Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Neum

Velmi rušné letovisko leží při zálivu Klek-Neum u magistrály. Na pobřeží se táhne v délce 15 kilometrů a žije zde 4 500 obyvatel. Neum se nachází 60 kilometrů od Dubrovníku, 70 km od Mostaru a 30 km od Ploče. Město je jedinou přímořskou osadou Bosny a Hercegoviny. Vzhledem k přestupu státní hranice mezi Chorvatskem a Bosnou, je nutné mít s sebou cestovní pas, i když hraniční orgány provádějí kontroly občas. Pokud byste pas neměli, mohou nastat i komplikace.

Neum

Po stabilizaci poměrů v zemi koncem 90. let minulého století nastal obrovský rozvoj města. Neum leží ve strmých kopcích, které obklopují písečné pláže a několik velkých hotelů, které mají kapacitu 5 000 lůžek a necelých 2 000 lůžek zaujímá další soukromé ubytováníTuristickému ruchu se v Bosně daří pouze v pobřežní oblasti, ve vnitrozemí se začíná rozvíjet agroturistika, protože je zde nedotčená příroda a bohatá archeologická minulost.

Ceny jsou v Neumu nižší než v sousedním Chorvatsku, proto se sem sjíždějí zájemci i z dalekého okolí. Nakoupí zde levnější potraviny, nápoje a některé průmyslové výrobky. Zboží je ve městě asi o 25 až 30 procent levnější než na území Chorvatska a obchoduje se zde hlavně v kunách. Cestovní ruch a obchod ve městě je hlavním přispěvatelem do ekonomiky této bosenské oblasti.

Bosenská vláda v Neumu plánuje vybudovat nákladní přístav, železnici a dálnici. Zatím je hlavním nákladnín přístavem pro Bosnu a Hercegovinu, chorvatské Ploče.

Neum

Historie a památky

V 90. letech 20. století rozdělil Neum chorvatskou Dalmácii již podruhé. Poprvé, když byl součástí Dubrovníku. Tenkrát byl přidělen Osmanské říši, aby se zajistilo, že právě Dubrovník nebude hraničit s Benátskou republikou. Podruhé získala území kolem Neumu po rozpadu Jugoslávie Bosna a Hercegovina a tím rozdělila sousední Chorvatsko na dvě části. Vláda v Záhřebu se proto rozhodla vybudovat most z města Kleku na poloostrov Pelješac, čímž by spojila obě části státu. Plán však ztroskotal, protože se zjistilo, že by se jednalo o akt proti mezinárodním námořním úmluvám.

Dovolená v Neumu

Neum nabízí ubytování v mnoha hotelech například Sunce, Stella nebo Neum, který se nachází v centrální části města a je z něj krásný pohled na Neumský záliv. Hotel se nachází pouze 80 metrů od moře a jeho hosté mohou využívat výtah vedoucí přímo na pláž. Další možností ubytování jsou i soukromé apartmány a penziony.

Neum - pláže

V Neumu najdete oblázkové i skalnaté pláže, místy jsou vybudovány betonové plošiny. U hotelu Neum se nachází 400 metrů dlouhá oblázková pláž. Jedna část pláže má jemný oblázkový břeh a je dostatečně mělká pro děti či neplavce. Za ní se nachází hotelový park.

Zasportovat si můžete ve městě především ve vodě. Daří se zde potápění, šnorchlování, vyjížďkám na člunech nebo jet-ski. Neum má svůj klub vodního póla, který je členem chorvatské federace vodního póla. Na pláži si můžete také zahrát stolní tenis, volejbal nebo minigolf.

Večer se můžete zajít pobavit do místních restaurací, barů či vináren. V místních hotelech probíhají animační programy a hraje zde živá hudba až do nočních hodin. Pro mladší jsou zde i diskotéky. Největší akcí v Neumu je svátek Panny Marie, který je dnem města. Součástí oslav je hudební festival Etnofest Neum. Město také pořádá festival animovaných filmů nebo rybářské večery, které vytváří neopakovatelnou atmosféru.