Reklama
Redakční systém, webové aplikace, tvorba webu

Nejnovější články

Jaká byla turistická sezóna v roce 2020?

31. 10. 2020 - Chorvatsko-manie.cz

Pojďme se společně ohlédnout, jak dopadla letošní sezóna v Chorvatsku. Odhodlali jste se a vyrazili jste v roce 2020 na dovolenou do Chorvatska i přes epidemii covidu-19 nebo jste raději zůstali doma v relativním bezpečí?


Jak to vypadá při cestě do Chorvatska?

17. 8. 2020 - Chorvatsko-manie.cz

Situace ohledně koronaviru se mění každý týden. A není tomu jinak ani v případě Chorvatska a transitní země Rakouska. Naši sousedé nedoporučují cestovat na dovolenou na Jadran, ale pro Čechy stále zůstává Chorvatsko bezpečnou...


Archiv článků

Severní Dalmácie (Chorvatsko)

Facebook   Google Plus  

Severní Dalmácie

Tato část Dalmácie se rozkládá mezi Karlobagem a mysem Zečevo. Severní a jižní část je velmi kontrastní. Skalnatá liduprázdná pustina s pohořím Velebit, kterou prochází velmi frekventovaná dálnice, je na severu. Místo, které je přívětivé k bydlení leží až u vesnice Starigrad-Paklenica. Odtud začínají hory ustupovat do vnitrozemí a nachází se zde vchod do Národního parku Paklenica, jehož dominantou je kaňon Velká Paklenice. Zároveň je tu krásný pohled na siluetu mostu vedoucího na ostrov Pag. Tato část Dalmácie je v zimních měsích nejvíce vystavena ostrým a studeným větrům, které proudí z vnitrozemí na pobřeží. Rozdílnost severní a jižní části ovlivnila také jejich rozvoj a podmiňuje i možnost jejich využití v cestovním ruchu.

Primošten

Dovolená v severní Dalmácii

V jižní části se pak díky příznivějším přírodním a klimatickým podmínkám rozvíjí cestovní ruch. Nachází se zde většinou menší a poklidné rybářské osady (Tribunj, Starigrad, Petrčane, Sukošan, Pakoštane a Pirovac), ve kterých po staletí přetrvává středomořská atmosféra. V Evropě je tato oblast proslavená čistým mořem a oblázkovými plážemi lemovanými borovicovými lesy. Známé jsou také nové přístavy, které nabízí přepychové podmínky k jachtingu. Nejlepší a největší marina je například v Sukošanu (marina Dalmacija), velmi dobře zařízený jachtařský přístav je také přímo v Zadaru (Marina Tankerkomerc Zadar), další se nachází v Zadaru, v letovisku Borik (marina Borik), známé jsou i dvě mariny v Biogradu na moru (Kornati a Šangulin), marina Vodici a marina Kremik u Primoštenu. V severní Dalmácii jsou velmi dobré podmínky i k dalším vodním sportům jako je potápění, windsurfing nebo lyžování. Pokud chcete strávit svoji dovolenou v rušnějších nebo modernějších letoviscích zamiřte do těchto destinací, jako je zadarský Borik a Kolovare, Zaton, Biograd na moru, Vodice, Solaris u Šibeniku a Primošten. Jsou stvořené pro lidi, kteří mají rádi hezky upravené okolí, rekreační sporty a bohaté kulturní a společenské vyžití.

Oblíbená letoviska

Severodalmatská letoviska jsou jen v malé míře tradiční, což znamená, že to nejsou stará místa rekreačních pobytů. Většinou se zde nachází letoviska, která se začala výrazně rozvíjet až na konci 70. let 20. století. Tedy v době, kdy již v jiných oblastech Chorvatska byla řadu let v provozu ubytovací zařízení postavené v době boomu cestovního ruchu v 60. letech minulého století.

Šibenik

Nejdůležitějším městem severní Dalmácie je rušný přístav Zadar. Je správním, ekonomickým a kulturním centrem tohoto regionu. Má také bohatou historii a své návštěvníky láká mnoho římských a benátských památek. Velkou výhodou Zadaru je jeho poloha, která je dobrá na podnikání nejrůznějších výletů. Poměrně blízko, směrem do vnitrozemí, se nalézá malé středověké městečko Nin s nejmenší katedrálou na světě. Snadno se ze Zadaru dostanete na blízké ostrovy jako jsou Silba, Ugljan, Pašman a Dugi otok, na kterých se nachází nedotčená příroda. Žádná jiná chorvatská oblast se nemůže pochlubit dvěma národními parky, Paklenicou a Krkem, jako tato. Jsou to často navštěvované jedinečné přírodní fenomény a k tomu je třeba vzít v úvahu u severodalmatských ostrovů národní park Kornati. Dalšími významnými městy severní Dalmácie jsou Šibenik, který má krásné historické centrum s nádhernou katedrálou z 15. století. Nebo starobylé městečko Trogir se středověkým centrem a přijemnou okouzlující atmosférou.