Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Ostrov Susak

Susak má rozlohu asi 6 km2 a leží jihozápadním s měrem od ostrova Lošinj. Jeho největší geologickou pozoruhodností je písečný povrch, kterým je Susak mezi ostatními převážně skalnatými ostrovy skutečně výjimečný. Proto se mu také říká "Písečný ostrov". Susak je velmi populárním výletním cílem z Malého i Velkého Lošinju, neboť je to jediný písečný ostrov na celém východním Jadranu. Turisty láká také svou nedotčenou přírodou a čistým mořem.

Povrch z písku leží na vápencovém podkladu v téměř desetimetrové vrstvě. Na této půdě se výborně daří vinné révě, a proto skoro celou plochu ostrova pokrývá velké množství vinohradů. Pro ostrov jsou typické rákosové větrolamy a suché zídky chránící úrodu vinné révy.

Susak

Susak je v této oblasti poslední pevninskou výspou, za níž je pouze otevřené moře, někde v dálce je pak Itálie. Zdejší maják patří mezi tři jaderské majáky s nejsilnějším zdrojem.

Na východním pobřeží se nachází jediné městečko na ostrově, Susak. Nenajdete zde asfaltové silnice, a tudíž zde nejezdí ani auta. Uličky městečka Susak jsou úzké a vhodné jen pro pěší a pro vozy zvané karioly.

Historie a památky

Na ostrově byly odhaleny v rámci archeologických výzkumů pravěké a římské artefakty. V městečku Susaku se dochovaly pozůstatky benediktinského kláštera z 11. století. 

Susak je známý také díky místním malebným ženským krojům pestrých barev. Obyvatelé ostrova je v zimních měsících zhotovují a oblékají je k slavnostním příležitostem. Ostrované mluví neobvyklým nářečím, které je směsicí starochorvatštiny, angličtiny, italštiny a francouzštiny. 

Dovolená na Susaku

V městečku Susaku naleznete, jak jinak písečnou pláž, která poskytuje veškerý servis. V okolí se vyskytuje mnoho písečných zátok, kde si užijete soukromí a romantiku.

Susak

Susak je na celém východním Jadranu jednou z nejvyhledávanějších potápěčských lokalit, která se nachází na jižním cípu ostrova při útesu Margarina. Dobře chráněný záliv se nachází na jižní části pobřeží. Přímo z něj je možné se potápět. V ústí zálivu jde dno rychle do hloubky asi 35 metrů. Jde o nakupení velkých balvanů, mezi nimiž je možné vidět zajímavý podmořský svět. Lokalita je vhodná i pro začátečníky. 

Pokud byste chtěli se svou jachtou přistát u Susaku, doporučujeme přístav Dragoča (do řetězu na mořském dně v přístavu je možné zaháknou kotvy, všude kolem jsou písečné mělčiny nevhodné k zakotvení). Za písečnou pláží se zvedají vyvýšeniny, v jejichž písečných stěnách si návštěvníci během let vyhloubili jeskyně, kde je možné pobývat i několik dní. Kotviště se nedoporučuje používat během špatného počasí.

Pokud se jachta při Susaku octne kvůli špatnému počasí v tísni, doporučuje se zakotvit v bezpečné zátoce Porat na severozápadní straně ostrova. Jen je třeba kvůli mělčinám kotvit dál od břehu.

Na Susaku funguje trajektové spojení linkovými loděmi s ostrovem Lošinjem.