Reklama
Redakční systém, webové aplikace, tvorba webu

Nejnovější články

Jak se připravit na cestu do Chorvatska

25. 6. 2019 - Chorvatsko-manie.cz

Než vyrazíte na vysněnou dovolenou do Chorvatska, bude dobré si projít některé základní kroky, které byste měli udělat, než vyrazíte na cestu. Nastíníme vám nějaké věci, které byste neměli ignorovat.


Písečné pláže na Istrii

8. 6. 2019 - Chorvatsko-manie.cz

Rabac - pláž

Stále ještě nevíte, kam byste letos zamířili v Chorvatsku na dovolenou? Nechcete trávit mnoho času na cestě? Vydejte se na Istrii. Možná se budete trochu podivovat, ale i na Istrii najdete písečné pláže.


Archiv článků

Jadran v Chorvatsku

Facebook   Google Plus  

Jaderské moře v Chorvatsku

Mezi Balkánským a Apeninským poloostrovem leží Jaderské moře. Přesněji se rozkládá od Otrantské úžiny na jihovýchodě až do Terstského zálivu na severozápadě. Jeho délka je 783 km, průměrná šířka je 177 km a jeho plocha měří asi 13 8000 km².

Jeho severní část je mělčí než jižní. V Terstském zálivu dosahuje hloubky pouze 23 m, zatímco největší hloubka je uváděná na jihu 1 330 m (jihozápadně od lázní Herceg-Novi v boce Kotorské).

Jaderské moře v minulosti zatopilo východní pobřeží a dnes z něho vyčnívají pouze pohoří, proto má ingresní charakter. Zaplaveny byly sníženiny mezi horskými pásmy a nejvyšší vrcholky vyčnívající nad hladinou jsou ostrovy. Tento přírodní úkaz je poměrně mladý, protože na mořském dně jsou jako důkaz zachovaná zatopená údolí, říční terasy a krasové jevy. Jaderské moře se v průběhu staletí zvětšuje na úkor pevniny, svědčí o tom pozůstatky antických osad a zatopená stará přístavní zařízení. V současnosti stoupá hladina moře v průměru o 2,5 mm za rok, tj. o 1 metr za 400 let.

Moře na Hvaru

Teplota Jadranu

Jadran patří k teplým mořím, v letě totiž dosahuje 23 - 27 °C. Nepatrné teplotní rozdíly jsou mezi jihem a severem, který ochlazují vody řeky Pádu a Soči. Nejvyšší teplotu dosahuje moře v srpnu a udržuje si ji až do pozdního podzimu. Naopak nejchladnější je v únoru. Na jaře a v létě je Jadran chladnější než vzduch, proto je významným podnebným regulátorem.

Tabulka o teplotě vzduchu a moře v jednotlivých přímořských oblastech:

 Vzduch v červnuMoře v červnuVzduch v červenciMoře v červenciVzduch v srpnuMoře v srpnuVzduch v záříMoře v září
Západoistrijské pobřeží 25°C 20°C 28°C 23°C 27°C 23°C 24°C 21°C
Kvarnerská riviéra 25°C 20°C 28°C 24°C 28°C 23°C 24°C 21°C
Severní Dalmácie 27°C 21°C 29°C 24°C 29°C 24°C 25°C 22°C
Střední a jižní Dalmácie 27°C 22°C 29°C 24°C 29°C 24°C 26°C 23°C

 

Čistota Jadranu 

Chorvatská část Jaderského moře patří k velmi čistým, což dokazuje nedávný průzkum, který prováděl slavný oceánolog J. Y. Cousteau se svým týmem při pobřeží 12 středomořských zemí. Výsledky ukázaly, že moře u chorvatských břehů je nejčistší ze všech, a proto si odneslo nejvyšší ocenění. Chorvatské orgány se věnují dlouhou dobu soustavné péči o čistotu moře, takže se výsledky projevily velmi pozitivně. Na pobřeží se staví čističky odpadních vod, a to nejen u velkých průmyslových nebo rekreačních aglomerací, ale i v menších městech. Průmyslové podniky znečišťující moře se stěhují do vnitrozemí, aby měl cestovní ruch stále lepší podmínky. Země provádí i další účinná opatření. Na přibližně 900 místech chorvatského Jadranu se provádí soustavná kontrola a měření čistoty mořské vody. Aktuální výsledky měření jsou k dispozici na stránkách Ministerstva ochrany životního prostředí a přírody: www.izor.hr/kakvoca (v chorvatštině) a www.izor.hr/bathing (v angličtině).