Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Betina

Malé přístavní městečko s 813 stálými obyvateli leží na severovýchodní straně ostrova Murter, 6 kilometrů od letoviska Tisno. Městečko leží u hlavní silnice ostrova.

Betina patří k hezkým osadám na Jadranu díky svému umístění a zachované starobylé architektuře. Střední historická část městečka byla postavena na východních svazích mysu Artić, který se nalézá na severní bráně Murterského průlivu. Během staletí se městečko rozrostlo až k zátoce Zdrače a splynulo s Murterem. V současnosti není zřetelná hranice mezi těmito dvěma městy. Jediný způsob jak rozlišit jednu od druhé je, tabule.

Betina - ostrov Murter

Obyvatelé Betiny se převážně živí zemědělstvím. Na okolních polích se pěstuje ovoce, zelenina, vinná réva a olivovníky. Pastevectví také částečně zajišťuje příjem, část ovcí se v létě vozí na pastvu na Kornatské ostrovy, kde jsou pozemky v majetku zemědělců z Betiny a z jiných míst na ostrově Murteru. Obživou pro místní je také rybolov a v poslední době se více rozvíjí i cestovní ruch. V blízkosti přístavu probíhá stavba lodí.

Ve zdejší zátoce Zdrače je marina Betina, v sousedním městečku Murter je další marina, Hramina.

Historie a památky

Betina byla založena v 16. století uprchlíky z území dobytých Turky. Podle legendy pochází jméno městečka od starého keltského slova "bet", které znamená ústa a také obrazně opisuje zdejší přístav. Pokud přijedete do městečka od moře, uvidíte poloostrov tvořící přírodní přístav podobájicí se ústům. Po staletí ochraňuje rybářské lodě od neklidného moře a bouří, které můžou být velmi silné.

Nad městečkem se tyčí kostelní věž barokního kostela Svatého Františka z Assisi. Kostel byl postavený v 17. století a je dílem mistra stavitele Ivana Skoka z Šibeníku. Celá síť malých uliček vede od kostela ke starému městskému centru. Na nedalekém kopci Gradina stojí středověký mariánský kostelík.

Betina - ostrov Murter

Betina je široko daleko proslulá svými stavitely lodí ze dřeva, kterým se říká kalafaté. První loděnice zde byla postavená v roce 1848 a na tehdejší dobu byla velmi moderní. Dnes, kdy tradice stavění lodí ze dřeva pomalu zanikná patří Betina k jedněm ze stálých středisek sesvými několika malými rodinnými loděnicemi.

Dovolená v Betině

V Betině seženete ubytování v soukromí a v nedalekých kempech. Kemp Slanica leží 3 kilometry od městečka, na západním pobřeží v zátoce Slanica u Murteru. Další kempy Kosirina a Plitka Vala leží ve střední části ostrova, Kosirina na jeho západním pobřeží, Plitka Vala na východním pobřeží, asi 5 kilometrů od Betiny.

Převážně písečná pláž s malými oblázky se nachází v Betině v zátoce Zadraće, jedná se o hlavní městskou pláž. Další pěkné koupání (zadarmo) si užijete v sousední zátoce Hramina. Nejhezčí pláže leží v zátokách na západním pobřeží ostrova Murter. Nejproslulejší je zdejší pláž v zátoce Slanica, jede poměrně velkou písečnou pláž, která je ideálním místem pro trávení dovolené s malými dětmi. Je obklopena borovým lesem, má pozvolné klesání do moře a přes prázdniny bývá značně zaplněná. Dobré možnosti koupání nabízí i okolní ostrůvky, jichž je opravdu mnoho.

Betina - pláž

Betina má i dobré podmnínky pro sportovní vyžití, především pro vodní sporty. Nejvíce si zde užijete jachting, sportovní rybolov, vodní skútry, lyže a samozřejmě i potápění, šnorchlování a plavání. Jachtařům slouží zdejší marina Betina, kde můžete svou loď ukotvit. V Betině se konají různé sportovní soutěže a závody, jako jachtařský závod Murter - Kornati probíhající v květnu. Na pláži si můžete zahrát i volejbal, fotbal nebo tenis. Dalším sportovním aktivitám se můžete věnovat v nedalekém Murteru.

Večer si můžete v Betině vyrazit za zábavou do místních restaurací, vináren či kaváren. Na začátku srpna probíhá tradiční slavnost Dan brganja, která je věnována zvláštnímu druhu mušlí žijícím pouze v okolí Betiny.