Reklama
Redakční systém, webové aplikace, tvorba webu

Nejnovější články

Jak se připravit na cestu do Chorvatska

25. 6. 2019 - Chorvatsko-manie.cz

Než vyrazíte na vysněnou dovolenou do Chorvatska, bude dobré si projít některé základní kroky, které byste měli udělat, než vyrazíte na cestu. Nastíníme vám nějaké věci, které byste neměli ignorovat.


Písečné pláže na Istrii

8. 6. 2019 - Chorvatsko-manie.cz

Rabac - pláž

Stále ještě nevíte, kam byste letos zamířili v Chorvatsku na dovolenou? Nechcete trávit mnoho času na cestě? Vydejte se na Istrii. Možná se budete trochu podivovat, ale i na Istrii najdete písečné pláže.


Archiv článků

Viganj, jižní Dalmácie, Chorvatsko

Facebook   Google Plus  

Městečko Viganj

Malé přístavní letovisko s 330 stálými obyvateli se nachází v západní části jižního pobřeží poloostrova Pelješac, 8 kilometrů západně od města Orebiće. Viganj leží v široké zátoce západně od mysu Sveti Liberan, v úrodném kraji, při Pelješacké transverzále.

Nedávno byl postaven nový obchvat vedoucí od osady Zamošće (Kučište) až za Viganj, díky němuž se provoz v městečku zklidnil. Dříve po úzké pobřežní silnici projížděla všechna auta směřující do nejzápadnějšího cípu poloostrova, do Lovište. Z cesty do Viganje se nyní stala málo frekventovaná pobřežní promenáda.

Kvůli chráněné poloze městečka je zdejší vegetace velmi bohatá. V okolí Viganje roste i mnoho neobvyklých rostlinných druhů, které sem v minulosti přivezli místní námořníci.

Městečko Viganj

Zdejší obyvatelé se kromě turistického ruchu živí rybolovem a zemědělstvím. Daří se tu především olivovníkům, ovoci, zelenině a vinné révě.

Viganj nabízí turistům krásná přírodní zákoutí s dobrými rekreačními podniky a kvalitním ubytováním. Především jsou zde ale skvělé podmínky pro windsurfing a kitesurfing. Městečko se stalo oblíbeným místem pro surfaře z celé Evropy. Právě oni tvoří většinu klientely několika místních kempů a soukromých penzionů. V mořském kanálu mezi Pelješacem a Korčulou v létě vane ze severozápadu vítr, mistral, který vytváří ideální podmínky pro tyto sporty. Jeho předností je stálost díky níž, se v moři udělá malá vlna, jenž umožní dosažení skvělé rychlosti.

Historie a památky

Ozdobou Viganje jsou staré kamenné domy a vily, které si tu postavili místní námořníci a kapitáni. Řada z nich je prošla rekonstrukcí a slouží cestovnímu ruchu jako exkluzivní ubytovací zařízení.

V městečku také stojí barokní dominikánský klášter s kostelem Panny Marie. V součanosti již neslouží svému účelu, dříve v něm byla umístěna škola a restaurace. Nyní v něm sídlí sdruženít "Hrvatski dom Viganj", která jej postupně upravuje a prostory využívá k různým kulturním účelům.

Městečko Viganj

V jeskyni u vnitrozemské obce Nakovana (při silnici směrem na Lovište) byla objevena v roce 1999 významná ilyrská svatyně plodnosti. Archeologové v ní našli keramiku a různé úlomky ze 4. století př. Kr. Zdejší ilyrská osada byla ve své době jednou z největších na jižním Jadranu. Ilyrové vybudovali na skalnatém kopci pevnost obehnanou hradbami, z níž kontrolovali dění na moři a prováděli loupežné výpady.

Dovolená ve Viganji

Ve Viganji nehledejte ubytování pro náročné turisty. Hotel se zde nenachází, pouze je tu několik kempů a soukromé apartmány a penziony. Širší nabídku ubytování seženete v sousedních mestečkách Kučište a Orebić.

Ve Viganji je nejpěknější pláž na západním pobřeží Pelješce. Místní pláž Ponta se skládá z drobných bílých oblázků a nachází se při mysu Sveti Liberan. I vyznavači nudismu si zde přijdou na své. Mají vyčleněné dvě malé odlehlé pláže pod kostelíkem svatého Jana západně od městečka.

Městečko Viganj - pláž

Moře v okolí Viganje má obzvlášť dobré přírodní podmínky (stálé větry v Pelješackém průlivu) pro windsurfing a kitesurfing, proto se pokládá za ideální lokalitu pro tyto sporty. V průběhu roku se zde pořádají různé závody a mistrovství v rámci Chorvatska i Evropy. Začátečníkům i pokročilým se tu mohou věnovat instruktoři ze zdejších windsurfingových škol. Dobré podmínky pro začátečníky jsou především ráno, kdy fouká mírný vánek a kanál je klidný jako jezero. Dobré předpolklady jsou ve Viganji i pro potápění a pro jachting. Své služby zde nabízí i několik půjčoven člunů, jízdních kol, skútrů a windsurfingového vybavení. Přímo na pláži je hřiště na volejbal.

Ve Viganji, v oblíbené destinaci surfařů, nechybí plážové bary, bistra a noční kluby. Pokud byste si chtěli užít trochu klidnější večer, tak můžete navštívit místní restaurace i tradiční dalmatské hospůdky, konoby. V průběhu prázdnin se zde pořádají různé letní a lidové slavnosti (fešty) a koncerty přímo na pláži.