Reklama
Redakční systém, webové aplikace, tvorba webu

Nejnovější články

Jak se připravit na cestu do Chorvatska

25. 6. 2019 - Chorvatsko-manie.cz

Než vyrazíte na vysněnou dovolenou do Chorvatska, bude dobré si projít některé základní kroky, které byste měli udělat, než vyrazíte na cestu. Nastíníme vám nějaké věci, které byste neměli ignorovat.


Písečné pláže na Istrii

8. 6. 2019 - Chorvatsko-manie.cz

Rabac - pláž

Stále ještě nevíte, kam byste letos zamířili v Chorvatsku na dovolenou? Nechcete trávit mnoho času na cestě? Vydejte se na Istrii. Možná se budete trochu podivovat, ale i na Istrii najdete písečné pláže.


Archiv článků

Městečko Slano, jižní Dalmácie, Chorvatsko

Facebook   Google Plus  

Městečko Slano

Ve stejnojmenném zálivu leží letovisko Slano, která má i svůj přístav, přestože má pouze 512 obyvatel. Nachází se 30 kilometrů severozápadně od Dubrovníka, s nímž má pravidelné autobusové spojení. Letovisko patří mezi velmi oblíbené a vyhledávané turisty. Díky zdejší úrodné půdě se tu daří pěstování ovoce, vinné révy, olivovníků nebo tabáku. Také se zde ve velkém pěstují a sbírají léčivé byliny.

Slano je perfektní destinací pro hosty, kteří hledají klidnou odpočinkovou dovolenou. Mnoho pláží, rozmanité rekreační aktivity a bohatá gastronomická nabídka vám zaručí perfektní dovolenou.

Dubrovnická riviéra

Historie

Mnoho archeologických nálezů napovídá, že Slano bylo obydleno již v prehistorických dobách. Okolní kopce jsou zastavěné mnoha ruinami starých pevností a mohyl. Starověké řecké a římské monumenty v okolí letoviska také najdete. Na kopci Gradina Hill stojí románské castrum a před františkánským kostelem si můžete prohlédnout rané křesťanské sarkofágy. 

Od 14. století patřilo Slano Dubrovnické republice a zároveň bylo sídlem dubrovnického místodržitele. Dodnes zde stojí jeho rezidence, která ale byla v 19. století přestavěna. V městečku se dochoval i letohrádek bosenské aristokratické rodiny Ohmučevićů a stojí zde i několik kostelů.

Válka v letech 1991 – 1992 Slano velmi zasáhla, zničen byl luxusní hotel Admiral, který stál na hlavní pláži v centru letoviska. Teprve před pár lety byl obnoven a otevřen.

Dovolená ve Slanu

Pokud chcete strávit svoji dovolenou ve Slanu, tak vám městečko nabídne poklidnou domácí atmosféru, kde si nikdo za ničím nehoní a stres je tu neznámé slovo. Ubytování seženete v hotelech (Osmine a Admiral), v soukromých apartmánech či pokojích nebo v malých kempech.

Kolem Slana jsou hezké oblázkové pláže, které se táhnou daleko za letovisko. Jestliže byste chtěli mít zátoku pouze pro sebe, vydejte kousek dál za Slano a nikým nebudete rušeni. Pláž hotelu Osmine byla dokonce vyznamenána oceněním tzv. Modrou vlajkou.

Pokud byste si chtěli zasportovat, můžete vyzkoušet mnoho vodních sportů a dalších rekreačních aktivit jako: vodní lyže, board sailing, potápění a šnorchlování v moři. Také se můžete věnovat cyklistice a pěším túrám.

Dorazíte-li do Slana  lodí, máte k dispozici dva přístavy, rozdělené podle velikosti jacht – Bajna Cove a Cape Gornji.

Večer si ve Slanu užijte romantické vycházky podél pobřeží a skvělé jídlo v jedné ze zdejších restaurací. Pokud vás zajímají místní speciální jídla, navštivte restaurace Grgurići a Kolarin a nezapomeňte ani na tavernu Maestral.