů se nachází muzejní sbírka. Město se také honosí krásným barokním kostelem Zvěstování Panny Marie, který má nade dveřmi vezděn unikátní starokřesťanský reliéf. Nad Orebićem se nachází goticko-renesanční františkánský klášter s kostelem Panny Marie Andělské pocházející z 15. století. V klášteru je také uložena sbírka vzácných uměleckých předmětů. Ve svahu nad klášterem stojí barokní mariánský kostel Gospa od Karmena, kolem kterého rostou již mnoho staletí cypřiše a leží zde skupinka antických sarkofágů. Poblíž se ještě nachází trosky sídla dubrovnického místodržícího a městské lodžie.

Město Orebić

Dovolená v Orebići

V Orebići se můžete ubytovat v nejrůznějších zařízeních od hotelů, soukromých apartmánů či v kempech. Většina místních hotelů je situováno do západní části města a prošly v nedávné době prošly rekonstrukcí. V letovisku se nachází několik kempů, například Mario, Glavna Plaža, Orebić. Další hotely a kempy se nachází v blízkých okolních vesničkách.

V Orebići se nachází krásná a turisty velmi vyhledávaná písečná pláž Trstenica ležící v malebné zátoce. Kolem hotelů se jsou další hezké pláže z drobných oblázků, které jsou stíněny borovicovými hájemi. Nedaleko Orebiće se nachází malá osada Zrnovo, kde najdete také písečnou pláž, která je ovšem méně využívaná turisty.

Městečko má také velmi příznivé podmínky pro sportování, především ve vodě jako je windsurfing, potápění nebo jachting. Na pláži si můžete také zahrát volejbal, kuželky, stolní tenis. K dispozici turistům jsou také fotbalové hřiště nebo tenisové kurty.

Večer se můžete v Orebići pobavit na discotéce v hotelu Bellevue nebo v městečku na taneční terase. K příjemnému posezení vyražte do vinného sklípku nebo do zdejších konob. Dobré restaurace se nachází na pobřežní promenádě, kde doporučujeme si objednat skvělé čerstvé ryby nebo mořské plody.

Pláž - Zrnovo

Po celou letní sezónu jsou v Orebići různá kulturní vystoupení, kde hostují chorvatské divadelní soubory či známí a oblíbení zpěváci. Velkou městskou slavností jsou lidové oslavy patronky města, Panny Marie Karmelské, které se konají 16. července.

Tip na výlet

Osmnáct kilometrů od Orebiće leží vesnice Potomje, kolem níž se rozprostírá vinařská oblast. Z obce vede 400 metrů dlouhý, jednostopý a neosvětlený tunel na pobřeží, který ústí ve svahu nad mořem v lokalitě Dingač. Svahy ve zdejší lokalitě (obzvlášť nad osadou Potočine směrem k zátoce Prisoje) jsou osázené autochtonním druhem vinné révy, plavac mali crni. Ta se zpracovává v nejlepší značkové víno dingač (chráněné značkou od roku 1961), které má vysoký obsah alkoholu 14 %. Tunel usnadnil přístup vinařů k vinicím nad mořem, ale v současnosti ho využívají i turisté, kteří se snaží dostat autem na pobřeží, k osadám Borak a Potočine (zde se můžete i ubytovat v soukromí). Místní pláže jsou velmi půvabné, příroda téměř nedotčená a moře azurově modré. Ve vesnici Potomje stojí řada vinných sklepů, kde můžete ochutnat a nakoupit výborná vína.