To nejlepší z Chorvatska

Facebook   Google Plus  

Ostrov Brač

Třetím největším ostrovem Jadranu je ostrov Brač. Jeho hora Vidova gora (778 m. n. m.) je nejvyšším vrcholem dalmatských ostrovů. Mezi turisty proslul svými nádhernými oblázkovými plážemi a zálivy. Nejproslulejší z nich je Zlatý mys, který je nejkrásnější na celém Jadranu. Za návštěvu určitě stojí místní města (Bol, Postira a Supetar), z kterých dýchá námořní historie tohoto ostrova.

Městečko Cavtat

Asi 20 km jihovýchodně od Dubrovníku leží městečko a přístav Cavtat. Ve starověku zde byla řecké osada Epidauros a později se z ní stala stejnojmenná římská kolonie. Ta byla ale v 7. století zničena nájezdy Avarů a Slovanů. Zdejší obyvatelé se přestěhovali do Dubrovníku, který byl tehdy byzantským sídlem. V městečku se dochovaly antické a středověké památky a rozvaliny. Nejvýznamnější stavbou je renesanční knížecí palác, tehdejší sídlo dubrovnického místodržitele.

Ostrov Hvar

Hvaru se někdy přezdívá "levandulový" ostrov. Mezi turisty patří k nejoblíbenějším na Jadranu. Zásluhu na tom má také fakt, že je zde nejvyšší podíl slunečních hodin v celém Středomoří. Osídlení je doloženo již z mladší doby kamenné a ve 4. století př. n. l. se tu usadili Řekové. Bohatá minulost zde zanechala mnoho památek. Nejhezčím městem ostrova je město Hvar, spolu s Dubrovníkem a Korčulou se řadí k architektonickým perlám Dalmácie.

Pevnost Klis

Dvanáct kilometrů severně od Splitu se nachází jedna z nejimpozantnějších chorvatských pevností, Klis. Díky své mimořádné poloze patřila již ve starověku k důležitým strategickým bodům Římanů. O pět set let později je doložena jako sídlo chorvatského knížete Trpimira. V 16. století vzdorovala pevnost celých dvacet pět let, než padla do rokou Turkům. Na konci třicetileté války ji dobyli Benátčané. Poslední vojenskou a důležitou roli hrál Klis za 2. světové války. Byl opěrným bodem italských a německých okupačních armád.

Městečko Knin

Městečko Knin ležící ve vnitrozemí má také pozoruhodné památky. Od Šibeniku je vzdálený 55 km a jeho dominantou je nepřehlédnutelná pevnost, která je křižovatkou vnitrozemských cest a pobřežím. Ve své době patřil Knin k mohutným městům v Dalmácii a v 11. století byl i sídlem chorvatských králů. Východně od města pramení jedna z nejvýznamnějších chorvatských řek, Krka. Místo se jmenuje Topoljski buk a nachází se tam vodopád vysoký 22 metrů.

Městečko Nin

Nin leží 16 kilometrů severozápadně od Zadaru, na malém ostrově uprostřed mělké laguny, který je s pevninou spojen dvěma mosty. V římských dobách patřil k vyhlášeným městům. Bylo zde fórum, amfiteátr a chrám, který byl tehdy největší v Dalmácii. Dodnes se tu nachází velmi významné archeologické památky. Po příchodu Slovanů byl Nin kulturním centrem a bylo zde také první politické centrum Chorvatů. Ve městě se nachází jedna světová rarita, totiž kostel sv. Kříže z počátku 9. století je označován jako nejmenší katedrála na světě. Nin byl i sídlem biskupa. Toho nejslavnějšího, biskupa Gregora, připomíná socha před branami Diokleciánova paláce ve Splitu. Ve městě je i muzeum, kde jsou místní exponáty z římské doby.

Městečko Senj

Senj leží na pobřeží mezi Rijekou a Zadarem. Tato oblast byla osídlena již přes třemi tisíci lety. Za římské nadvlády bylo městečko větší, než v současnosti. Po tureckém vypálení v roce 1520 byla nad městem postavena pevnost Nehaj. Její historie je spjata se společenstvím tzv. Uskoků. To byli chorvatští vojáci, kteří byli v 16. století vyhnáni ze svých domovů Turky. Jejich polovojenská organizace si víc než sto let dokázala zachovat nezávislost vůči Turkům a Benátčanům. Dnes se v pevnosti se nalézá muzeum, které dokumentuje historii Uskoků a složité poměry této části Chorvatska.

Ostrov Vis

Ostrov Vis byl do roku 1992 vojenskou základnou, která byla pro civilisty prakticky nepřístupná. Proto se pyšní nedotčenou přírodou. Na ostrově žije v současnosti asi pět tisíc obyvatel. Z nedalakého přístavu Komiža můžete navštívit ostrůvek Biševo s proslulou Modrou jeskyní.