Reklama
Redakční systém, webové aplikace, tvorba webu

Nejnovější články

Co takhle na adventní trhy do Záhřebu?

28. 11. 2018 - Chorvatsko-manie.cz

Přemýšlíte, kam byste se letos vypravili na vánoční trhy? Máme pro vás tip. Vydejte se na vánoční trhy do Záhřebu. Přední cestovatelský portál „Nejlepší evropské destinace“ (European Best Destinations) nominoval Záhřeb jako nejlepší...


Vyzkoušejte podzimní dovolenou na Makarské riviéře a nebudete litovat

17. 9. 2018 - Chorvatsko-manie.cz

Chtěli byste ještě letos na dovolenou k moři? O Makarské riviéře jste již určitě slyšeli. Počasí je zde v žáří i říjnu velmi přívětivé a to i na koupání. Navíc tato luxusní oblast Chorvatska neomrzí a můžete...


Archiv článků

Cykloturistika

Facebook   Google Plus  

Na kole po Chorvatsku

Cyklistika je v poslední době velmi oblíbený sport. Mnoho cestovních kanceláří pořádá cyklistické zájezdy do nejrůznějších koutů Evropy. Na výběr jsou nenáročné nížinné terény, kombinace rovinek a kopců, ale i horské trasy. S dobře a moderně vybavenými typy kol, je druh takto strávené dovolené velmi příjemný a nenáročný. První cyklostezky začaly v Chorvatsku vyrůstat v severní části přímoří a mají kvalitní značení. To je dobré nejen k samotnému sportu, ale i k seznámení se s krajinou a s historickými zajímavostmi. Na mnoha stezkách se také můžete občerstvit, odpočinout si a dozvědět se nějaké informace o okolí.

V celém Chorvatsku není věnována patřičná péče cykloturistice. Místní turistická sdružení se začínají zajímat o tento sport a také vydávají prospekty s mapkami. Sehnat je také můžete v pražské kanceláři Chorvatského turistického sdružení www.htz.cz (rozesílají i poštou).

Cyklistika na Istrii

Nejvíce "cyklistickou" částí Chorvatska je Istrie, především její vnitrozemí, protože kolem všech místních letovisek jsou stezky. V současnosti je zde asi 60 cyklostezek v délce přes 2 600 km. O této oblasti bylo vydáno 9 specializovaných prospektů pro cykloturistiku a speciální cyklistický atlas. Některé trasy navazují i na zahraniční. Cyklistické trasy se stále budují a ty nové vedou více krajinou než po silnici.
Turistička zajednica Istarske županije vydala čtyři cyklistické publikace (v chorvatštině, angličtině a němčině) "Istra Bike": "Southern Istria", "Nothern Istria", "Central Istria", a "From West to East Istria". Bružurky obsahují plánek, nadmořskou výšku, vzdálenosti mezi jednotlivými body na trase a stručný popis trasy. Prospekty jsou v místních turistických sdruženích (turistička zajednica) nebo také v pražské kanceláři Chorvatského turistického sdružení.

Dobré popisy cyklostezek na Istrii najdete na adrese: www.istra.com

Cyklistika na Kvarneru

I oblast Kvarneru, Chorvatského přímoří a Kvarnerských ostrovů má poměrně rozsáhlou síť cyklostezek, k nimž jsou vydány kvalitní informačními materiály pro cykloturisty. Podle nich si můžete zpracovat plán výletů, který můžete doplnit odpočinkem u moře a seznámením s místními památkami. Na výběr máte stezky fyzicky nenáročné, ale i pro méně zdatné sportovce. Turistička zajednica Primorsko-goranske županije (Kvarneru) vydala dvě cyklistické brožury (dostupné v chorvatštině, angličtině a němčině) "Biciklom po Kvarneru, 19 biciklitičkih staza", která obsahuje plánek ke každé trase, nadmořskou výšku, vzdálenosti jednotlivých bodů na trase a stručný popisy trasy. Druhou bružurou je "Sedam dana biciklom", jenž má mapku celé oblasti a itinerář. Prospekty seženete v místních turistických kancelářích (turistička zajednica) nebo v pražské kanceláři Chorvatského turistického sdružení (viz. výše). Stezky v této oblasti Chorvatska se od sebe liší barevným značením podle obtížnosti: zelená - lehká, modrá - střední, černá - těžká.

Cyklistika v Dalmácii

Nejméně uzpůsobené stezky jsou v Dalmácii, protože se zde začínají teprve budovat. Běžně se zde jezdí po silnicích a makadamových cestách s vápencovým podkladem. I na přilehlých ostrovech (na Hvaru, na Brači, na Šoltě a na Visu) jsou cyklostezky, ale musíte počítat s tím, že krajina na ostrovech je hornatá. Vaši odměnou pak budou krásné výhledy z vrcholků na ostrov a přilehlé okolí. Nejznámnější trasy na pobřeží jsou v okolí Makarské riviéry a Omiše a v přilehlém vnitrozemí kolem Sinje a Trilje. Stezky kolem Makarské jsou jak lehké (podél pobřeží mezi jednotlivými letovisky), tak i velmi náročné (v horském masivu Biokovo). Výlety v okolí Omiše vedou kolem kaňonu řeky Cetiny a horskou krajinou (převýšení kolem 300 m). K vyhledávaným trasám patří okolí městeček Sinje a Trilje (severovýchodně od Splitu). Většina jich vede kopcovitým terénem kolem horního toku řeky Cetiny a přes Sinjské polje do nedalekých dinárských hor.

Praktické rady pro cyklisty

Na výlety na kolech po pobřeží nedoporučujeme jezdit v hlavní sezóně, kdy jsou největší vedra. Na cesty si s sebou raději vemte i vybavení pro opravy kola (nářadí a náhradní díly), protože trasy vedou odlehlými místy a cykloopravny jsou pouze ve městech. Půjčení jízdního kola (ALU) na 1 hodinu se pohybuje kolem 30 kun, na 1/2 dne 70 - 100 kun, na 1 den 100 - 150 kun. Kvalitní horské kolo je dražší.