Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

4. 2. 2015

Nevíte, kam na dovolenou do Chorvatska? Poradíme vám.

Radit zkušeným cestovatelům, kteří chtějí zkusit "něco nového", kam se vydat do Chorvatska na dovolenou, je velmi složité. Záleží totiž na mnoha okolnostech.

Radit zkušeným cestovatelům, kteří chtějí zkusit "něco nového", kam se vydat do Chorvatska na dovolenou, je velmi složité. Záleží totiž na mnoha okolnostech. Každý má o své "ideální" dovolené jiné představy. Někdo chce do Chorvatska kvůli dětem na místo, kde je písečná pláž, další co nejblíž od hranic, jiný hledá klidné místo, kde nebude mnoho turistů, mladí lidé naopak hledají rušná letoviska se spoustou zábavy.

Důležité je také, jakým způsobem se do Chorvatska vypravíte, jakou zvolíte trasu, ve kterém měsíci a řada dalších faktorů, jenž jsou při rozhodování o dovolené podstatné. Nejrychlejší a nejpohodlnější cestou do Chorvatska je trasa přes Rakousko a Slovinsko. A také si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění, v případě úrazu by vás dovolená přišla velmi draho.

Rodiny s malými dětmi určitě hledají letoviska, kde bude ideálně písečná pláž nebo velmi drobné kamínky a pozvolný vstup do moře. Takové destinace najdete na Istriii v Medulinu a Umagu, v Crikvenici, na ostrově Krku v letovisku Baška, dále v Dalmácii v Biogradu na moru, na Omišské riviéře nebo na ostrově Brač. Některá jmenovaná letoviska se přímo zaměřují na rodiny, a proto v nich najdete i různé tobogány, vodní prolézačky, a ve městech "zábavné parky".

Kdo hledá nejbližší chorvatské destinace, doporučujeme navštívit na Istriii letoviska Opatija nebo Rabac. Na místo je to z Prahy cca 900 km, najdete zde krásné moře, hezké apartmány a nemusíte mít předem nic zajištěno. Další oblíbené "blízké" destinace leží v Chorvatském přímoří, jako je Crikvenica, Novi Vinodolski, Selce atd. Tato letosivka mají bohatou rekreační minulost, Češi je objevili a začali sem jezdit již od 20. let minulého století.

Pro milovníky klidné dovolené, kde nebude mnoho turistů a komerční zábavy doporučujeme menší chorvatské ostrovy, které jsou více vzdálené od pevniny nebo jižní Dalmácii. Z Kvarnerských ostrovů je to zejména Cres a Lošinj, kde je také mimo jiné nádherná příroda. Ze Severodalmatských ostrovů vynikají klidem hlavně a Dugi otok. A v jižní Dalmácii je to poloostrov Pelješac vhodný také pro surfaře a ostrovy Lastovo a Mljet, kde se nachází jeden z osmi chorvatských národních parků.

Pokud jste mladí turisté nebo máte rádi rušný noční život a společenské akce, tak navštivte větší chorvatská města (Zadar, Šibenik, Trogir, Split, Dubrovník). Vyhlášenými středisky zábavy jsou na Istriii letoviska Poreč, Rovinj a Opatija. Ve střední Dalmácii celá Makarská riviéra a ostrovy jako Hvar nebo Brač. V těchto destinacích je nejen mnoho návštěvníků a různých kulturních akcí, ale i krásné a vyhlášené pláže i mnoho historických památek.


Podobné články: