Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Gradac

Gradac je poslední vesnicí na Makarské riviéře. Má dvanáct set obyvatel a nachází se asi 40 kilometrů od města Makarska a 13 kilomentrů od přístavu Ploće. Je obklopen pohořím Rilič, které pokryvají borovicové lesy. Mezi zajímavosti patří, že se tato vesnice vyznačuje se nejvyšším počtem slunných dní v roce.

Gradac

Turistický ruch se začal v Gradacu rozvíjet v roce 1919, kdy zde byl postaven první hotel. V současnosti s zde můžete ubytovat v několika kvalitních hotelích, penzionech a také v soukromých apartmánech. Z Gradacu se stalo vyhledávané turistické středisko, nejen díky nejznámnější místní pláži Gornja vala, ale také hezkému okolí a různým rekreačním možnostem. Gradac je díky své menší rozloze a klidu vhodné místo pro rodinnou dovolenou s malými dětmi.

Historie a památky

Od římské doby je souvislé osídlení tohoto místa, kdy zde byla založena osada Labineca. Památek ale z této doby v dnešní Gradacu mnoho nezbylo. Bystří návštěvníci se můžou všimnout několika málo pozůstatků římských staveb ve vesnici a kolem ní, v lokalitě Crkvine. Další místní památkou, pocházející ale až ze 17. století, je zbytek obranné turecké tvrze Lapčan, která leží nad magistrálou. Ve své době sloužila jako opevnění proti nájezdům Turků. V průběhu let, zde nakonec vyrostlo rybářské městečko Gradac. 

Gradac

Nejzachovalejší a nejvýznamnější gradackou památkou je barokní kostel svatého Michala, ve kterém jsou uloženy cenné sakrální památky. Prohlédnout si v něm můžete mramorové oltáře se sochami, mezi nimiž je i dřevěná socha svatého Rocha. Patronem Gradacu je právě svatý Michal, a proto se na jeho počest 29. září slouží slavnostní mše. Nedaleko farního kostela se nachází hřbitov se starým částečně dochovaným barokním kostelem svatého Antonína.

Dovolená v Gradacu

Podél celého Gradacu se táhnou dlouhé průzračné oblázkové pláže, které mají pozvolný vstup do moře. Nejznámější a nejkrásnější je pláž Gornja vala v jižní části městečka.

Gradac - plaž

Ubytovat se můžete v některém z několika místních hotelů, které jsou buď zrekonstruované nebo nově postavené. Jedná se o: Marco PoloLabinecaSunceLaguna. Další možností, kde se ubytovat jsou penziony, např. Laguna, Neptun, který nabízí stravování vedle polopenze i all Inclusive, penzion Posejdon a Sausade. Dále je tu hodně soukromých pokojů a apartmánů. Také je se zde nachází kemp.

Sportovně založení jedinci si v Gradacu můžou půjčit, stejně jako na ostatních místech Jadranu, vodní lyže nebo skútry a vyřádit se tak na moři.

V městečku se nachází i několik tenisových kurtů, které si můžete za poplatek pronajmout. Doporučujeme vydejte se na kurt pozdě odpoledne nebo večer, kdy je zde už příjemněji a nesvítí ostré slunce. Jedno hřiště je také součástí hotelu Labineca. Je přístupné pouze klientům hotelu, kteří mohou využít i služeb trenéra.

Gradac - promenáda

V Gradacu je i hřiště na vodní pólo, které využívají především místní. Pro ně je to totiž národní sport. Pokud vás zajímá jak se takové pólo hraje, tak se můžete podívat na zápas místního klubu. Na aktuální utkání je ve vesnici vždy nějaký poutač, takže se včas dozvíte den a hodinu zápasu.

Podél pláže je dlouhá promenáda s mnoha atraktivními obchody, restauracemi a kavárnami. Večer to v této části Gradacu ožije i discotékou. V červenci probíhá v Gradacu tradiční lidová slavnost Gradacká turistická noc a 29. září vesnice oslavuje místního patrona svatého Michala.