Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Vodice

Vodici se také často říká malé Benátky Chorvatska. Toto dalmatské přístavní město leží jedenáct kilometrů severozápadně od Šibeniku v široké zátoce. Vodice má kolem deseti tisíc stálých obyvatel a je významným turistickým centrem. Díky velkému počtu vodních pramenů je okoloní krajina bohatá na vegetaci a velmi se tu daří zemědělství. Historické centrum je postavené ze spleti středověkých úzkých uliček protkaných hezkými dobovými kamennými domky. Celé jádro na vás dýchne pravou středomořskou atmosférou, kterou umocní posezení v některé z místních restaurací či kaváren.

Vodice - letecký snímek

Ve Vodici byla založena občanská iniciativa Tisíc palem, která vysazuje palmy podél moře a snaží se tak zpříjemnit městské prostředí nejen sobě, ale také turistům. Hezká promenáda lemuje pobřeží na východ do Srimy a na západ do Tribunje. Nejen díky tomu získala Vodice ocenění „Květina cestovního ruchu", které se uděluje turisticky atraktivním destinacím. Pokud hledáte bohatý výběr ze sportovních aktivit a rušní noční život, je centrum města stvořené právě pro vás. Také přístav, kde je více než 400 míst k ukotvení, se pyšní „Modrou vlajkou". Ta se uděluje těm, které dodržují a dbají na přísnou ekologičnost.

Historie a památky

Vodice má také bohatou minulost, byla již obydlena starověkými Římany a nesla jméno Araus. Dnešní název je odvozen od velkého množství vodních pramenů, které se nacházejí v okolí. Před Turky byla Vodice opevněna hradbami. Do dnešních dnů se zachovala pouze tří patrová obaranná věž z roku 1646, která se jmenuje Čarićova a nechal ji postavit Fondra ze Šibeniku. Stojí vedle kamene, který byl dovezen z ostrova Brač. Věž je turistům nepřístupná kvůli jejímu špatnému stavu, ale nádvoří slouží jako letní kino.

Další významnou vodickou památkou je kostel svatého Kříže postavený v gotickém slohu mezi léty 1402-1421. Nachází se v něm vzácná románsko-gotická miska, která je spojená se sloupem. Tímto je unikátní v celé Dalmácii. V průběhu letní sezóny se zde konají výstavy moderního umění. Na základech staré kaple byl ve Vodici postaven v barokním stylu farní kostel Nalezení svatého Kříže se zvonicí, jehož stavbu měl na starosti mistr Ivan Skok z Šibeniku. Posledním a nejstarším kostelem ve městě je kostel svatého proroka Eliáše z roku 1298. Byl postaven obyvateli Pisće a až v roce 1493 byl zasvěcen tomuto prorokovi. Patrně k němu patřil i hřbitov, který tam již dnes není. Během roku zde probíhá jediná mše a to 20. srpna.

Vodice - město

Dovolená ve Vodici

Pokud se chcete ve Vodici ubytovat, tak si můžete vybrat z bohaté nabídky. V západní části letoviska se nachází hotelový komplex Punta, na východní straně jsou hotely Olympia a Imperial a také stejnojmenný kemp. Opravdu široká nabídka ubytování je v soukromých apartmánech. Ve Vodici je i mládežnický Hostel Vodice Inn, kterých v Chorvatsku moc není.

Ve Vodici jsou dvě nejznámější pláže. Jedna se nachází na poloostrůvku Punta u stejnojmenného hotelu. Je nejkrásnější pláží, protože je oblázková a má postupný vstup do moře. Je vhodná zejména pro rodiny s malými dětmi. Jmenuje se „Plava plaža" a je dlouhá 4 kilometry. Vloni byla vyznamenána „Modrou vlajkou" za čisté moře. Druhou je vybetonovaná pláž „Hagar", která se rozprostírá v okolí dalších dvou hotelů Imperial a Olympia. Všechny pláže jsou lemovány borovicemi a poskytují v parném létě příjemný stín.

I sportovci si ve Vodici užijí dostatečnou zábavu. U moře se nachází tobogán a místní nabízí k zapůjčení nejrůznější vodní atrakce, jako jsou vodní skútry, šlapadla jet ski nebo jízda na banánu. Dále se můžete v moři věnovat potápění (škola), jachtingu a windsurfingu. Ve Vodici jsou také tenisové kurty, fotbalové a volejbalové hřiště. V celé severní Dalmácii je poměrně bohatá síť cyklistických tras, jak pro náročné, tak pro rekreační turisty. Každý sportovní nadšenec si tu určitě najde to své.

Vodice - nábřeží

Přes celý rok je ve Vodici hodně zábavních akcí, největší koncentrace je jich však o prázdninách. Když zavítáte do Vodice v dubnu, tak na vás čeká v jeho polovině Velikonoční regata, která se těší oblibě mezi jachtaři. Jeden den po Velikonocích zde probíhá Velikonoční snídaně, která má speciální program s tzv. žudijas, římskými vojáky, kteří nabízí místní jídla a program se nese ve folklórním duchu. V polovině června pořádá televizní stanice Croatian Music Channel hudební festival s předními chorvatskými hvězdami populární hudby. Nejproslulejší v celém širokém okolí jsou zdejší Vodické hody, které se konají každoročně 4. srpna. Slavnost je především zaměřena na dalmatské folklorní tradice, ale organizátoři se je snaží pokaždé oživit něčím novým. Během hodů zní město hudbou, kterou můžou turisté slyšet na náměstích i nábřežích. Vrcholem je pak půlnoční ohňostroj, při kterém září celé město a všichni slaví až do rána. Pro všechny je to nezapomenutelný zážitek.

Tipy na výlety

Příroda v okolí Vodice také okouzlí své návštěvníky. Doporučujeme vám výlet do národního parku Krka, který určitě stojí za prohlídku. Dozvíte se zde něco o tradičním způsobu života, uvidíte starý mlýn a stavení. Pokud si s sebou přiberete plavky, tak se budete moct vykoupat pod největším vodopádem Roški slap. Dalším zajímavým tipem na výlet je projížďka lodí kolem souostroví Kornati, které dohromady tvoří zajímavé přírodní úkazy a zároveň je to také ráj pro potápěče. Při další vyjížďce můžete navšívit chorvatské nejvetší sladkovodní jezero, Vranské jezero, kde se také nalézá chráněná ornitologická rezervace. Pokud vás omrzí výlety do přírody, stojí za návštěvu nedaleké město Šibenik. Má krásné historické centrum s katedrálou svatého Jakuba, která je na seznamu světového kultruního dědictví UNESCO.