Reklama
Redakční systém, webové aplikace, tvorba webu

Nejnovější články

Jak se připravit na cestu do Chorvatska

25. 6. 2019 - Chorvatsko-manie.cz

Než vyrazíte na vysněnou dovolenou do Chorvatska, bude dobré si projít některé základní kroky, které byste měli udělat, než vyrazíte na cestu. Nastíníme vám nějaké věci, které byste neměli ignorovat.


Písečné pláže na Istrii

8. 6. 2019 - Chorvatsko-manie.cz

Rabac - pláž

Stále ještě nevíte, kam byste letos zamířili v Chorvatsku na dovolenou? Nechcete trávit mnoho času na cestě? Vydejte se na Istrii. Možná se budete trochu podivovat, ale i na Istrii najdete písečné pláže.


Archiv článků

Orašac, jižní Dalmácie, Chorvatsko

Facebook   Google Plus  

Městečko Orašac

Letovisko na Dubrovnické riviéře  leží 12 kilometrů severozápadně od Dubrovníka. Před studenými vnitrozemskými větry Orašac chrání Vračevo brdo a Golo brdo. Vlastní městečko se nachází mimo pobřeží nad magistrálou. Rekreační zařízení jsou naopak situována při pobřeží pod magistrálou. Vede k nim stezka od hlavní silnice přes olivové háje, borovice a cypřiše až do zátoky, kde je přístav, pláž, hostinec a molo pro čluny s výhledem na ostrov Koločep. Orašac se skládá ze dvou částí: Poljice a Orašac. Část Poljice sahá k zástabě zvané kříž, podle místa, na kterém je umístěn kamenný kříž. Dnes místní obyvatelé říkají, že Poljice a Orašac odděluje tekoucí voda pod mostem.

Dubrovnická riviéra

Orašac utrpěl velké škody během občanské války v první polovině 90. let minulého století. Vypálen a silně poničen byl zejména zdejší hotelový komplex Dubrovnické zahrady slunce, který před pár lety nahradil nově postavený pětihvězdičkový hotel "Radisson Blu Resort & Spa Dubrovnik Sun Gardens". Komplex provozuje také velký autokemp s veškerým potřebným vybavením.

Místní obyvatelé se živí především cestovní ruchem, zemědělstvím a rybolovem.

Orašac se administrativně skládá z šesti vesnic ve vnitrozemí, které jsou roztroušeny po okolí. Z největšího Orašace vede silnice do kopců, kde jsou: Gromača, Kliševo, Ljubač a další. Gromača je známá pro díky jeskyni a tradiční ekologické turistice. Ljubač se nachází v údolí mezi třemi vrchy, které tvoří úchvatný přírodní amfiteátr. V těchto vesnicích žijí zemědělci, kteří vyrábějí domácí kozí sýr a víno​​. Cesty těchto vesnic vedou 25 kilometrů přes vnitrozemí až do přímořského městečka Slana.

Historie a památky

První zmínka o osadě Orašac pochází z roku 1040. Domy v centru městečka jsou postaveny vedle sebe kvůli snadnější obraně před Neretvanskými piráty. Orašac se však v té době jmenoval Zahumlje a toto jméno se používalo pouze do roku 1333. V roce 1399 se Orašac se stal součástí Dubrovnické republiky. Během občanské války v 90. letech 20. století byl Orašac obsazen armádou, která spálila téměř všechny domy a poničila infrastrukturu.

Na skále nad mořem stojí opevněný zámek Arapovo-Morovo z 15. až 16. století, do kterého se uchýlil na svém útěku před Medicejskými gonfalonier, tj. velitel ozbrojených sil města Florencie, Pietro Soderini. Dochovala se jen jeho část s věží, která prošla začátkem století rekonstrukcí. Místně bývá nazýván Soderini.

Nad Orešacem se dočkal plné obnovy i zámeček, usedlost Savonaro (též Savonari). Renesanční komplex pochází z 18. století sloužil jako letní sídlo rakouského vyslance u Dubrovnické republiky, Savonarovi. V komplexu vyniká hranolová věž s balkonem. Po rozsáhlé rekonstrukci je nyní přeměněno v luxusní ubytovací zařízení. Součástí je i kaple Panny Marie Růžencové. O mariánských svátcích se otevírá veřejnosti při bohoslužbách. K zámečku patří i rozsáhlá zahrada a ovocný sad.

Dovolená v Orašaci

V Orašaci se můžete ubytovat v lepším hotelu Radisson Blu Resort & Spa Dubrovnik Sun Gardens. Pro méně náročné turisty je k dispozici kemp Pod Maslinom.

V Orašaci jsou pěkné oblázkové pláže. Největší je u hotelu Radisson, další západně od ní. Pěkná pláž se nachází i pod kempem "Pod Maslinom".

V letovisku se samozřejmě můžete věnovat vodním sportům jako je šnorchlování, potápění a jízda na skútru. Sportovní zařízení jsou součástí hotelového areálu Radisson Blu Resort. Zahrát si v něm můžete tenis na třech kurtech, squash, badminton, stolní tenis, fotbal, plážový volejbal, basketbal a další sporty.

V Orašaci se tradičně každoročně 2.července slaví svátek Panny Marie Orašcké, po které se jmenuje i farní kostel v letovisku. V hotelu Radisson jsou v letní sezónu pořádány zábavní akce, animační programy pro turisty.