Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Vis

Přístavní městečko se nachází ve východní části severního pobřeží ostrova Visu, v hlubokém a doře chráněném Višském zálivu. Během posledních sta let emigroval vysoký počet místních obyvatel kvůli lepším životním podmínkám, proto má celý ostrov Vis jen 3 500 lidí a městečko jen 1 930 stálých obyvatel.

Městečko Vis je střediskem zemědělství, vinařství a rybolovu. Po staletí byl jeho přístav ceněn jako jeden z nejlepších na Jadranu, a proto sem každoročně připlouvá mnoho turistů, mořeplavců. Vis okouzluje vsé návštěvníky hlavně krásně čistým mořem. Z městečka je trajektové spojení do Splitu a vede z něho silnice do Komiže.

Město Vis

Od druhé světové války byl celý ostrov Vis vojenskou zónou. Po roce 1989 a pádu komunismu se zde opět začal rozvíjet turismus i pro mezinárodní návštěvy. Na každém kroku je patrná nedávná minulost ostrova Visu, protože si udržel starý, neodolatelný středomořský šarm a život bez stresu a tlačenic.

V minulosti byl Vis tvořen dvěma osadami v zátoce - Kut (v její východní části) a Luka (v blízkosti dnešního trajektového přístavu), které se spojili až v 16. století díky postavení kostela Gospa od Spilice na hranici mezi oběma osadami.

U městečka Vis se nachází jediná pěstitelská farma palem na celém pobřeží (obrovské školky s mnoha tisíci výpěstků). Podle bájí sem první sazenice přivezli Řekové, kteří zde založili osadu.

Historie a památky

Zříceniny a hromady kamení svědčí o tisíciletém obývání ostrova Visu. V lokalitě Gradina, na severozápadním pobřeží Viské zátoky, jsou zbytky někdejšího řecko-římského města Issy (hradby a nekropole - cca 10 ha). Na poloostrůvku Prirovo, kde je františkánský klášter, byly odkryty ruiny římského divadla. Při moři, z východní strany, se rozkládá římská agora - římské fórum, ze západní strany monumentální thermy. Na celé archeologické lokalitě bylo nalezeno mnoho cenných antických památek, např. bronzová hlava bohyně Afrodity nebo Artemidy z Praxitelova okruhu, sbírka váz, terakotové figurky, mince, nápis hrdiny Kalia ze 4. stol. př .Kr. Část těchto předmětů je uložena v Archeologické sbírce Issa ve Visu (umístěna v pevnosti Gospina baterija), ale nejcennější exponáty jsou k vidění ve vídeňských muzeích.

Město Vis - kostel

Ve Visu je několik zajímavých, většinou renesančních letních vil, domů a paláců (Jakša, Garibaldiů, Vukašinović-Dojmi, letohrádek humanistického básníka Marina Gazaroviće). V 16. a 17. století byl Vis oblíbeným místem letních pobytů splitské šlechty, své vily tu měli i básníci H. Lucić a P. Hektorović.

V městečku Visu stojí farní mariánský kostel Gospa od Spilice ze 16. století s oltářním obrazem Matka Boží a světci od G.da Santacrocea. Dále je zde kostel svatého Cypriána, jenž má barokní podobu (v části města zv. Kut). Patrné jsou i zříceniny anglických protinapoleonských pevností z počátku 19. století.

Dovolená ve Visu

Ubytovat se můžete ve Visu v několika hotelech, např. Issa, Tamaris a San Giorgio. Široká nabídka je i v soukromých apartmánech.

Vis nabízí turistům několik hezkých pláží ke koupání. Pěkná oblázková pláž je na severní straně poloostrůvku Prirovo. Další je u hotelu Issa, pláž je upravená, jsou zde navezené oblázky a místy vybetonovaná plošiny na slunění. Za nejkrásnějí pláž ve městě se pokládá zátoka Grandovac za tzv. Českou vilou na východní straně viské zátoky. Severně od města jsou ke koupání vhodné zátoky Mala Svitnja a Vela Svitnja.

Město Vis

Ve Visu se můžete věnovat různým sportovním aktivitám. Velmi dobré podmínky jsou zde pro vodní sporty: jachting, windsurfing, potápění nebo podmořský rybolov. Oblíbené je i sportovně-rekreační centrum se čtyřmi tenisovými kurty, hřištěm pro košíkovou a malou kopanou. Působí zde také plachetní, kriketový a paraglidový klub. V paraglidingu (klub Kaleb) se zde konají i závody na mezinárodní úrovni. Mimo město je možné se potápět s odborným doprovodem ve dvou potápěčských centrech, také se můžete věnovat horolezectví, vyjet si na koni nebo na kole, protože na ostrově jsou cyklistické stezky

V každém případě musíte navštívit alespoň jednu z desítky restaurací ve Visu nebo některou z konob, které se nacházejí v selských staveních v okolí města. Určitě ochutnejte místní speciality višskou pogaču, hlib (chléb) nebo sardele na rožni. V průběhu roku se zde koná celá řada zajímavých akcí. Zajímavé jsou oslavy příchodu Nového roku pod širým nebem a masopust se zdobnými maškarami. Dále zde v květnu probíhá Mezinárodní festival amatérských divadel, během prázdnin je to Višské kulturní léto s koncerty a divadelními představeními a v říjnu plachetní regata.