Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Rijeka

Město je po Splitu druhým největším na celém jadranském pobřeží a má 170 tisíc obyvatel. Z prvního pohledu je zřejmé, že Rijeka je rušným průmyslovým centrem širokého okolí a velmi významným námořním přístavem. Je také důležitým dopravním uzlem, protože je východiskem trajektů a lodních linek. Především je ale největším chorvatským nákladním přístavem, který má velmi významný podíl v i evropském obchodu. Vede tady důležitá železniční trať Záhřeb - Rijeka. Místní letiště leží na nedalkém ostrově Krku, těsně za vyústěním Krckého mostu na ostrov. Velkým přínosem bylo i vybudování dálnice ze Záhřebu do Rijeky, která byla otevřená v roce 2004. U města byl ještě proražen tunel skrz pohoří Učka, který velmi zkrátil cestu z vnitrozemí na Istrii.

Rijeka nijak nevyniká půvabem oproti jiným kvarnerským letoviskům. Je ale hrdým severojaderským centrem široko daleko. Město žije rušným životem. Je tu bohaté kulturní dění a nabízí různé druhy rozptýlení. Nachází se zde důležité kulturní instituce a zařízení, jako divadla, galerie a muzea. Sídlí tu i univerzita a další důležité školy. V posledních letech se v Rijece pořádají i různé kongresy a sympózia. Město se také pyšní několika památkami, které stojí za prohlédnutí. Například na předměstí Trsat stojí krásný a slavný poutní kostel.

Rijeka - shora

V Rijece není mnoho možností k ubytování, protože to není ideální místo k trávení dovolené. Rozhodně se sem ale vydejte na výlet, protože místní staré jádro stojí za návštevu. Pokud chcete strávit volno v blízkosti města, tak se raději vydejte kousek níž na Istrii a ubytujete se v nedalekém lázeňském městečku Opatija.

Historie

Již za Římské říše byla Rijeka (tehdejší název měla Tarsatica) jejím velmi důležitým obranným článkem. Koncem 4. století zde byly vybudovány hradby, které měly zabránit pronikání barbarů do říše a zároveň byly součástí vojenské hranice tzv. Liburnské hranice. Její zbytky jsou dodnes obzvláště dobře zachované v okolí Rijeky (jejich šířka je místy až 2,80 metrů). Historikové předpokládají, že Tarsatica byla hlavním městem římské provincie Liburnia, která zde byla. Na opevnění navazují městské hradby, které jsou dobře patrné v samotném jádru, u Titova náměstí. Proslavenou památkou na náměstí z tohoto období je i tzv. římský oblouk.

Další značný rozvoj Rijeky nastal až v 18. století za vlády rakouského císaře Karla VI. To se začala probouzet z nedůležitého rýbářského městečka ve významný přístav, který byl prohlášen i svobodným. Po první světové válce anektovala město Itálie, což značně zpomalilo její další růst. Tímto přišla Rijeka o své přirozené zázemí a pobřežní okolí, protože hranice byla na jejím okraji. Zůstalo jí pouze předměstí Sušak. Po druhé světové válce bylo město připojeno k Jugoslávii, ale jeho opravdový rozvoj nastal až za samostatného Chorvatska.

Památky

Ústředním náměstím ve staré části města je Trg Republike Hrvatske. Od něho východním směrem leží místní nejproslulejší pěší ulice Korzo, kde jsou nejvyhlášenější obchody, kavárny, restaurace a discotéky. Její dominantou je Městská věž s hodinami, která je původní středověkou bránou. Byla dodělána v baroku, kdy na její vrchol přibyla kopule. Ještě v 19. století zde místo této ulice stálo staré nábřeží. Průchod v Městské věži vede do Starého města. Pokud se vydáte přímo nahoru, do kopce, tak se po chvíli dostanete na náměstí Trg Grivica. Stojí zde kostel svatého Víta, na kterém je zajímavá rotunda z roku 1638 imitující tu na bazilice Santa Maria della Salute v Benátkách. Ke kostelnímu kříži se váže místní legenda. Jeden karbaník prohrál všechny peníze, a tak se rozčílil, že na kříž v kostele začal házet kameny. Brzy se pod ním rozevřela zem a on se tam propadl.

Ulice v Rijece

V ulici Žrtava fašizma stojí Místodržitelský palác z konce 19. století. V něm se nachází nádherné reprezentační prostory, které dnes slouží Historickému a námořnickému muzeu. Vystaveny jsou zde dobové oděvy, portréty z první poloviny 20. století a zbraně. V přízemí je expozice lodí a repliky obřích tankerů, které se stavěly ve zdejších loděnicích. U tohoto paláce je také lapidárium se zajímavou sbírkou náhrobků z různých historických epoch. Vedle něho stojí moderní budova, která slouží jako Městské muzeum. Jeho expozice jsou zaměřeny na historii města a jeho okolí.

Když půjdete z historického jádra města na východ dostanete se k ústí mrtvého ramena řeky Rječiny. Právě tímto místem vedla po první světové válce hranice mezi Itálií a Královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců. V severní části náměstí Titov trg stojí barokní brána a zde také začíná dlouhé schodiště Petra Kružiće, který byl uskockým velitelem pirátů. Schody byly postaveny v roce 1531 a je jich 370. Vedou na kopec Trsat, kde původně stál středověký frankopanský hrad. V první polovině 19. století ho ve značně zchátralém stavu koupil rakouský generál Laval Nugent a nechal ho přestavět do novogotického slohu. V současnosti je využíván zejména ke kulturním akcím. V jeho blízkosti nechal postavit hrabě M. Frankopan františkánský klášter a kostel Panny Marie Loretánské, který je významným poutním místem. V klášteře jsou pochováni důležité chorvatské osobnosti a je v něm i klenotnice. Určitě doporučujeme navštívit toto velmi zajímavé místo nejen pro jeho nádherné stavby, ale také kvůli krásnému výhledu na okolí a mystické atmosféře.

Dovolená v Rijece

Přestože město není turistickým letoviskem, nachází se tu několik hotelů, soukromých apartmánů a kempů, např. Rijeka nebo Preluk, který je oblíbený především mezi windsurfaři.

V Preluku, 13 kilometrů severozápadně od města, je pěkná pláž. Další jsou v Kostanji, Svežanji v Kostreně ležící jihovýchodním směrem od Rijeky. Nová pláž Ploče je u plaveckého stadionu Kantrida a byla oceněna i tzv. Modrou vlajkou. Pro invalidy je upravená pláž na východním předměstí v zátoce Kostanj.

Nábřeží v Rijece

Rijeka nabízí také velmi rušný noční život. Je zde mnoho discoték, nočních barů, klubů a dokonce i kasina. Kultruní a zábavní akce se ve městě konají v průběhu celého roku. V únoru začíná ta nejslavnější, Rijecký karneval. Je považovaný za největší karnevalovou slavnost v celém zemi. Kvůli němu sem přijíždí tisíce lidí, někteří i ze zahraničí a probíhá deset dní. Během prázdnin se ve městě konají Rijecké letní noci, v jejichž rámci jsou pořádány nejrůznější koncerty, divadelní a operní představení. Vše se odehrává na mnoha zajímavých místech ve městě. Na konci června probíhá hudební festival Melodie Istrie a Kvarneru, kterého se účastní folklórní kapely z širokého okolí. Největší náboženská slavnost Kvarneru probíhá 15. srpna. Ten den se koná pouť na místní kopec Trsat, kde je kostel Matky Boží Loretánské.

Pokud jste milovníci motocyklů, tak je k dispozici v 5 kilometrů vzdáleném Grobniku závodní dráha určená pro automobilové a motocyklové závody. Patří mezi ty nejlepší v Chorvatsku a v létě se zde skoro každý víkend konají nějaké závody, občas i mezinárodní.

Tip na výlet

Severozápadním směrem, 11 kilomterů od Rijeky leží městečko Kastav. Je na izolovaném kopci (311 m.n.m.), ze kterého můžete obdivovat krásný výhled na Kvarnerský záliv. V minulosti patřilo k významným místům. Dodnes tu jsou zbytky městských hradeb, lodžie a gotické a barokní kostely. Na náměstí Lokvina stojí městská cisterna, tzv. kapetana, bývalé sídlo městského správce. Všechny zmíněné památky byly postaveny v 15. - 18. století. Také se zde dochovaly zbytky nedostavěného jezuitského kostela, který dnes slouží jako místo, kde se pořádají různé kulturní, lidové a národopisné slavnosti. Ty jsou hojně navštěvované nejen obyvateli Rijeky, ale i vzdálenějšími turisty. Nejslavnější místní akcí je slavnost vinobraní a mladého vína, která se koná vždy první říjnovou neděli. V průběhu února a března zde bývají i karnevalové průvody. Místní raritou jsou tzv. zvončari, postavy ve zvláštních maskách. Své místo zde má festival Kastavské kulturní léto. Na svátek místní patronky svaté Heleny, 22. května, se tu odehrávají různé kulturní akce.