Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Rovinj

Velice příjemné a malebné město ležící na pěkném místě se skládá ze středověkého centra a moderních reakreačních středisek, které se rozrůstají na sever a na jih od města. Má 13 tisíc obyvatel a dva přístavy. Vnitřní je malý a chráněný. Kotví zde velice často luxusní jachty, motorové čluny a domácí rybářské bárky, což dohromady vytváří půvabný kolorit města. Krásné pohledy vám nabídne procházka po nábřeží. Je zde velmi mnoho kaváren, v jejichž blízkosti se suší rybářské sítě a stojí zde velké domy v italském stylu. Proto působí Rovinj jako byste se ocitli na apeninském poloostrově. Také patří mezi nejitalštější města na Istrii, běžně v ulicích uslyšítě tento jazyk. Nápisy jsou zde dvojjazyčné a také tu je italská střední škola. Město si po staletí ponechává svůj benátský ráz.

Rovinj

Centrum Rovinje leží na bývalém ostrově. Záliv, který ho odděloval od pevniny, byl v 18. století zasypán, což umožnilo rychlý růst města na pevninu. Tam stály tehdy převážně chorvatské zemědělské statky. Během let se ale bohatí Italové z města sžili se slovanským zemědělským obyvatelstvem. Na konci 19. století se ve městě začal rozvíjet průmysl. Za prací sem přišlo hodně migrantů z vnitrozemí. Rovinj začala být v té době chorvatským městem. Největším podnikem, který byl v roce 1872 otevřen byla továrna na výrobu tabáku, která stále funguje a vyrábí nejvíce tuzemských cigaret. Zdejší zemědělství se hlavně specializuje na pěstování vinné révy. Nejvyhlášenější místní odrůdou je malvazija. Dalším odvětvím je rybolov, protože v blízkosti jsou dobrá loviště a závod na zpracování ryb.

Rovinj je proslulý i díky početné umělecké komunitě, která zde vznikla v padesátých letech 20. století. Malíři si své ateliéry vyudělali na náměstích a v uličkách. Každoročně se druhou neděli v srpnu stane z místní ulice Grisia velká galerie, kde představují všichni malíři z města svá mistrovská díla.

Historie

Původně ilyrská Rovinj měla hodně cizích správců. Vstřídali se zde Římané, Byzantinci nebo Francouzi. Téměř sto let patřilo město aquilejským patriarchům. Nejdelší nadvládu, 500 let, zde měli Benátčané. Poté se město dostalo do rukou Rakušanům a po první světové válce Italům. V roce 1945 se stalo součástí tehdy nově vzniklé Jugoslávie a všichni italští obyvatelé museli Rovijn opustit. Právě v té době se Rovinj stal mekkou chorvatských spisovatelů a umělců.

Rovinj z moře

Památky

Město má charakteristické centrum středověkého typu. Původně bylo obehnáno dvěma pásy hradeb, z nich se ale téměř nic nedochovalo. Půdorys staré Rovinje tvoří kruhovitě a stupňovitě uspořádané uličky, které stoupají nahoru. Na jejich vrcholku stojí dominanta města, kostel svaté Eufémie. K němu se dostanete severozápadním směrem z hlavního městského náměstí Trg maršala Tita přes ulici Grisia vedoucí do kopce. Ulice je proslulá tím, že zde vystavují umělci své výtvory. Kostel svaté Eufémie pochází z 18. století. Patří k němu také 58 metrů vysoká věž. Podle odborníků připomíná věž chrámu svatého Marka v Benátkách. Na jejím vrcholu si můžete prohlédnout sochu svaté, které je tento kostel zasvěcen. Zvonice je přístupná veřejnosti a nabízí krásný výhled na město a okolí. Kostel je trojlodní bazilikou, která má v každé lodi barokní oltář. Jeden z nich je i oltář zasvěcený patronce kostela a města. Za ním se nachází malá svatyně, v níž je Eufemiin sarkofág ze 6. století. Je to jednoduchá neozdobená kamenná truhla, která se dostala do města v 8. století, aby se zachránila před ikonoklasty, kteří ničili sochy a obrazy v kostelech v Konstantinopoli.

Pod kostelem se nachází nejkouzelnější uličky ve městě, které dýchají italskou atmosférou. Jsou tvořené úzkými, dlážděnými průchody, lemované malými obchody se suvenýry a roztomilými kavárnami. Pokud se podíváte nahoru, uvidíte okna se zelnými okenicemi a ohromnou spleť televizních antén a kamenných komínů stoupajících k nebi. Tyto obrazy jsou typické pro pohlednice a snímky cestovních kanceláří, na kterých místní vydělávají.

Rovinj - kostel sv. Eufémie

Z náměstí Trg maršala Tita se dostanete k Městskému muzeu. Můžete si zde prohlédnout vedle archeologických nálezů z místního okolí, modely lodí a velmi rozsáhlou a vzácnou sbírku umění. Cennou sochou je například Klanění Tří králů od Bonifazia de Pitatiho nebo Madona s děťátkem a svatý Jan s anděly od Leandra Bassana z počátku 17. století. Za pozornost také stojí několik barokních Madon s děťátky od neznámých benátských autorů.

Mimo staré město na náměstí Trg Na lokvi stojí nejstarší městská dochovaná památka. Jedná se osmibokou románskou kapli svaté Trojice, která pochází ze 13. století.

Dovolená v Rovinji

Rovinj nabízí svým návštěvníkům velké množství nejrůznějších druhů ubytování od hotelových komplexů přes soukromé apartmány až po kempy. I v okolí se jich nachází spousta. Severně a severozápadně se nacházejí kempy Porton Biondi, Valdaliso a Amarin. Jižním a jihovýchodním směrem leží Ulika, Polari, Veštar, Mon Paradis a nejvzdálenější je San Polo – Colone. Také je zde vyhrazeno nudistům naturistické středisko Valalta. Opravdu každý si zde najde to své, aby si užil dovolenou podle svých představ.

V Rovinji se nacházejí oblázkové, kamennité a místy i uměle vytvořené písečné pláže, které jsou doplněny betonovými plošinami. Také k nim sahají borovicové lesy, téměř až k mořských břehům. Po pobřeží se line dlouhá a upravená promenáda, která vede k jednotlivým plážím. Oceněním za čisté moře a pláže, tzv. Modrou vlajkou, byly v Rovinji vyznamenány tyto pláže: kolem turistických komplexů Villas Rubin a Amarin, pláže autokempů Polari a Veštar, dále pláž Sv. Andrija „Crveni otok".

Rovinj - hotely

Samozřejmostí jsou v Rovinji výborné podmínky pro provozování vodních sportů jako je jachting, potápění, windsurfing, podmořský rybolov a vodní lyžování. Pro ty, kteří rádi sportují na souši jsou k dispozici tenisové kurty (např. Tenis centar Eden – Monvi), fotbalová a volejbalová hřiště. Můžete zde vyzkoušet paragliding (informace ve Villas Rubin), paintball (klub Adrenalina, 8 - 21 hod., 27 eur), kuželky nebo si můžete vyjet na koni nebo na kole do okolí. Město má také víceúčelovou halu a umělou horolezeckou stěnu v zábavním centru Monvi.

Ani mladí nebo společensky založení jedinci se zde nebudou nudit. V blízkosti hotelu Montauro stojí velký zábavní komplex Monvi, kde je mimo jiné scéna pro zábavní programy a koncerty, disco club, coctail bar, internetová kavárna, lezecká stěna, několik restaurací nebo galerie moderního umění. Ve městě je také spousta útulných kaváren a restaurací a několik discoték, které jsou otevřené do ranních hodin.

Během letních měsíců se v Rovinji pravidelně konají Rybářské slavnosti vždy od 20 do 24 hodin. Jedná se o hudební slavnosti, na kterých vystupují místní folklórní hudební skupiny. Vše dotváří příprava rybích specialit pod noční oblohou místními rybáři.

Největší slavnost město zažívá 16. září, kdy se oslavuje místní patronka svatá Eufemie. Sláva je doprovázena velkým průvodem ke kostelu. Na náměstích pak během dne probíhají různé hry, soutěže a představení. Vyvrcholením večera je pak noční ohňostroj, který jde vidět i z okolí.

Podle zdejší uličky Grisie se jmenuje i velmi oblíbená a dnes již tradiční umělecká akce. Jde o jednodenní výstavu obrazů umělců, ale i nadšenců. Každý zde může druhou neděli v srpnu vystavit a prodávat své obrazy od brzkého rána až do noci. V současnosti je tato akce pro mnoho vyhlášených umělců prestižní záležitostí, kde se každoročně rádi vrací.

Rovinj - ostrovy

Tipy na výlet

Pokud se nechcete pouze opalovat na pláži, vyražte si alespoň na malou procházku na jižní okraj města Rovinje, kde se nachází poloostrov Zlatý mys (také se používá název Muntrav nebo Punta Corrente). Je zde jedinný a chráněný lesopark v anglickém stylu na celém jadranském pobřeží, který byl založen na počátku 20. století. Park je hezky promyšlen jak z estetického, tak z botanického hlediska. Při procházce se zde můžete kochat stromořadími z cypřišů, jedlí, pinní, douglasek nebo skupinami vzácných himalájských cedrů. Nalézají se zde tři staré kamenolomy, které používali již starověcí Římané a na ně později navázali Benátčané. Vytěžený kámen sloužil k postavení veřejných budov v Benátkách, např. Dóžecího paláce. I milovníci skalního lezení si zde můžou vyzkoušet své dovednosti na několika skalách.

Jestli vás zajímá některý ze 14 přilehlých ostrůvků kolem Rovinje, určitě se na jeden z nich vypravte. Jsou totiž proslulé příjemnými a krásnými plážemi a vynikajícími podmínkami ke koupání. Vstup do moře je na nich totiž mělký až do hloubky 30 metrů. Největší ostrovy, kam se můžete vydat na výlet jsou Katarina a Crveni otok. Nejvzdálenějším ostrovem od pobřeží je pak Svatý Ivan na Pučini. Na něm stojí maják, ve kterém se můžete ubytovat a prožít tak dobrodružnou dovolenou daleko od civilizace. Většina z místních ostrovů je chráněnou přírodní oblastí.