Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Sveti Filip i Jakov

Městečko se 1 700 stálými obyvateli se nachází na pobřeží Pašmanského kanálu, 3 kilometry severozápadně od Biogradu na moru. Jadranská magistrála tu vede jeho středem. Krásnou atmosféru Sveti Filipa i Jakova dokresluje velký počet skrytých a tichých zátok i protějších blízkých ostrůvků. Svým návštěvníkům nabízí hezké menší turistické středisko, ve kterém strávíte nádhernou dovolenou, protože patří k perlám Zadarské riviéry. Sveti Filip i Jakov je skvělým místem i pro relaxaci. Okouzlující příroda a pohostinní obyvatelé přispějí k tomu, že budete mít opravdový požitek ze své dovolené.

Zdejší lidé se živí kromě cestovního ruchu i pěstováním vinné révy a zeleniny.

Velké ubytovací komplexy, hotely a apartmány Alba a Croatia, leží 500 metrů od cenra městečka.

Historie a památky

Na území dnešního letoviska Sveti Filip i Jakov stála zhruba před 3 tisíci lety malá liburnská osada. Po ní se zachovaly pozůstatky hradeb a hrobů, z nichž pochází nálezy, které jsou uložené v muzeu Biograd na moru. Římané žijící zde  od 1. st. n.l. postavilo hospodářská stavení a tradiční vilky k odpočinku (villa rustica) pro vysloužilé římské vojáky. Na ostrůvku Frmić ležícím naproti Sveti Filip i Jakov jsou pozůstatky římského pozdně antického vodního rezervoáru. S příchodem Chorvatů získává osada na důležitosti zejména díky blízkosti královského města Biograd na moru. Ve 12. stoleti zde byl postaven menší gotický kostel zasvěcený svatému Filipovi a Jakubovi, podle nichž byla i vesnička pojmenována. V 18. století se dočkal barokní přestavby a byl znovu zasvěcen tentokrát svatému Michalovi. V 15. století je poprvé zaznamenán výskyt jména městečka jako „San Filip e Giacomodi Rogovo“. Dnešní staré městské jádro vzniklo v průběhu 16. století a z větší částí pak 17. století. Severovýchodně od Sveti Filip i Jakov stojí raně románský kostelík svatého Rocha.

Dovolená ve Sveti Filip i Jakov

Sveti Filip i Jakov nabízí ubytování v hotelech (Alba, Villa Donat, Croatia), hotelových apartmánech a v soukromí. Přímo v městečku je i několik kempů, další se nacházejí u obce Sveti Petar na moru, 6 kilometrů sevezápadním směrem od městečka.

V letovisku Sveti Filip i Jakov je hodně pláží, zejména oblázkové a kamenité s betonovými plošinami na slunění. Zdejší pláže mají pozvolným přístup do moře, proto jsou ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Na okraji pláže směrem na Biograd na moru je částečně borový porost, který nabízí příjemný chládek. Zdejší zátoky jsou i písčité. Pláž "Iza banja" v centru letoviska byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou, což je ocenění čistoty.

Přestože je Sveti Filip i Jakov menší, nabízí bohaté sportovní vyžití. Můžete zde plachtit, potápět se, šnorchlovat, věnovat se jachtingu nebo windsurfingu či si zahrát vodní pólo. V letovisku se nachází i půjčovna motorových lodí, šlapadel a loděk s vesly a sami si můžete zorganizovat výlet na blízké ostrůvky, např. ostrov Babac. Na pláži si můžete zahrát volejbal (na hřišti u apartmánů Croatia a na městské pláži "Iza banja"), tenis (u apartmánů Margarita Maris a Croatia), stolní tenis a míčové hry - malou kopanou, košíkovou v centru města. Přímo z Sveti Filipa i Jakova vede cyklostezka "Crni Krug", pokud po ní pojedete, tak budete mít nádherný výhled na Pašmanský kanál. Letovisko je spojeno s Biogradem na moru přímořskou cestou, od níž se můžete vydat na cyklostezku "Vranské jezero" a nebo na i na ostrov Pašman a Ugljan.

Sveti Filip i Jakov žije přes léto velmi rušným životem, protože se zde pořádá velké množství kulturních akcí. Velkým svátkem je lidová veselice 16. srpna, v den svátku svatého Rocha, patrona městečka. Den začíná mší a procesím v kostele svatého Roka z 11. století vzdáleným cca 1,5 kilometru od centra městečka. V průběhu dne jsou pořádány sportovní závody a ve večerních hodinách probíhá tzv. "Filipjanska noć" - kulturně-zábavné akce s domácími specialitami, veliký ohňostroj na hlavním molu na pobřeží. V průběhu prázdnin dále Sveti Filip i Jakov žije zpíváním mužských sborů tzv. klap, vystoupením folklorních souborů, hostováním kulturně-uměleckých spolků a mažoretek.