Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Kukljica

Kukljica je malebné turistické letovisko, které se nachází na jihovýchodním pobřeží ostrova Ugljanu, 8 kilometrů jihovýchodně od městečka Preko. Oblíbené a živé letovisko leží u silnice procházející celým ostrovem a pokračující na ostrov Pašman. Dva kilometry od Kukljice je most přes průplav Ždrelac spojující ostrov Ugljan s Pašmanem. Původní most již nevyhovoval a po úpravě průplavu byl nahrazen novým. Průplav je také nazýván "Bránou do Národního parku Kornati".

Osm set sedmdesát obyvatel Kukljice se živí hlavně zemědělstvím a rybolovem. V posledních letech se zde velmi rozvíjí cestovní ruch a v současnosti patří městečko největším turistickým centrům na ostrově Ugljan. Díky pěkným kamenitým i písečným plážím s borovými lesy má výborné předpoklady pro další rozvoj. Dalším lákadlem pro turisty jsou rozmanité atrakce, krásná krajina a vybavený přístav v chráněném přírodním zálivu. V neposlední řadě zde najedete široký výběr komfortního ubytování. Všechny tyto "drobnosti" poskytují podmínky pro ideální dovolenou.

Kukljica

Kolorit Kukljice dokresluje staré městské jádro, které si stále zachovalo původní rybářské domky. V minulosti bylo městečko vázáno především na moře, plachtění a rybaření. Nyní je oblíbenou destinací pro mnoho jachtařů, rodin s dětmi ale i pro starší hosty. Místní turistický komplex Zelena punta se rozkládá ve velké přírodní zátoce s chráněným přístavem, jenž je vždy plný rybářských a výletních lodí, jachet a plachetnic. Procházka podél pobřeží bude opravdovým potěšením pro každého turistu, stejně jako chůze po písčité pláži ve stínu starých borovic.

Historie a památky

První zmínka o Kukljici se datuje do roku 1106, která byla zapsána do "Codexu diplomaticus". Je zde zmínka o darování olivového kláštera sv. Grisogona městu Zadaru.

V Kukljici se dochovaly kamenné domy, postavené v typickém dalmatském stylu. V některých místních čtvrtích na sebe navzájem navazují a tvoří malý čtvereček. Na náměstí stojí menší paláce.

V centru města se nachází kostel svatého Pavla. Stojí na místě původní pozdně římské a raně chorvatské svatyně. Kostel byl postaven v barokním stylu v 17. století. Uvnitř něho je oltář věnovaný Panně Marii z Karmelu. Z levé strany k němu přiléhá věž, jejíž stavba začala v roce 1741.

Kostel svatého Jeronýma leží v severozápadní části Kukljice v zátoce Kostanj. Historici ho datují do 14. století, ale již na konci 16. století přestal být používán a chátral. Na konci minulého století se církev rozhodla ho obnovit z finančních darů obyvatel Kukljice. Kostel prodělal komplexní renovaci, byl obnoven románský portál s lunetou, zvonice i dřevěná střecha. Slavnostně byl vysvěcen v červenci roku 1997.

Kukljica

U průlivu Ždrelac oddělující ostrov Ugljan a Pašman, se nachází kostel Panny Marie Sněžné. Byl postaven v barokním slohu v 17. století a představuje cennou kulturní památku této oblasti. Uvnitř je pět oltářů. Hlavní je věnovaný patronce kostela Panně Marii Sněžné, další čtyři jsou věnovány Narození Panny Marie, sv. Asuntovi, sv. Andrejovi a sv. Mikulášovi.

Dovolená v Kukljici

V Kukljici najedete široký výběr ubytování v soukromých apartmánech (asi třetina kapacity) a v komplexu Zelená punta, jenž je složen z hotelových apartmánů a jednodušších bungalovů. Všechny budovy jsou rozloženy stupňovitě v kopci, mnoho jich je přístupných po dlouhých schodištích, proto zde mohou mít problémy osoby se sníženou pohyblivostí. Komplex leží na zalesněném poloostrůvku Zaglav na okraji městečka.

Nejpěknější pláže v Kukljici jsou na jihozápadním pobřeží ostrova, jenž jsou lemované borovicemi. První je Sabusa beach ležící na západním pobřeží ostrova. Od centra Kukljice je vzdálená 20 minut chůze. Pláž je betonová, ale vstup do moře je písčitý a mělký, proto je pláž vhodná pro rodiny s malými dětmi. Koupat se můžete u turistického areálu Zelena punta na poloostrově Zaglav, kde je skalnatý břeh, který je částečně vybetonován a místy ho doplňují oblázky. Severně od Kukljice se nachází Kostanj beach, písečná pláž s hustým borovým lesem a zcela přirozeným prostředím. Pláž je bez zázemí, ale v zátoce mohou kotvit menší lodě.

Kukljica

U Kukljice je také nudistická pláž, Jelenica beach, která leží u zálivu Sabusa. Dostanete se na ni pěšky za 25 minut od centra měsetčka. Pláž je písčito-štěrkovitá a je obklopená mnoha olivovníky. Kromě Jelenice je naturistům k dispozici také pláž Malý Sabusa (také nudistická).

Pokud byste si chtěli zasportovat, nabízí Kukljica dobré podmínky pro vodní sporty, jako je jachting, windsurfing, šnorchlování, potápění (potápěčské centrum) nebo podmořský rybolov. Na souši si můžete zahrát zase minigolf, stolní tenis, tenis i plážový volejbal. Kurty na tenis a minigolf jsou v areálu Zelena punta.

I zábava je v Kukljici během letní sezóny. V areálu Zelena punta hraje každý večer živá hudba a po celé léto zde probíhají různé akce v rámci Kulturního léta ostrova Ugljanu. Velkou událostí Kukljice, ale i celého ostrova je mariánské procesí probíhající 5. srpna. Procesí vychází z městečka na jihovýchod ostrova, ke kapličce v zálivu Ždrelac. Zde je již přes 500 let uchována vzácná relikvie, památný obraz Panny Marie Sněžné. Procesí na mnoha desítkách zdobených lodí vyrazí ráno z Kukljice za zvuku hudby a zpěvů. Místní jsou oblečení do krásných lidových krojů, které uvidite jinak výjimečně. U kapličky, vzdálené od městečka 1 námořní míli, odslouží kněží mši a pak se za stálého vyzvánění přenese mariánský obraz na nejkrásnější loď plující do Kukljice. V místním kostele je obraz vystaven až do 8. září, pak se stejnou cestou vrací na své původní místo. Tato tradice trvá již 500 let.