Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

29. 1. 2015

Jedete letos do Chorvatska na dovolenou tzv. pas blind? Máte pro vás pár rad.

Když se řekne letní dovolená v Chorvatsku, mnohým Čechům se vybaví cestování tzv. na blind. Protože Češi velmi rádi šetří, je to nejlevnější způsob, jak si zajistit hezkou dovolenou u moře.

Když se řekne letní dovolená v Chorvatsku, mnohým Čechům se vybaví cestování tzv. na blind. Protože Češi velmi rádi šetří, je to nejlevnější způsob, jak si zajistit hezkou dovolenou u moře. I když shánění vhodného ubytování po dlouhé a únavné cestě není zrovna moc nejpříjemnější, jistě každý ocení rady, tipy či triky doporučované zkušenějšími turisty, kteří mají s takovým způsobem cestování zkušenosti.

Někteří lidé zase raději využijí služeb cestovních kanceláří, které jim zajistí ubytování a v případě zájmu i stravování, cestu či fakultativní výlety. Tato varianta je o něco dražší, ale zase se nemusíte o nic starat. Nastoupíte do autobusu, letadla nebo vlaku a je o vás postaráno po celou dobu pobytu. To znamená, žádné nervy v kolonách na cestě, jestli seženete vhodné ubytování, žádné vyvařování nebo nudící se děti.

Pokud tedy přesto uvažujete o dovolené v Chorvatsku "na vlastní pěst" bez spolupráce s cestovní kanceláří, je třeba si dát pozor na některá úskalí takového pobytu. Tímto vás určitě nechceme vystrašit, ale určitě je lepší se na cestu a na dovolenou důkladně připravit a řídit se ověřenými radami zkušených turistů.

Chorvatsko má tu výhodu, že téměř v každé lokalitě najdete ubytování. Pokud cestujete s rodinou (obzvlášť s malými dětmi) určitě chcete najít pěkný apartmán blízko u moře. Proto byste měli do daného místa dorazit ve vhodnou dobu. Co to znamená? Ne pozdě večer (kdy místí vyrazí do ulic), ale ani brzy ráno, kdy Chorvati většinou ještě spí a tudíž nejsou nakloněni smlouvání. Ideálním časem je dopoledne. Když dojete odpoledne, v sezónu již bývají apartmány v blízkosti moře obsazeny. Vzdávat se ale nemusíte, určitě něco seženete. Pokud ne v místě, tak o několik kilometrů dál. 

Když dorazíte na vaše "vysněné" místo někde zaparkujte a poptejte se po několika domech a porovnejte jednotlivé nabídky (většinou se liší). Je dobré navštívit i místní turistické agentury nebo informační centra, kde si lze vybrat ubytování podle představ (bývají o několik euro dražší, platíte zprostředkovatele). V každém případě zkuste smlouvat, u někoho uspějete u dalšího třeba vůbec, ale tak to u lidí bývá.

Nevyplatí se smlouvat a shánět ubytování na málo nocí (do tří až čtyř) v tradičních oblíbených turistických destinacích, jako je Makarská riviéra apod. Místní majitelé nemovitostí chtějí samozřejmě vydělat, a proto dávají přednost turistům, kteří se ubytují za jimi stanovenou cenu a na více nocí. Cena za dvoulůžkový pokoj se pohybuje obvykle kolem 50 - 60 eury za jednu noc v sezónu (pokud jste vícečlenná rodina, tak jsou apartmány cenově zvýhodněné). Když budete chtít strávit na jednom místě celý týden (sedm nocí), pak mnohem snadněji seženete vhodné ubytování a někdy i se slevou.


Podobné články: