Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Maslinica

Malé rybářské městečko ležící na západním pobřeží ostrova Šolta. Skromné letovisko má 280 stálých obyvatel a bezpečný přístav. Na pevnině Maslinici obklopují borové lesy a na moři sedm malých romantických ostrůvků. Pobřeží v blízkosti městečka je členěné do malých zátok Poganica, Tepli bok a Šoškova s příjemnými oblázkovými plážemi. Silnice ji propojuje s dalšími osadami na ostrově.

V městečku se nachází zámeček Martinis Marchi, který byl v minulém století přestavěn na luxusní hotel s přístavem pro cca 60 lodí.

Maslinica

V okolí Maslinice můžete najít romantické zátoky a vždyzelenou přírodu. Ve vnitrozemí ostrova leží staré vesnice s kamennými domy a úzkými ulicemi. Moře kolem městečka nabízí skvělé podmínky pro vodní sporty. Určitě si zde vychutnáte dobré víno, známý med, rakiji a další místní kulinářské výrobky.

Maslinica je ideální místo pro pobyty jachtařů, kteří dovedou ocenit starobylý ráz této přímořské osady, její nedotčenost turistickým průmyslem a jeho ruchem.

Historie a památky

Koncem 17. století získala šlechtická rodina Marchiů souhlas od benátského místodržitele, aby postavila ve zdejší zátoce obrannou věž, kostel a založili osadu. Opevněná věž tzv. kula je také nejstarší budovou v Maslinici. Začátkem 18. století byly přistavené k opevněné věži střílny, které poskytovaly v nejistých dobách ochranu celé osadě, a také zámeček v benátském slohu. Ani jeden se tří bratrů Marchiů neměl mužského potomka, a tak zámeček po přeslici získala rodina Martinisů z Bolu s tím, že bude v budoucnosti používat příjmení Martinis–Marchi. Koncem 19. století byl poslední majitel nucen pro dluhy postupně rozprodat nejdřív inventář a sbírky soustředěné v zámečku a nakonec i sám zámek. Následující desetiletí zámek chátral a čekal na záchranu. V 60. letech 20. století byl i s věží upraven v jednoduchý hotel Avlija, o který se nikdo pořádně nestaral. V roce 2001 koupil zdevastovaný zámek Hartmut Lademacher, který ho obnovil a otevřel ho jako luxusní hotel. Celá rekonstrukce proběhla velmi zdařile, stále deset miliónů eur.

Maslinica - obranná věž

Na ostrůvku Stipanska jsou zříceniny starokřesťanské baziliky.

Dovolená v Maslinici

Protože patří Maslinica mezi skromná letoviska, ubytování zde seženete jen v luxusním hotelu Martinis Marchi nebo v soukromých apartmánech.

Nejhezčí koupání si v Maslinici užijete v zátokách Poganica, Tepli bok a Šoškova, kde jsou oblázkové pláže. Další příjemné koupání je na ostrůvcích před pobřežím, které nejsou vhodné pro koupání malých dětí, naopak jsou velmi dobré pro zdatnější plavce.

Pokud si chcete v Maslinici zasportovat, tak jsou zde velmi dobré podmínky pro vodní sporty, především podmořský rybolov a potápění, zejména kolem ostrůvků Radula, Stipanska, Balkun, Kamičić, Pelebrnjak. Skvělé podmínky jsou zde i pro jachting, plachtění a windsurfing. Od roku 2012 tu jachtařům slouží marina, která má 50 stání, z toho 10 pro velké jachty. Z jižní strany ji chrání 90 metrů dlouhý vlnolam. Moderní marina je vybavena recepcí, sprchami, kavárnou a terasou. Na nově upraveném nábřeží obložené kamenem vznikla letní scéna, která slouží pro pořádání různých zábavních a kulturních akcí. Ostrovem Šolta vedou dvě různě náročné cyklistické stezky. Lehká stezka je dlouhá třicet kilometrů a težká má délku čtyřicet pět kilometrů.

Maslinica - obranná věž

Zábava je v Maslinici skromná, večer si můžete zajít do místních kaváren, barů a domácích restaurací, kde dostanete výtečné rybí speciality. Někdy v těchto zařízeních hraje i hudba. Přes léto se konají různé zábavní akce na letní scéně u mariny.

Tip na výlety

Po ostrově Šolta můžete vyrazit na hezké vycházky, především do městečka Grohote ve vnitrozemí (5 km), které je nejstarším sídlem na ostrově a také je jeho administrativním střediskem. V Grohote je pozoruhodná stará vesnická architektura, některé domy jsou dodnes opevněny. Městečko je proslulé i svými naivními malíři. Koupit si zde můžete i skvělý šoltský med a propolis.