Reklama
Apartmány v Chorvatsku

Nejnovější články

Ostrov Šolta jedno z nejlepších míst pro dovolenou

1. 2. 2018 - Chorvatsko-manie.cz

Americký časopis Travel Leisure zabývající se cestováním doporučuje každým rokem svým čtenářům nejlepší místa pro jejich dovolenou Mezi tyto "skvělé" destinace se řadil i chorvatský ostrov Šolta.


Chorvatsko láká na nový turistický spot

2. 1. 2018 - Chorvatsko-manie.cz

Chorvatské turistické sdružení představilo na veletrhu World Travel Market (WTA) v Londýně, který probíhal v listopadu 2017, nový spot: Croatia Full Of Life (Chorvatsko plné života). Po jeho shlédnutí byste se nejraději sbalili a...


Archiv článků

Dálniční poplatky v Chorvatsku

Facebook   Google Plus  

Dálniční poplatky se v Chorvatsku platí podle ujetých kilometrů formou mýtného (cca 40 kun za 100 km). Daný obnos se vybere vždy za konkrétní úsek dálnice. Aktuální informace o jejich výši najdete na stránkách chorvatského automotoklubu: www.hak.hr.

Mýtné můžete zaplatit v hotovosti v kunách nebo i v některých zahraničních měnách podle aktuálního oficiálního kurzovního lístku platného pro den platby. Na mýtnicích akceptují platební karty American Express, Diners, Master Card, Maestro, Visa i šeky (nejnižší částka na jednom šeku je 10 kun).

Na dálnicích se používá dvojího způsobu placení mýtného, a to otevřený a uzavřený způsobu. Na kratších úsecích dálnice, mostech a tunelech se používá otevřený způsob placení. Při tomto způsobu je mýtnice současně vstupní i výstupní, takže se mýtné platí ihned podle typu automobilu. Na dálnicích s větším počtem nájezdů a výjezdů (exitů) se používá uzavřený způsob placení. Řidič dostane při vjezdu na dálnici kartu a při jejím opuštění zaplatí na podkladě mýtné.

Jednodušší způsob, jak zaplatit mýtné na chorvatských dálnicích je, že si pořídíte krabičku ENC. Jedná se o malou krabičku, kterou si předem nabijete vámi zvolenou částkou a ta se vám vždy při průjezdu mýtnou bránou odečte z účtu. Krabičku ENC si můžete pořídit na každé větší mýtné bráně, kde vám ji i nabijí (nabití lze provést i u čerpacích stanic neb přes internet). Poplatek za krabičku činí 120 kun a její životnost je tři roky. Díky ní si ušetříte čas na mýtnicích a také peníze, 21,74% z mýtného.

Příklad počítání dálničních poplatků v Chorvatsku

Turista, který jede na dovolenou po trase Vídeň - Graz - Maribor - Záhřeb - Split, zaplatí v Chorvatsku dálniční poplatky dvakrát. Jedná se o úseky A2 Macelj - Záhřeb (trasa je dlouhá 60 km, začíná na slovinsko-chorvatského hraničního přechodu Gruškovje/Macelj a končí v Záhřebu) a za dálnici A1 Záhřeb - Dugopolje u Splitu (délka trasy je 380 km) - Šestanovac - Vrgorac (465 km). V budoucnu je naplánovaná tato dálnice až do Dubrovníku. Dohromady zaplatíte za dálniční poplatky na území Chorvatska při cestě osobním autem do Splitu 222 kun, pokud míříte do Šestanovce připravte si 238 kun a na konec dálnice, do Ploće, činí suma 270 kun.

Poplatky za dálnice mimo Chorvatsko v roce 2013 - cesta automobilem

Rakousko - dálniční známka: 10 denní = 8,50 eura; dvouměsíční = 24,80 eura
Slovensko - dálniční známka: 10 denní = 10 eur; měsíční = 14 eur
Slovinsko - dálniční známka: 7 denní = 15 eur; měsíční = 30 eur
Maďarsko - dálniční známka: 10 denní = 2 975 HUF; měsíční = 4 780 HUF