Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

27. 1. 2015

Jaká byla čistota vody na Jadranu v roce 2014?

Chorvatsko velmi dbá na to, aby návštěvníci odjížděli z této dovolenkové destinace spokojení, odpočinutí a nabití novou energií a v příštím roce se sem opět vrátili. Zakládá si na profesionálním přístupu

Chorvatsko velmi dbá na to, aby návštěvníci odjížděli z této dovolenkové destinace spokojení, odpočinutí a nabití novou energií a v příštím roce se sem opět vrátili. Zakládá si na profesionálním přístupu k turistům, jak v hotelích, restauracích, informačních centrech, tak pečuje o přírodu (nádherné národní parky) i Jaderské moře.

V letní sezóně se proto pravidelně sleduje kvalita a čistota mořské vody na chorvatském pobřeží. Od poloviny května do konce září se každých 14 dní odebírají na 913 kontrolních místech (plážích) vzorky vody. Výsledky měření jsou zveřejňovány v médiích a na stránkách Ministarstva zaštite okoliša i prirode (www.mzoip.hr): Nacionalno izvješće o kakvoći mora na plažama hrvatskog Jadrana u 2013. godini. Podle zjištěných parametrů čistoty vody se rozeznávají čtyři kategorie kvality:

  1. výborná (modrá barva),
  2. dobrá (zelená),
  3. vyhovující (žlutá),
  4. nevyhovující (červená).

V roce 2014 bylo odebráno celkově 9 216 vzorků a výsledky byly takové, že 98,80 % odebraných vzorků mořské vody splňovalo přísná kritéria požadavků kladených na kvalitu mořské vody ke koupání v letoviscích podél celého chorvatského jadranského pobřeží. 9 216 vzorků mělo na 94,85 % kvalitu vody výbornou, 2,63 % dobrou, 1,31 % vyhovující a1,20 % nevyhovující.

Chorvatské moře dosahuje nejlepších výsledků v měření kvality vody ke koupání již léta, a proto patří k nejčistším částem Středozemního moře.

Na stránkách Ministerstva ochrany životního prostřední a přírody www.izor.hr/kakvoca (v chorvatštině) a www.izor.hr/bathing (v angličtině) si lze vyhledat výsledky letošních měření na jednotlivých plážích, která se provádějí každých 15 dní. Kromě těchto údajů, zde naleznete informace i o vybavení pláží a jejich fotografie.


Podobné články: