Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Polače

Malý přístav v západní části severního pobřeží ostrova Mljetu leží na březích rozsáhlé a hluboké zátoky Luka Polače, která je největší a nejbezpečnější zátoka na celém ostrově a zároveň ji chránění čtyři malé neobydlené ostrůvky Moračnik, Tajnik, Ovrata a Kobrava. Městečko Polače má jen něco málo přes sto stálých obyvatel. S ostatními vesnicemi na ostrově je Polače spojeno silnicí.

Vzhledem ke své chráněné poloze je Polače velmi populární záliv mezi námořníky a jachtaři, kteří zde často kotví. Samotná zátoka je 5,6 kilometrů dlouhý a asi 4 kilometry široká. Při vjezdu do zátoky platí jachty poplatky (vjezd do národního parku).

V okolí kolem Polače jsou vápencové svahy porostlé makchií a borovými lesy.

Městečko má také několik restaurací a kaváren, stejně tak i obchod se základními potřebami.

Polače - ostrov Mljet

Historie a památky

Polače má řadu antických ruin datovaných do 1. až 6. století. Nicméně, největší význam má zdejší římský palác z 5. století. Jedná se o jednu z největších staveb v Dalmácii z římského období. Podle dubrovnických kronikářů jsou zdejší mohutné antické zříceniny, do nichž byly později vestavovány obytné domy, pozůstatkem paláce někdejšího kilikijského místodržícího Agésilaa z Anazarbu. Ten upadl v nemilost u římského císaře Septimia Severa a byl i s rodinou vypovězen na ostrov Mljet. Teprve jeho synovi, básníku Oppiánovi se podařilo dosáhnout u Septimiova nástupce císaře Caracally odpuštění a mohl i s otcem vrátit do Říma.

Agésilaův palác byl postaven na přelomu 2. a 3. století po vzoru římských venkovských vil. Chránily jej dvě postranní věže. V 5. století dostál nějakých stavebních úprav. Palác je dominantou městečka a také má od něj odvozený svůj název "Polace". Městečko vyrostla právě na troskách této monumentální stavby.

S někdejším palácem sousedí zbytky starokřesťanské baziliky z 5. až 6. století. Východně od ní na místě zvaném Nodilove košare jsou pozůstatky dalšího starokřesťanského kostela.

Dovolená v Polači

Protože Polače je malým letoviskem, můžete se zde ubytovat pouze v soukromí. Jachtám zde slouží poměrně velký přístav, kde můžete ukotvit svou loď na noc a přespat zde.

Polače - zátoka

V Polači jsou pěkné oblázkové pláže a v okolí letoviska jsou také oblázkové a skalnaté zátoky, které jsou porostlé borovicemi. Hezké koupání zažijete i na ostrůvcích před zátokou a budete tam mít naprosté soukromí.

Ze sportovních aktivit se můžete věnovat hlavně těm vodním jako je jachting, windsurfing, podmořský rybolov, potápění, šnorchlování a plavání. Na pláži si můžete zahrát volejbal nebo fotbal.

Večer se můžete zajít pobavit do místních kaváren a restaurací, kde si můžete objednat místní speciality, což jsou většinou čerstvé ryby nebo dary moře. K pití si dejte kvalitní domácí víno.