Reklama
Redakční systém, webové aplikace, tvorba webu

Nejnovější články

Co takhle na adventní trhy do Záhřebu?

28. 11. 2018 - Chorvatsko-manie.cz

Přemýšlíte, kam byste se letos vypravili na vánoční trhy? Máme pro vás tip. Vydejte se na vánoční trhy do Záhřebu. Přední cestovatelský portál „Nejlepší evropské destinace“ (European Best Destinations) nominoval Záhřeb jako nejlepší...


Vyzkoušejte podzimní dovolenou na Makarské riviéře a nebudete litovat

17. 9. 2018 - Chorvatsko-manie.cz

Chtěli byste ještě letos na dovolenou k moři? O Makarské riviéře jste již určitě slyšeli. Počasí je zde v žáří i říjnu velmi přívětivé a to i na koupání. Navíc tato luxusní oblast Chorvatska neomrzí a můžete...


Archiv článků

Městečko Podgora, Makarská riviéra, Chorvatsko

Facebook   Google Plus  

Městečko Podgora

Oblíbené přímořské letovisko Podgora leží 9 kilometrů jihovýchodně od Makarské a 3 kilometry na jih od Tučep. Leží pod Jadranskou magistrálou, takže v ní neslyšíte dopravní ruch. Na jejím severozápadním okraji je malý přístav a na opačné straně je několik hotelových komplexů. Městečko má 1 450 stálých obyvatel. Je to moderní a dynamické letovisko. Podgora by mohla být v budoucnu lázeňským městečkem, protože zde vyvěrá několik sladkovodních pramenů, z nichž je zatím jeden léčivý, jmenuje se Klokun.

Místní obyvatelé se stále věnují tradičnímu způsobu obživy. Převažuje rybolov a zemědělství. Stále je tu funkční trauler, který slouží ke komerčnímu rybolovu. Ze zemědělské činnosti převažuje pěstování olivovníků, vinné révy a zeleniny.

Podgora

Historie

Původní Podgora měla dvě části. Stará byla vysko v horách, zničilo ji ale v roce 1962 zemětřesení a její obyvatelé ji už neobnovili. Nová část vznikla u moře pod magistrálou a zažila v posledních 40 letech velký boom. Stalo se z ní rušné, oblíbené a vyhledávané letovisko. Hlavně na jižním okraji vesnice vzniklo několik hotelových komplexů, soukromých rodinných vil a domů s možností ubytování. V celé Podgoře je také mnoho restaurací a kaváren.

Památky

Osady Marinovići a Roščići nacházející se v Horní Podgoře se pyšní dvěma obrannými protitureckými věžemi ze 17. a 18. století. Při zemětřesení v roce 1962 byl zničen barokní letohrádek patricijské rodiny Mrkušićů. Zbyla z něho pouze vstupní branka do bývalého parku a osmiboká kaple. Barokní kostel svaté Tekly byl při zemětřesení také poničen, ale později byl znovu opraven. Nad přístavem se tyčí památník, „Rackova křídla", postavený v roce 1962 na počest založení jugoslávského námořnictva. Památník má podobu obrovského křídla racka. Ve stejném roce byl také v Podgoře postaven moderní kostel.

Podgora - památník

Dovolená v Podgoře

Podgora nabízí širokou škálu ubytovacích kapacit. Nachází se zde několik hotelových komplexů (Aurora, Minerva, Podgorka,...), soukromé vily, penziony a apartmány, kde se můžete ubytovat. Je tu také kemp, Sutikla.

Podél celého letoviska se táhne krásná, dlouhá, ale celkem úzká pláž, která je převážně oblázková místy písečná. Lemují ji borovicové stromy a další rostliny. Pláž se sice v minulých dočkala úpravy, která ji rozšířila, ale stále přes hlavní sezónu je plná. Pláž Centar se dokonce dočkala ocenění tzv. Modrou vlajkou.

Pokud máte rádi sport, tak se můžete v Podgoře také realizovat. Především jsou tu oblíbené vodní sporty jako je vodní lyžování, potápění, jachting a windsurfing, který zde má i školu. I na souši si můžete zahrát další sporty, např. plážový volejbal, tenis, basketbal nebo malou kopanou. Ve vesnici je i půjčovna sportovních potřeb.

Podgora

Přes léto se v Podgoře konají Rybářské večery, při kterých hraje tradiční lidová hudba. Od června do září zde probíhá Podgorské kuturní léto, kde se můžete těšit na různá divadelní představení hostujích divadelních souborů a koncerty dalmatských kapel. Největší slavnost zažívá městečko v polovině srpna, kdy je slavnost na počest místního patrona svatého Vincenta a zároveň je to den Podgory. Každý večer se můžete vyrazit pobavit do místních restaurací a barů, některé jsou otevřené dlouho do noci.

Tip na výlet

Pokud vás přestane bavit opalování na pláži a koupání v moři, můžete se vydat na procházku po promenádě lungo mare do Tučep, které jsou vzdálené 4 kilometry severozápadním směrem. Celá trasa vede podél pobřeží, cestou se tak můžete kochat krásnými přírodními scenériemi a výhledy na moře.