Reklama
Redakční systém, webové aplikace, tvorba webu

Nejnovější články

Kam s dětmi na dovolenou do Chorvatska? Máme pro vás pár tipů

9. 5. 2019 - Chorvatsko-manie.cz

Pokud pojedete na dovolenou do Chorvatska s dětmi, měli byste vybrat takové místo, které se bude líbit jim i vám. Pro úplně malé děti je nejlepším místem to, kde najdete písečnou pláž. Ty trochu větší zase ocení různé atrakce...


Který termín je pro návštěvu Chorvatska nejlepší?

5. 4. 2019 - Chorvatsko-manie.cz

Jaký termín bude nejlepší pro vaši letní dovolenou v Chorvatsku? To je velmi důležitá otázka. Chorvatsko nabízí tu výhodu, že je zde od jara do podzimu relativně stálé a teplé počasí.


Archiv článků

Kastav (Kvarner, Chorvatsko)

Facebook   Google Plus  

Městečko Kastav

Jednou z půvabných městeček na Opatijské riviéře je Kastav. Leží asi deset kilometrů severozápadním směrem od Rijeky na vápencovém ostrohu nad Kvarnerským zálivem. Městečko stojí na izolovaném kopci (311 m.n.m.), ze kterého můžete obdivovat krásný výhled na Kvarnerský záliv. Na malém prostoru obehnaném zbytky hradeb se nachází úzké křivolaké uličky se zděnými domky s dřevěnými okenicemi, které dýchají neopakovatelnou atmosférou.

Není zcela jasné, jak Kastav získal své jméno. Někteří tvrdí, že název je odvozen z keltského slova "kast" (kámen), zatímco jiní říkají, že je jméno odvozeno z latinského slova castellum (pevnost či hrad).

Kastav

Historie

Historie Kastavu sahá až do pravěku, což potvrzují četné archeologické nálezy. V údolí Mišinci krasu, na úpatí městečka bylo nalezeno cenné ilyrské pohřebiště, kde byly zachovány šperky, jehly, a špendlíky. 

V minulosti patřil Kastav k významným místům. Dodnes si tu můžete prohlédnout zbytky městských hradeb, lodžie a gotické a barokní kostely. Nejhezčí je kostel svaté Heleny, od kterého je nádherný výhled na moře. Na místním náměstí Lokvina stojí městská cisterna, tzv. kapetana, jenž sloužila jako sídlo městského správce. Všechny uvedené památky byly postaveny v 15. až 18. století. V odlehlé části vesnice stojí Crekvina, trosky nikdy nedokončeného monumentálního jezuitského kostela. Ten dnes slouží jako místo, kde se pořádají nejrůznější kulturní, lidové a národopisné slavnosti navštěvované jak obyvateli Rijeky, tak i vzdálenějšími turisty.

Zábava v Kastavu 

Kastav je vyhlášený pro své mezinárodní akce, jako jsou Kastavské kulturní léto a Festival kytary, během nichž hostí řadu uznávaných mezinárodních umělců a přiláká tisíce návštěvníků z Chorvatska i ze zahraničí. 

Nejslavnější místní akcí je slavnost vinobraní a mladého vína probíhající pod jménem Bílá neděle a pondělí, která se každoročně koná první neděli a pondělí v říjnu. Na zdejší návsi můžete ochutnat letošní nové víno a pobavit se díky místnímu programu. V průběhu února a března se zde konají karnevalové průvody, jejichž raritou jsou tzv. zvončari, postavy ve zvláštních maskách. Během prázdnin zde probíhá Kastavské kulturní léto. Jeho program je složen z koncertů klasické hudby a divadelních představeních konaných pod otevřenou oblohou. 

Oblíbenou událostí je karneval, který začíná 17. ledna, na svátek svatého Antonína. Během něho se zde setkají orchestry, vinaři, místní i zahraniční turisté ve vynikajících restauracích ve starém městě. Jedinečnou akcí svého druhu je Kastav Blues Festival, který se koná v srpnu a schází se na něm světoznámá jména bluesu. Festival se začal pomáhat na památku zesnulého Philadelphia Jerry Rickse, jednoho z nejznámějších představitelů bluesu v Chorvatsku. Ricks si vybral Kastav i jako místo svého posledního odpočinku.

Tip na výlet

Kastav byl v minulosti výchozím bodem jedné evropské stezky, která se táhla až do Švédska. V současnosti z ní vychází tři turistické stezky: 

  1. Kastav - Eco-trail - Majevi Vrh - Kastav. Její délka je 5,27 km, čas procházky přibližně 1 hodinu 40 minut. 
  2. Kastav - Zvirić - Stanić - Brajani - Kastav. Její délka je 9,28 km, čas procházky přibližně 2 hodin 50 minut. 
  3. Kastav - Jelovičani - Breza - Mačkov vrh - Šparožna jama - Stanić - Brajani - . Její délka je 14,37 km, čas procházky přibližně 5 hodin.