Reklama
Redakční systém, webové aplikace, tvorba webu

Nejnovější články

Jak se připravit na cestu do Chorvatska

25. 6. 2019 - Chorvatsko-manie.cz

Než vyrazíte na vysněnou dovolenou do Chorvatska, bude dobré si projít některé základní kroky, které byste měli udělat, než vyrazíte na cestu. Nastíníme vám nějaké věci, které byste neměli ignorovat.


Písečné pláže na Istrii

8. 6. 2019 - Chorvatsko-manie.cz

Rabac - pláž

Stále ještě nevíte, kam byste letos zamířili v Chorvatsku na dovolenou? Nechcete trávit mnoho času na cestě? Vydejte se na Istrii. Možná se budete trochu podivovat, ale i na Istrii najdete písečné pláže.


Archiv článků

Postira, ostrov Brač, Chorvatsko

Facebook   Google Plus  

Městečko Postira

Zemědělské a rybářské městečko s 1 290 obyvateli se nachází na severním pobřeží ostrova Brač.  Leží 10 kilometrů východně od Supetaru, kde je trajektový přístav.

V posledních desetiletích se zde rozvinul cestovní ruch, a tudíž zde najdete několik hotelů a dobrou nabídkou ubytování v soukromí. V Postiře najdete oblázkové pláže jako: Prvija, Mala Lozna a Trstena. V okolí se nachází menší zátoky oblopené borovým hájem. Tři kilometry na východ se nachází velmi atraktivní písčitá pláž, Lovrečina. V blízkosti přístavu je supermarket Studenac, pekárna, banka, pošta a trh. Také je tu několik restaurací a turistické informační centrum.

Postira

Místní obyvatelé se živí hlavně rybolovem, zemědělstvím a cestovním ruchem. Nejčastější produkty, které se v Postiře vyrábí je olivový olej a domácí víno. Také zde sídlí závod na zpracování ryb, jenž vyrábí velice kvalitní jaderského sardinky.

V roce 2012 byla nově zavedená rychlá lodní linka se Splitem, která umožňuje v sezóně pravidelné spoje. Postira je spojena s okolními městečky Pučišća, Splitska, Bol a Supetar asfaltovou silnicí, kde jezdí místní autobusové linky.

V roce 1876 se v Postiře narodil Vladimir Nazor, jeden z největších moderních chorvatských spisovatelů.

Postira je ideálním místem pro všechny, kteří si chtějí vychutnat početné historické památky a přírodní krásy ostrova Brač. Také je zde mnoho oblázkových a skalnatých pláží obklopených borovými lesy.

Historie a památky

První zmínky o Postiře se v listinách objevují v roce 1347 pod jménem Postirna (z lat. pastura - pastvina). Mezi kamennými domy bračských velkostatkářů v přístavu vyniká tvrz Lazarić, s renesančním štítem. Ten je popsán humanistickými citáty s náboženským obsahem.

Místními slavnými rodáky jsou např. Pavao Gospodnetić, sochař, který pracoval na velkolepé katedrále v Šibeniku 16. století. Nikola Lazanić, sochař v Římě, Dubrovníku a na Brači. Dále básníci Ivan Ivanišević a především Vladimir Nazor, moderní chorvatský spisovatel.

V Postiře stojí kostel svatého Jana Křtitele, jenž byl postaven v polovině 16. století v barokním stylu s masivní apsidou se střílnami a přestavby se dočkal roku 1873. Kousek pod úrovní jeho podlahy byly nedávno nalezeny zdi raně křesťanského kostela s hrobnicí ve tvaru kříže pod oltářem, křtitelnicí a dvěma cisternami.

Postira - kostel

Nad Postirou se nachází lokalita Mirje, kde byl objeven raně křesťanský klášterní komplex s klausurou, původně zasvěcený svatému Štěpánovi, s podloubím. Další významnou památkou jsou zříceniny velké raně křesťanské baziliky z 5. - 6. století v zátoce Lovrečina, která se nachází východně od městečka.

Dovolená v Postiře

Nabídka ubytování je v Postiře poměrně široká. Nachází se zde několik hotelů (Pastura, Vrilo a Lipa). Také se můžete ubytovat v soukromých penzionech a apartmánech, které jsou určené především pro klidnou rodinnou dovolenou.

Vedle přístavu jsou oblázkové pláže Prvija a Zastivanje. Na východě Postiry je pláž Mala Lozna a ještě více na východ se nachází malebná písečná pláž, Lovrečina. Turistům je zde k dispozici plážový bar, sportoviště a velké parkoviště. V širším okolí městečka se nachází více menších zátok s oblázkovými a skalnatými plážemi obklopenými borovým lesem.

Postira má dobré podmínky pro vodní sporty jako je: potápění, šnorchlování nebo vyndsurfing. Pro milovníky aktivní dovolené je tu hřiště na košíkovou, tenisové kurty a hřiště na petanque. Na ostrově Brač je několik cyklistických stezek.

Postira - koupání

Večer se můžete jít pobavit do místních barů, kaváren a restaurací, kde vám nabídnou místní speciality. V průběhu prázdnin zde probíhá Postirské léto, které zahrnuje celou řadu kulturních a zábavních akcí, např. koncerty vážné hudby v místním kostele, rybářské slavnosti, zábavní hry, folklorní večery a další pořady k pobavení turistů i místních. Součástí Postirského léta jsou i hlavní církevní svátky: 24. června je svatý Jan Křtitel, patron obce, 16. července Panny Marie Karmelské a Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna i tyto církevní slavnosti jsou doprovázené lidovými slavnostmi.

Tip na výlet

Devět kilomterů východně na severním pobřeží Brače leží obec Pučišta, která je hlavním střediskem těžby kamene a jeho zpracování na celém ostrově. V její bezprostřední blízkosti jsou tři velké kamenolomy: Punta, Veselje a Kupinova (v provozu). V obci si můžete koupit suvenýry ze zdejšího mramoru (vázy, misky, popelníky, šachy ap.). V místě se starou kamenickou tradicí je jediná kamenická škola v Chorvatsku. V 15. století tu místní šlechtic C. Žavetić vybudoval na obranu před tureckými nájezdy dobře opevněný palác, kaštel. Později přibylo dalších dvanáct, z nichž se ale dochovaly jen dva. Jeden z nich byl před nedávnem obnoven rodinou Deškovićů a nyní je zde luxusní rodinný hotel (Palača Dešković). V tomto paláci se v roce 1883 narodil významný chorvatský sochař Branko Dešković, jehož jménem je nazvaná galerie v Bolu.