Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

2. 2. 2015

Nepodceňujte cestu autem do Chorvatska

Letní dovolená je doba, na kterou se určitě všichni těšíme. Pro někoho představuje nejlepší dovolená pobyt na chalupě, jiný zase dá přednost trampingu v tuzemsku, další se rozhodnou vyjet k moři.

Letní dovolená je doba, na kterou se určitě všichni těšíme. Pro někoho představuje nejlepší dovolená pobyt na chalupě, jiný zase dá přednost trampingu v tuzemsku, další se rozhodnou vyjet k moři. Je jedno, jakou variantu strávení dovolené preferujete, ale všichni ji chceme strávit hlavně v klidu a pohodě, především se nechceme stresovat. 

Většina Čechů mířících na letní dovolenou do zahraničí si zvolí jako svou cílovou zemi Chorvatsko a ještě se vydají vlastním autem. V současnosti je cesta do Chorvatska snadná a rychlá, protože přes Rakousko i přes Maďarsko vede cesta po dálnici a také v Chorvatsku je vybudovaná kvalitní dálnice (i když ne až k Dubrovníku). Cesta k Jadranu je tak pohodlnější a kratší, což může působit pro některé řidiče zrádně. Hodně Čechů totiž podceňuje otázku únavy a vydávají se na cestu v pátek večer po práci, neodpočinutí, unavení po celotýdenním pracovním shonu, pořádně nevyspaní a málo soustředění. K únavě se ještě velmi často přidají stresové situace jako je balení na poslední chvíli, zlobivé děti, dohady s manželkou, které nepřispívají ke klidné jízdě. 

Natěšení dovolenkáři nechtějí většinou nic jiného, než být co nejdříve na místě a užívat si azurové moře, krásné počasí a středomořskou krajinu. A to bývá největší chybou, neboť jízda v noci má své záludnosti. Především se jedná o špatný odhad vzdáleností mezi vozidly jedoucími těsně za sebou, kolony, monotónní jízda po dálnici, déšť (obzvláš pozor v Chorvatsku, kdy se mokrá vozovka chová jako náledí), málo spánku a odpočinku. To jsou všechno příčiny častých dopravních nehod. Kdo se chce takovým situacím vyhnout, raději vyrazí na dovolenou ve všední den, kdy je provoz daleko řidší. To samé platí i pro zpáteční cestu.

Přestože se rozhodnete pro cestu na dovolenou do Chorvatska v nejfrekventovanějším čase, měli by si řidiči pamatovat několik zásad. První z nich je pořádný a kvalitní odpočinek před jízdou. Dále si uvědomte, že nepojedete závody, ale na dovolenou, která začíná již při samotném odjezdu. Během cesty pak dělejte pravidelné zastávky, při nichž se protáhněte, zacvičte si, občerstvěte se a pak teprve pokračujte. Nejdůležitější ale je udržovat v autě pohodu a příjemnou atmosféru.


Podobné články: