Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Starigrad-Paklenica

Malé přístavní městečko s 1 900 stálými obyvateli leží na pobřeží Velebitského průlivu, pouze 2 kilometry od národního parku Paklenica. Starigrad-Paklenica se nachází mezi městy Karlobag ( 45 kilometrů jihovýchodně) a Zadarem (42 kilometrů severovýchodně).

Městečko leží na Jadranské magistrále a je součástí tzv. Starigradské riviéry, pobřežního pásu dlouhého 20 kilometrů. Svým návštěvníkům nabízí poklidné menší letovisko se vším, co potřebujete k příjemné dovolené. Místní obyvatelé se živí převážně zemědělstvím, pastevectvím a rybářstvím.

Zdejší území získalo status národního parku Paklenica v roce 1949 a je v současnosti je nejsnáze přístupnou částí Velebitských hor. Také je i nejoblíbenějším cílem turistů, kteří chtějí vidět nejhezčí chorvatskou krasovou oblast a úchvatnou krajinu mohutných šedivých skal.  

K místním zvláštnostem patří i to, že jsou zde tři odlišné klimatické zóny, pobřežní, kontinentální a subalpinská, což vede k tomu, že místní počasí je nespolehlivé, nepředvídatelné a občas extrémní.

Historie a památky

Na místě dnešního Starigrad-Paklenica stávalo římské opevněné municipium Argyruntum, které později osídlili Chorvaté. Pozůstatky antické osady jsou v blízkosti městečka. Přestože zde bylo vybudované opevnění, do současnosti se dochovala pouze strážní věž Večka kula na mysu Rt. Kula, Tak bylo v 16. století městečko pro neustálá turecká přepadení na sto let opuštěno.

Z památek zde stojí pouze předrománský kostelík svatého Petra, u něhož je asi 20 stečků, což jsou středověké náhrobní kameny, čtyři náhrobky jsou v kostele.

Dovolená v Starigradu-Paklenici

Starigrad nabízí ubytování v hotelech (Bluesun Alan, Vicko, Rajna), hotelových apartmánech, v soukromí a také v několika kempech. Kempy Paklenica, Nacionalni park a Plantaža se nacházejí přímo v městečku, kemp Seline ve stejnojmenné osadě 2 kilometry jihovýchodně a kemp Punta Šibuljina v osadě Tribanj-Šibuljina 10 kilometrů severozápadně.

Ve Starigradu-Paklenici jsou hezké oblázkové pláže, takže koupání je příjemné. Přímo v letovisku jsou ještě doplněné plošinami na slunění. Pláž hotelu Bluesun Alan se může pochlubit tzv. Modrou vlajkou, oceněním za hezké pláže a čisté moře.

Co se týče sportu, tak se můžete ve Starigradu-Paklenici věnovat vodním radovánkám, jako je windsurfing, jachting, vodní lyžování, potápění nebo šnorchlování. Adrenalinoví milovníci si můžou vyzkoušet rafting na řece Zrmanji (východisko Obrovac ve vnitrozemí), je to jedna ze dvou chorvatských řek, na níchž se rafting provozuje. Na souši se můžete věnovat tenisu, volejbalu, plážovému volejbalu a minigolfu. Ve Starigradu-Paklenici jsou také půjčovny sportovních potřeb. Dalším zajímavým sportem je lezení na skalních stěnách v národním parku Paklenica. V celé severní Dalmácii jsou rozšířené i cyklostezky.

Přestože je Starigrad-Paklenica menším rekreačním střediskem, o zábavu zde není nouze. Vyrazit si můžete na diskotéku nebo taneční terasu. Pokud hledáte klidnější posezení, vydejte se do místních resraturací, kaváren a vináren, v některých hraje přes léto i živá muzika. V městečku se o prázdninách pořádají různé zábavní a společenské akce.

Tip na výlet

Jestli byste si chtěli udělat půl denní výlet do okolí Starigradu-Paklenice, vydejte se do Modričské krápníkové jeskyně u osady Modrić. Jde o největší krápníkovou jeskyni v bezprostřední blízkosti Jadranu (dlouhá 830 m), která vyniká velmi bohatou výzdobou. Jeskyně se nachází u Jadranské magistrály, blízko Maslenického mostu. Vstupním místem do této poměrně nedávno objevené a prozkoumané jeskyně je obec Rovanjska. Jeskyně byla zpřístupněna v roce 2004, a to zvláštním ekologickým způsobem, tj. bez budování přístupových cest, bez upravených chodníků v jeskyni a bez centrálního osvětlení. Návštěvníci ji uvidí ve stejném stavu, v jakém byla objevena. Také budou při prohlídce vybaveni speciální kombinézou a přílbou s čelovkou. Doprovázet je bude průvodce-speleolog. Prohlídka trvá cca 90 minut.