Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Umag

Leží 7 kilometrů na jih od Savudrije a má 5 tisíc obyvatel. Umag je starobylý přístav, kde se nachází přímořské lázeňské středisko. Město je centrem pro široké okolí, ke kterému patří Kanegra na severu země a Punta v Umagu. Menší jádro se rozkládá mezi dvěma mělkými zálivy. Na severním byl vybudován přístav, kde je jachtařská marina.

Moderní a turisticky zaměřené části města se od jeho centra Umagu rozrostly do všech směrů, a proto byly průmyslové podniky zněčišťující ovzduší zrušeny nebo přestěhovány.

Umag

V okolí Umagu se nachází úrodná půda, na které se především pěstuje vinná réva. Tato oblast je také vyhlášená kvalitním vínem největšími sklepy na Istrii. Místní si zde pro svou vlastní potřebu pěstují zeleninu a jiné drobné plodiny. Kolem města jsou vhodné podmínky pro rybolov, protože jsou v moři mělčiny a také je tu podnik na zpracování ryb.

V okolí Umagu je několik turistických aglomerací. Mezi nejpěknější patří Stella Maris, v jejímž centru je tenisový stadion a 40 antukových kurtů. Každoročně se zde koná turnaj ATC Croatia Open. Sídlí zde také známá chorvatská tenisová škola, která odchovala např. Nikolu Piliće. Komplex se také pyšní krásnou, uměle navezenou oblázkovou pláží. Dalšími známými letovisky kolem Umagu jsou: Punta, Katoro a Polynesia. Připadá sem i Savudrija a Kanegra. Místní turistické aglomerace jsou bohaté na bujnou vegetaci a borovicové lesy. Celé okolí je hezky upravené a je vhodné k romantickým procházkám při západu slunce. Jednotlivé hotely (např. Punta a Stella Maris) nabízí svým návštěvníkům kulturní programy a večerní zábavu. V Umagu se také nachází lázeňská zařízení pro léčbu mořskou vodou (talasoterapii).

Historie a památky

Nejstarší památky v Umagu jsou z římské nadvlády. Potom byla zdejší oblast spravována terstskými biskupy, které vystřídali v 13. století Benátčané na dlouhých pět století. Dalšími pány po jedno století byli Habsburkové a po první větové válce i Italové. Umag se stal součástí Jugoslávie, potažmo Chorvatska až v roce 1953.

Umag

V centru starého města se nenalézají žádné významné architektonické památky. Zachovaly se pouze zbytky hradeb a věží. Dominantou Umagu je barokní kostel z 18. století. Město je také příkladem typického středověkého urbanismu. Struktura místních uliček je křivolaká. Jsou také velmi úzké, aby sem tolik nesvítilo slunce a nebylo zde velmi horko. V městské věži je lapidárium. V galerii Dante Marina Cettina vystavují své umělecké předměty současní chorvatští umělci.

Dovolená v Umagu

Město a okolní turistické aglomerace nabízí široké možnosti k ubytování od hotelů, apartmánů přes penziony až po kempy. Ty zde mají opravdu vysokou kapacitu. Pojmou téměř 8000 lidí. Největší kemp se jmenuje Park Umag a leží 8 kilometrů jižně od centra města. Původně byl naturistický, ale v současnosti je zrenovován a slouží široké veřejnosti. Dalším kempem je Finda ležící 5 kilometrů od Umagu. Pokud si nevyberete tady, můžete se přesunout buď 7 kilometrů na sever do Savudriji, nebo 9 kilomterů severovýchodně do Kanegry. V těchto letoviscích budete mít větší soukromí a klid od turistů, protože jsou menší.

Místní pláže jsou většinou skalnaté, kolem některých hotelových komplexů jsou doplněné betonovými plošinami nebo oblázky. V některých místech jsou uměle vytvořené zátoky s navezenými oblázky nebo pískem (např. Punta Stella Maris). Zdejší pobřeží je velmi členité. Místy je mořské dno písčité a v těchto místech se také pozvolna vstupuje do vody. Kolem některých oblastí sahá borovicový les až k pobřeží a nabízí tak stín. I některé umagské pláže byly vyznamenány tzv. Modrou vlajkou za čisté moře a pláže. Byly to tyto aglomerace: Laguna Stella Maris, Katoro a Kanova.

Umag - ulice

 

Nejoblíběnějším sportem v Umagu je tenis. Nachází se zde totiž tenisové středisko, které je největší na jadranském pobřeží. Město je také díky němu velice populární nejen v Chorvatsku. I s okolím se tu nalézá přes 60 dvorců, některé z nich jsou i k dispozici široké veřejnosti. Každým rokem se tu na konci července pořádá mezinárodní tenisový turnaj ATP Croatia Open, na který se sjíždí přední světoví hráči. Dalšími populárními sporty jsou ty vodní. Především se jedná o jachting, potápění, windsurfing, vodní lyžování a podmořský rybolov. V Umagu se také nachází jezdecké středisko Katoro-Juricanija, které pořádá kurzy jízdy na koni. Zkušeným jezdcům koně půjčí i na delší vyjížďky do volné přírody. Turisté si zde mohou zahrát také fotbal, volejbal, basketbal, kulečník, badminton nebo minigolf. Pokud rádi podnikáte cyklistické výlety, tak si zde můžete dovézt vlastní kolo nebo si ho zde můžete půjčit a vydat se na výlet po některé z mnoha istrijských cyklostezek.

Kultruní a zábavní program není v Umagu tak bohatý. Pokud jste ale nenároční, tak vám budou stačit animační programy místních hotelů. Během července a srpna se v umagském farním kostele svatého Pelegrina koná Koncertní léto. Jak již název napovídá, jedná se o koncerty klasické hudby.