Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Cavtat

Střediskem kraje Konavle je menší městečko Cavtat s 1 930 obyvateli. Přístav leží v Župském zálivu dvacet kilometrů jihovýchodním směrem od Dubrovníku. Cavtatský přístav ohraničují dva poloostrůvky, na jihovýchodě Sustjepan a na východě Rat u zátoky Tiha. Před zdejším pobřežím se v moři nachází Cavtatské útesy, ostrůvky Bobara, Sustjepan a Mrkan.

Městečko patří k velmi vyhledávaným a oblíbeným letním turistickým destinacím, protože většina zdejších hotelů byla postavena v nejhezčí cavtatské zátoce Tiha. Místní hotely se řadí k jedněm z nejluxusnějších v celém Chorvatsku. Podél pobřeží se vine příjemná pobřežní promenáda, na které se nachází mnoho restaurací, kaváren a vináren s přijatelnými cenami jako v ostatních jadranských letoviscích.

Cavtat - shora

Cavtat je vyhledávaným místem pobytů a výletů nejen kvůli krásnému starému centru, ale také krásné přírodě. Zdejší mírné podnebí tvoří vhodné podmínky pro různé středomořské rostliny. Celou kouzelnou atmosféru dokreslují dlouhé, malebné pláže z drobných oblázků a hrubého písku s borovicovými lesy sahajícími až k moři.

Historie

Minulost Cavtatu je velmi dlouhá. Toto místo bylo osídleno již Řeky, kteří zde založili kolonii Epidauros. Později se osada stala římskou kolonií Epidaurus. Na počátku 7. století byl Cavtat napaden Avary a Slovany a místní obyvatelé hledali útočiště v okolí (např. v dnešním Dubrovníku). Ve středověku se pak městečko dostalo pod dubrovnickou správu.

Památky

V Cavtatu můžete vidět pozůstatky antického města, které zde v minulosti bývalo. Nachází se zde zbytky divadla, hrobů a římské cesty.

Cavtat- nábřeží

Z období 15. a 16. století se v městečku dochovaly pozůstatky opevnění, dále renesanční knížecí palác, který sloužil jako sídlo dubrovnického místodržitele. Dnes se v něm nachází knihovna Baltazara Bogišiće z 19. století, jenž byl právní vědec. Její cennou součástí je sbírka grafiky světových mistrů, kterou dal Bogošić dohromady. Další významnou památkou je rodný dům malíře Vlaha Bukovce, ve kterém byla roku 2004 otevřena galerie s jeho obrazy. Další jeho díla jsou umístěna ve zdejším barokním kostele svatého Mikuláše. Vlaho Bukovec byl slavný chorvatský malíř začátku 20. století, jenž působil několik let jako profesor na umělecké akademii v Praze, kde i v roce 1922 zemřel.

V Cavtatu se nachází také goticko-renesanční františkánský klášter s uměleckou sbírkou a jeho součástí je i kostel Panny Marie Cavtatské, ve kterém se můžete podívat na díla starých dubrovnických mistrů a Vlaha Bukovce. U hřbitova ležícím na nejvyšším místě poloostorva stojí mauzoleum rodiny Račićů, jenž je dílem výborného chorvatského sochaře první poloviny 20. století, Ivana Meštroviće. Významnou moderní stavbou Cavtatu je hotel Croatia, jenž se řadí mezi nejhezčí hotely na jadranském pobřeží.

Dovolená v Cavtatu

Pokud se vydáte na dovolenou do Cavtatu, můžete se ubytovat v luxusních nebo levnějších ale přesto komfortních hotelích. Další možností jsou soukromé apartmány a pokoje.

Cavtat

U hotelů Iberostar Albatros a Epidaurus se nachází krásné pláže z drobných oblázků, které jsou vhodné pro malé děti, protože mají pozvolný sestup do moře. Poloostrov Rat má celé pobřeží skalnaté s vybetonovanými místy na opalování, místy se zde vyskytují i oblázkové pláže. Po celé délce rostou borovice, které poskytují rekreantům příjemný stín. Na pláži se můžete občerstvit v malých kavárničkách a také si zde můžete půjčit lehátka. Na severní straně poloostrova Sustjepan u hotelu Croatia se nachází také hezká pláž, která dokonce obržela vyznamenání tzv. Modrou vlajku. Pokud jste vyznavači naturistického životního stylu, tak je na jihu poloostrova Sustjepanu situována nudistická pláž.

I milovníci sportování si zde přijdou na své, v Cavtatu je totiž tenisové středisko a dokonce dvě potápěčská centra. Zahrát si zde můžete také vodní pólo (místní zaujímají v tomto sportu přední příčky), dále se zde můžete vyřádit při windsurfingu, jachtingu nebo můžete vyrazit do fitnesscentra.

Cavtat - přístav

Nejen během dne se zde pobavíte, ale i v noci. V Cavtatu se totiž nachází i discotéky, noční bary, taneční terasy a v hotelu Croatia je dokonce kasino. O prázdninách se zde každým rokem pořádá festival Cavtatské léto, během kterého se tu konají koncerty vážné hudby a dalmatských lidových pěveckých souborů (tzv. klap). Na programu festivalu jsou také přehlídky mažoretek. Většina akcí se odehrává na pobřežní promenádě a v kostele františkánského kláštera. Druhou cavtatskou slavností je lidový svátek zvaný fešta, který se pořádá na oslavu Panny Marie Sněžné 5. srpna. V jeho rámci vystupují folklórní soubory a sbory.

Tip na výlet

Pokud chcete ozvláštnit svůj pobyt, tak se vypravte na výlet do Dubrovníku, ale ne autem nebo autobusem, raději zkuste pravidelnou lodní linku, která prázdí místní moře v letní sezóně (z nábřeží a od hotelů). Díky takovému druhu dopravy budete mít jedinečný zážitek, protože uvidíte Dubrovník z jiné strany než ostatní návštěvníci tohoto krásného historického města.