Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Srebreno

Deset kilometrů jihovýchodním směrem od Dubrovníku leží osada Srebreno, které je součástí městečka Kupari. Nachází na pobřeží Župského zálivu v jižní Dalmácii. Na Srebreno navazuje jižním směrem obec Mlini.

Až do občanské války v 90. letech minulého století byla osada oblíbeným a vyhledávaným dovolenkovým místem, jehož tradici cestovního ruchu založili právě Češi. Kvůli válce se ale turistickýruch zastavil, protože srbskočernohorská armáda zničila a vypálila veškeré hotely, penziony i soukromé domy. V současnosti jsou všechny ubytovací kapacity zrekonstruované a letovisko opět plně slouží k letní rekreaci.

Vesnice Srebreno a Mlini propojuje příjemná pobřežní promenáda „lungo mare“, která vede pěkným borovým les. V Srebrenu, stejně tak jako v jeho okolí, roste bohatá a krásná středomořská vegetace střídající se s borovicovými háji, které v některých místech dosahují až k mořskému břehu. Typické pro toto místo jsou nejen borovice, ale také agáve a palmy. Okolní kopce chrání městečko před nepříznivými větry ze severu. Kopcovité vnitrozemí poskytuje řadu možností pro příjemné vycházky s výhledem na zelené lesy.

Srebreno -pobřeží

Srebreno je vhodné pro klidnou dovolenou, která v sobě zahrnuje radost z relaxace na klidném místě, výjimečně krásné oblázkové pláže, průzračné moře a blízkost unikátního středověkého města Dubrovníku.

Historie

Srebreno má dlouhou historii, protože jeho osídlení se datuje již od prvního tisíciletí našeho letopočtu. Podle tradice ho založili uprchlíci z antického Epidauru, který zničili Avaři a Slované. Poté Srebreno vlastnili benediktini z blízkého ostrůvku Mrkan.

Dovolená v Srebrenu

K ubytování v Srebrenu slouží lepší hotel Župa a tři kempy (Porto, Agava a Matkovica).  Také jsou k dispozici soukromé pokoje a apartmány s ochotnými hostiteli, u nichž si můžete koupit čerstvé ryby, zeleninu i ovoce. Další nocleh je možné sehnat v blízkých okolních vesnicích Mlini či Kupari.

V městečku se nachází krásná dlouhá oblázková pláž jako z romantických filmů, na kterou navazuje pláž sousední vesnice Mlini. Vstup do moře je zde pozvolný, takže je toto místo vhodné k rodinné dovolené s malými dětmi. Navíc borovicový porost sahá až pobřeží a poskytuje tak důležitý stín. Půvabné scenérie městečka tvoří okolní malé zátoky z malebných skalisek.

V Srebrenu je možné provozovat vodní sporty jako je windurfing, vodní lyžování nebo potápění, protože je zde jeho centrum.

Za zábavou se vydejte do místních restaurací a kaváren, pokud hledáte opravdové pobavení v klubech, musíte se vydat do deset kilometrů vzdáleného Dubrovníku.