Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Novalja

Na jihozápadním pobřeží ostrova Pagu, v Novaljské zátoce, leží toto městečko se dvěma tisíci obyvatel. Nachází se u hlavní silnice ostrova, sedm kilometrů od trajektového přístaviště Žigljen. Novaljiští se živí především turistickým ruchem, zemědělstvím a rybolovem. Ve zdejším okolí se nachází krásné lesy, které jsou stvořené k dlouhým procházkám.

I když městečko není příliš velké, nabízí svým návštěvníkům dobré a četné ubytovací kapacity. Také je zde hodně kvalitních restaurací, jejichž nabídka jídel je zaměřena na místní speciality jako jsou ryby, mořské plody, ale i jehňata nebo vyhlášený pažský sýr.

Novalja

Historie a památky

V dávné době stálo nedaleko vesnice římské město Cissa a Novalja byla jeho jižním přístavem. Z této doby se dochovaly zbytky soch a nápisů. V Novalji se dochoval starý římský podzemní aquadukt, kterému se zde říká Talijanova buža, v překladu to znamená Italova díra. Byl vytesán do skály v 1. století našeho letopočtu a je dlouhý 1 042 metrů o průměru 60 centimetrů. Vodovod nezásoboval jen vesnici pitnou vodou, ale sloužil i řemeslníkům a k zásobování lodí vodou. Na sklonku antiky už nebyl aquadukt potřeba a zapomnělo se na něho. Objeven byl až v 19. století a ve 20. století dokonce několikrát místním posloužil. V současnosti je zajímavou novaljskou památkou, zrekonstruovaných je zatím pouze 150 metrů, ale na jeho obnově se pracuje. V městečku se nachází muzeum, kde můžete vidět různé antické předměty nalezené při archeologikých průzkumech, fotografie vraku antické lodi, která v 1. stolet před Kristem vezla amfory. Nedlouho po svém vylutí se potopila u břehů ostrova Vlaška mala u trajektového přístavu Žigljen.

Samotné Novalji dominuje barokní kostel Matky Boží, který stojí na místě původní velké raně křesťanské baziliky, z ní se dochovaly do dnešních dní základy a dva relikviáře ze 4. století.

Novalja - nábřeží

Dovolená v Novalji

V Novalji je několik hotelů (např. Liburnija, Boškinac nebo Loža), které leží přímo v jeho centru. Další ubytovací kapacity se nachází pět kilometrů jihovýchodním směrem ve vesnici Gajac, kde jsou především apartmány Hostin. Jeden kilometr jižním směrem od Novalje leží dobrý kemp Straško s vlastní pláží, jejíž část je vyhrazena pro naturisty. Také jsou zde široké možnsti ubytování v penzionech a soukromých apartmánech.

Mezi jednu z nejpopulárnějších pláží ležící jeden kilometr od Novalje se řadí pláž Straško, u níž leží borovicový les a stejnojmenný kemp. Délka pláže dosahuje 1,5 kilometru, má písečné dno a na jejím povrchu jsou oblázky. Pláž Straško byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou. Nabízí také dobré sportovní vybavení. Tři kilometry jihovýchodním směrem od Novalje leží místní nejproslulejší a nejvyhledávanější pláž Zrće. Tato oblázková pláž je poměrně rozlehlá a má pozvolný vstup do moře. Zrće patří k nejatraktivnějším plážím Jadranu, o čemž svědčí i fakt, že ji navštěvují tisíce turistů během letní sezóny. Zároveň patří mezi místní největší zábavní středisko a centrum rekreačního sportu. Proto byla právem vyznamenána tzv. Modrou vlajkou.

V okolí Novalje se nachází mnoho jiných pláží, například písečná Planjka-Trinčel, která je vhodná pro rodiny s malými dětmi, další je oblázkovo písečná pláž Sveti duh částečně vyhrazená naturistům nebo vzdálenější písečná pláž Ručica (východní břeh Pašského zálivu), jenž je bez vegetace. Celá oblast, v níž leží připomíná měsíční krajinu.

Novalja - pláž

V Novalji jsou dobré podmínky pro sportování, především pro ty vodní. Jinak si zde můžete zahrát plážový volejbal, košíkovou, badminton, tenis nebo fotbal. V městečku se nachází i fitnesscentrum, další sportovní středisko je v kempu Straško. Na celém ostrovu Pagu jsou velmi dobré a značené cyklostezky.

V samotném městečku se nachází restaurace, vinárny a kavárny. Pro mladé jsou k dispozici discotéka a kino. Hlavním centrem noční zábavy je ale pláž Zrće, kde se nalézejí kluby, další discotéky a probíhají tu různé zábavní programy, animace a soutěže. Nudit se rozhodně nebude ani v kempu Straško, které má dobré restaurace, pizzerie a pivnice.

Tip na výlet

Tři kilometry jihovýchodním směrem od Novalje se nachází rybářská vesnička Caska, která leží na místě původní římské osady a vojenského tábora Cissa. Osadu zničilo v roce 361 obrovské zemětřesení, při němž Cissu z větší části pohltilo moře. Zbytky budov, akropole a akvaduktu jsou dochované na vrchu svatého Jiřího. V nedávné době bylo odkryta i antická nekropole, v jejíž blízkosti se nachází několik románských kostelíků stojících na antických pozůstatcích. Pokud by vás ruiny přestaly bavit, vesnice Caska leží u nádherné oblázkové, kde se můžete osvěžit a odpočinout si.